Bugüne Dek Yemediğiniz Her Gün İçin Üzüleceksiniz: Dereotunun 9 Bilinmeyen Faydası

https://gooddecisions.com/foods/dill/ | gooddecisions
Zeynep Çetin
Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlendiririm.
Zeynep Çetin
253997 takipçi2058 içerik

Sıkça Yenen Konular

Öznur Doğan
Mart 13, 2015
Duygu Arslan
Eylül 6, 2017
YENİ
5
Sütaş
Eylül 25
15 dakika
Duygu Arslan
Mart 20, 2019

Dereotu, kendine has o keskin tadı nedeniyle ne yazık ki herkes tarafından sevilmeyen, sevilemeyen bitkilerden biri. Oysa onu sevmek için o kadar çok sebebimiz var ki...

Dereotunun bugüne dek belki de hiç bilmediğiniz etkilerini öğrenince siz de bize hak verecek, bırakın yemeyi belki mutfağınızın kapısından içeri bile sokmadığınız bu şifa dolu lezzeti her öğün her yemeğinizde kullanmak isteyeceksiniz, eminiz.

Meğer kimilerinin burun kıvırdığı, "Bu salatanın içinde bu otun ne işi var?" diye yakındığı dereotunun faydaları o kadar çokmuş ki...

Buyursunlar, yeteneklerini öğrenince hem şaşıracağınız hem de hayran kalacağınız dereotunun faydaları karşınızda...

Dereotu bağışıklığı güçlendiriyor, mikropların vücudumuza girmesini önlüyor

dereotu

Dereotunun içinde A, C ve E vitaminleri, bunun yanı sıra da kalsiyum, potasyum, demir gibi vücudumuza oldukça iyi gelen çeşitli mineraller bulunuyor. Bu vitamin ve minerallerin el ele vermesi sonucunda da ortaya güçlü antioksidan özellikler çıkıyor. Bu özelliği sayesinde dereotu, serbest radikalleri, yani hastalık oluşturabilecek zararlı maddeleri vücudumuzdan uzaklaştırıyor, dolayısıyla dereotu bizi hastalıklardan korumada önemli roller üstleniyor.

Yüksek tansiyonun düşürülmesinde etkili oluyor

tansiyon-nedir-nasil-dusurulur

Dereotunun içinde bulunan maddeler kan basıncını dengelediğinden, kanın damarlara yaptığı yüksek basıncın da önüne geçmiş oluyor. Halk arasında yüksek tansiyon olarak andığımız bu sağlık probleminin çözümünde oldukça etkili doğal maddelerden biri olduğu için de tansiyon hastaları tarafından en çok başvurulan yöntemler arasında yer alıyor.

Kötü kolesterolün de düşmesine yardımcı oluyor

Dereotu sadece yüksek tansiyonun değil aynı zamanda kötü kolesterolün de düşmanlarından biri. Aniden yükselen ya da sık sık tekrar eden kolesterol probleminin çözümünde etkili olan dereotu, insülin seviyelerinin de dengelenmesinde yardımcı oluyor.

Dereotu sindirim sistemine iyi geliyor, hazımsızlığa, gaz problemine çare oluyor

Dereotunun içinde bulunan maddeler sadece tansiyon, kolesterol gibi sorunlara iyi gelmekle kalmıyor, sindirim sisteminde problem olanların da yardımına koşuyor. Antioksidan özelliği, içindeki bolca vitamin ve mineral bir araya geldiğinde sindirim sisteminin sağlıkla çalışmasına destek veren dereotu, özellikle hazımsızlık ve gaz sorunu yaşayanların bu sorunlarına en doğal ve etkili çözümü sunuyor. Düzenli olarak kullanıldığında mide ağrısı, gaz sancısı problemlerini de ortadan kaldırıyor.

Dereotu kemik sağlığını koruyor, kemiklerin sağlıkla gelişmesini sağlıyor

Dereotundan belki de hiç beklemeyeceğiniz bir özellik olsa da bu güzelim bitki kalsiyum bakımından oldukça zengin yiyeceklerden biri aynı zamanda. Bu özelliği sayesinde kemik sağlığımızı koruyan dereotu, içindeki bolca kalsiyum ile özellikle gelişme çağındaki çocuk ve gençlerin kemiklerinin sağlıkla gelişmesine yardımcı oluyor. İskelet yapısının ihtiyacı olan kalsiyumu sağlayarak güçlenmesine destek veren dereotu, bu özelliği iler ileri yaşlarda görülen kemik erimesi sorunun da önüne geçiyor.

Uykusuzluk problemine çözüm oluyor

Dereotunun içinde bulunan uçucu yağlar, sinirlerin yatışmasını sağlıyor ve sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek oluyor. Vücutta sakinleştirici bir etki oluşturan dereotu bu sayede sinir, stres, depresyon gibi olumsuz ruh hallerinden çıkmamıza yardımcı olurken, bu sorunlara bağlı olarak ortaya çıkan uykusuzluk problemine de çözüm oluyor.

Dereotu, iltihaplı bölgelerin iyileşme sürecini hızlandırıyor

Dereotunun antioksidan, antienflamatuar ve antibakteriyel özellikleri güçlerini birleştiriyor ve vücudun içinde ya da dışında meydana gelen tüm iltihapların, yaraların hızla iyileşmesini sağlıyor. Dereotu bu özelliklerini eklem iltihaplanmalarından tutun küçük bir kesik sonucu ortaya çıkan yaralara kadar birçok sorunda gösterebiliyor.

İdrar söktürücü bir etki oluşturuyor

Dereotunun güçlü antioksidan özellikler gösterdiğinden söz etmiştik. İşte bu etkiler sayesinde dereotu vücutta idrar söktürücü bir etki de oluşturuyor. Bu da ödem ve şişlik gibi problemlerin çözümünde de bize yardımcı olmasını sağlıyor, fazla suyu vücuttan uzaklaştırıyor.

Dereotu ağız kokusu sorununu da ortadan kaldırıyor

doktortv

doktortv

Dereotunun az bilinen ama en etkili faydalarından biri de ağız kokusu üzerine. Dereotuna o kendine has kokusunu kazandıran zengin içeriği ve içindeki yağlar, düzenli olarak kullanılması durumunda ağız içinde oluşan ve sebebi bir türlü bulunamayan o kötü kokuları da yok ediyor. Eğer dişlerinizi düzenli olarak fırçalıyor, ağız bakımınızı aksatmadan yapıyorsanız ama yine de ağzınızda hoş olmayan kokular oluşuyorsa düzenli ve ölçülü bir şekilde dereotu tüketmeye başlayabilir, kısa sürede etkilerini fark edebilirsiniz.

Önemli bir not: Dereotunun faydalarını öğrendik öğrenmesine ama uyarılarımızı yapmadan geçmeyelim. Eğer hamilelik dönemindeyseniz dereotu tüketmeniz pek önerilmiyor, eğer ciddi/kronik bir rahatsızlığınız ya da benzer sebzelere, yeşilliklere karşı alerjiniz varsa doktorunuza danışmadan asla ama asla tüketmemeniz de büyük önem taşıyor. Ve tabii ki en önemlisi, dereotu yerken de aşırıya kaçmamanız düzenli olarak tüketecekseniz de ölçüyü elden bırakmamanız gerekiyor, aman diyelim, bizden uyarması.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?