Birkaç Doğal Malzemeyle Kolayca Çözmek Mümkün: Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir?

Favorilerime
Ekle

Ses kısıklığı hemen hepimizin karşılaşabileceği, çok sık yaşanan bir sorun bildiğiniz gibi. Bazen bu sorunla karşılaşmak için soğuk bir içecek bile içmemiz yeterken ona karşı alabileceğimiz önlemleri de bilmemizde fayda var bizce.

Özellikle öğretmenlik gibi kalabalıklara seslenmeniz ve sesinizi yüksek tonlardan kullanmanız gereken bir mesleğiniz varsa, grip, nezle gibi kış hastalıklarına yakalandığınızda bu hastalığı takiben boğaz ağrıları ve ses kısıklıkları da gelenekselleşmeye başladıysa yaklaşın böyle.

Ses kısıklığına ne iyi gelir birlikte öğreniyor, ses kısıklığına iyi gelen bitkilerden destek alarak, başta kış mevsimi olmak üzere ses kısıklığı yaşadığımız her anı kolayca atlatıyoruz.

Şimdiden geçmişler olsun!

Ses kısıklığına ne iyi gelir: Ses kısıklığına iyi gelen yiyecekler

bal-sogan-limon-karisimi-hastaliklara-iyi-gelir

Ses kısıklığı yaşadığınızda çözümü bitki çaylarında arıyorsanız ama bu konuda aslında yeterince bilgi sahibi değilseniz buyurun böyle, sizinle konuşacaklarımız var. İçerdikleri maddeler sayesinde ses kısıklığına iyi gelen bu bitkiler ile kısa süre içinde sesinize kavuşabilir, hatta birçoğuyla boğazınızda oluşan kaşıntılardan, ağrılardan da kolayca kurtulabilirsiniz. Karşınızda ses kısıklığına iyi gelen bitkiler...

Bal

En bilinenlerle başlayalım istedik, özellikle kış aylarında evimizden eksik etmediğimiz şifa dolu balı ilk sıraya koyduk. Bal, hem boğazı yumuşatma özelliği olduğu için hem de aslında doğal bir antibiyotik etkisi gösterip vücudumuzu mikroplardan koruduğu için ses kısıklığına iyi gelen yiyeceklerin başında geliyor.

Limon

Tıpkı bal gibi limon da bu konuda en büyük destekçilerimizden oluyor ve içindeki C vitamini sayesinde edindiği antioksidan özelliklerini bizim için devreye sokuyor. Ses kısıklığı için ondan faydalanmak isterseniz ılık bir suyun bolca damlatarak içebilir, dilerseniz bu karışıma bir çay kaşığı bal ilave ederek etkisini de güçlendirebilirsiniz.

Zencefil

Her kış akla düşen bitkilerden biri olan zencefili ister toz haliyle kullanın ister taze fark etmez, o her türlü sizi bu ses kısıklığından kurtarmaya hazır. Zencefil de tıpkı limon gibi güçlü antioksidan özellikleri bulunan bir bitki olduğundan ses kısıklığına neden olan hastalıkları ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Sarımsak

"Doğal antibiyotik" denince aklan ilk gelen yiyecek sarımsak bildiğiniz gibi. Her ne kadar kulağa hoş gelmese de günde 1-2 diş sarımsak yiyerek ses kısıklığınıza kısa sürede çözüm bulabiliyorsunuz, bizden söylemesi.

Turp

Çocukken annelerimizin hazırladığı o siyah turp-bal karışımlarını mutlaka hatırlıyorsunuzdur. İşte bu karışım boğaz ağrısı ve öksürük gibi ses kısıklığına da iyi geliyor. Eğer "Onun tadına dayanamıyorum" derseniz kırmızı turpu alıp rendeleyebilir, bir tülbentle suyunu sıkıp elde ettiğiniz bu su ile gargara yapmayı da deneyebilirsiniz.

Ekinezya çayı

Ekinezya çayı da tıpkı birçok kış hastalığında olduğu gibi bu hastalıklara bağlı olarak oluşan ses kısıklığına da iyi geliyor. Ancak dikkat, ekinezya etkileri güçlü bir bitki olduğundan günde 1 ya da 2 fincandan fazla ekinezya çayı içmeniz önerilmiyor.

Papatya çayı

Sakinleştirici etkileriyle bilinen papatya çayı, ses tellerinin sağlığını destekliyor ve burada oluşan deformasyonları en aza indirerek ses kısıklığının giderilmesini sağlıyor.

Minik bir not: Eğer evde kendi ellerinizle boğazınızı rahatlatacak, öksürüğünüzü kesip balgam söktürecek, ve bu sayede tabii ki ses kısıklığına da iyi gelecek bir pastil yapmak isterseniz Boğaz Kaşıntısına ve Öksürüğe En Doğalından Çare: Ev Yapımı Pastil Tarifi başlıklı yazımıza da bekleriz.

Ses kısıklığı neden olur: Ses kısıklığı yaşayanların dikkat etmesi gerekenler

ses-kisikligina-ne-iyi-gelir-1

Ses kısıklığına ne iyi gelir öğrendik ama yaşadığınız ses kısıklığının nedenlerini bilmenizde de fayda var. Eğer "Ses kısıklığı neden olur?" diye düşünüyorsanız size olası ses kısıklığınızın nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Aşırı konuşma
 • Bağırma
 • Çığlık atma
 • Uzun süre kirli havaya maruz kalma
 • Alerji
 • Enfeksiyonlar
 • Reflü
 • Gırtlak iltihaplanmaları
 • Ses tellerinde oluşan çeşitli deformasyonlar
 • Sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklar
 • Bu gibi durumlar yaşadığınızda aşağıdaki konulara da dikkat etmenizde fayda var, bizden söylemesi.

  Ses kısıklığı yaşayanların dikkat etmesi gereken konular:

 • Bol miktarda ılık su için.
 • Uyku düzeninizi oturtmaya ve uykusuz kalmamaya özen gösterin.
 • Evinizi, özellikle de çok zaman geçirdiğiniz ve uyuduğunuz odaları havalandırın.
 • Sesinizi dinlendirmeye, çok ya da yüksek sesle konuşmamaya özen gösterin.
 • Yemek yerken yiyecekleri iyice çiğneyip yutarak boğazınızın zorlanmasının önüne geçin.
 • Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?