https://universityhealthnews.com/daily/nutrition/the-top-b12-foods-for-every-diet/ | universityhealthnews

İhtiyacınız Olan B12 Vitaminini Bulabileceğinizi Belki de Hiç Bilmediğiniz 9 Yiyecek

Favorilerime
Ekle

B12 vitamini vücudumuzun sağlıkla çalışmaya devam etmesi için en gerekli maddelerden biri aslında. Onun sayesinde hücrelerimiz kendilerini daha hızlı bir şekilde yenileyip onarabiliyor, bu etkisi nedeniyle de vücudumuz birçok hastalığı hızlı bir şekilde yenebiliyor.

B12 vitaminin faydaları bununla da sınırlı değil tabii. Bu harika vitamin aynı zamanda sağlıklı bir ciltten sağlıklı saçlara, kilo kontrolünden sağlıklı bir kalbe kadar vücudumuza birçok katkıda bulunuyor.

O zaman bize de bu muhteşem etkili B12 vitamini nelerde bulunur öğrenmek, B12 vitamini içeren yiyecekleri beslenme düzenimizin içine daha çok dahil etmek düşüyor.

Unutmadan, "Vücudumda B12 vitaminin yeterince olup olmadığını nasıl anlayabilirim?" derseniz 10 Hayati İpucuyla B12 Vitamini Eksikliğinin Belirtileri yazımıza mutlaka göz atın deriz.

B12 nelerde bulunur: B12 vitamini içeren yiyecekler

 • Yumurta
 • Yumurta bildiğiniz gibi birçok vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir besin maddesi. Üstelik bu durum sadece tavuk yumurtası için değil bıldırcın yumurtası, kaz yumurtası gibi yumurta çeşitleri için de geçerli. Vücudunuzda B12 vitamini eksikliği varsa her sabah güne 1 haşlanmış yumurta ile başlayabilirsiniz.

 • Süt ve süt ürünleri
 • Süt ve peynir başta olmak üzere birçok süt ürününün içinde de bolca B12 bulunuyor. Genel olarak hayvansal gıdalardan alabildiğimiz B12 vitamininden faydalanabilmek için süt ve süt ürünlerini de günlük beslenme düzeninizin içine dahil etmeniz gerekiyor.

 • Ciğer
 • Ciğer, B12 vitamini bakımından en zengin besin maddelerinden biri olarak değerlendiriliyor. Özellikle kuzu ciğeri tükettiğinizde vücudunuza bol miktarda B12 sağlayabileceğinizi söyleyen birçok beslenme uzmanına göre günde yaklaşık 100 gram kadar ciğer tüketmeniz ihtiyacınız olandan bile fazla B12 vitamini almanızı sağlayabilir. Bu nedenle eğer B12 vitamini eksikliği yaşıyorsanız kuzu ciğeri başta olmak üzere ciğer çeşitlerini beslenme programanıza dahil edebilirsiniz. Ancak dikkat, aşırı tüketmemeye de özen göstermelisiniz.

 • Kırmızı et
 • Bir başka hayvansal üründe, yani kırmızı etlerde de bol miktarda B12 bulunuyor. Özellikle kuzu ve sığır etinde fazlasıyla bulunduğu söylenen B12 vitaminini temin edebilmek için her gün tüketemiyor olsak da hafta içinde en azından birkaç kez tüketmeye çalışmamız gerekiyor. Eğer et tüketemiyor ya da tüketmeyi tercih etmiyorsanız listemizin diğer maddelerine göz atmayı da unutmayın deriz.

 • Balık
 • Tıpkı kırmızı et gibi deniz ürünleri de B12 vitamini bakımından zengin hayvansal gıdalardan. Genellikle içindeki bolca omega-3 ile bilsek de aslında birçok balık çeşidinin içinde bu faydalı vitamin de bolca bulunuyor. Özellikle uskumru, somon, lüfer ve ton balığının içinde bolca bulunduğunu da söylemeden geçmeyelim.

 • Diğer deniz ürünleri
 • Yukarıda da söylediğimiz gibi balığın sofralarımızdaki yeri ayrı olsa da deniz ürünlerinin aslında birçoğu B12 vitamini bakımından zengin. Özellikle balık yumurtası, ahtapot, istiridye ve midye tükettiğinizde vücudunuzun ihtiyacı olan B12 vitaminini sağlayabiliyorsunuz.

 • Ginkgo biloba
 • Peki ya herhangi bir hayvansal ürünü asla ama asla tüketmiyor ya da tüketmeyi tercih etmiyorsanız? Endişelenmeyin, sizi de unutmadık. Birçok vegan ve vejetaryen için uzun vadede büyük bir sorun haline gelen B12 vitamini eksikliğini giderebilmek için destek alabileceğiniz farklı besinler de var. Ginkgo biloba olarak anılan, genellikle çay olarak tüketilen ve aktarlardan kolayca ulaşabileceğiniz bu bitki B12 bakımından zengin besin maddelerinden biri, aklınızda bulunsun.

 • Avokado
 • Avokado, mutfak kültürümüzde kendine pek yer bulamayan bir yiyecek olsa da eğer B12 vitamini eksikliği çekiyor ve hayvansal ürünler tüketmiyorsanız destek alabileceğiniz besinlerden biri.

 • Kahvaltılık gevreklerin bazı çeşitleri
 • Bu oldukça şaşırtıcı olsa da dünya genelinde "zenginleştirilmiş" ya da "müstahkem" olarak anılan kahvaltılık gevreklerinin içinde de B12 vitamini bulunuyor. Ancak, ihtiyacınız olan B12 vitamini kahvaltılık gevreklerden almayı düşünüyorsanız bu gevrekleri almadan önce mutlaka iyi araştırmanız ve B12 vitamini ihtiva ettiğinden emin olmanız büyük önem taşıyor.

  B12 vitamini eksikliği ne gibi sebeplerle oluşabilir?

  momjunction

  momjunction

  B12 vitamini bakımından zengin yiyecekleri öğrendik öğrenmesine ama B12 vitamini eksikliği hangi sebeplere bağlı olarak oluşabilir, bundan da söz etmeli.

  Öncelikle yukarıda da söylediğimiz gibi B12 genel olarak hayvansal ürünlerde bulunan bir vitamin olduğundan hayvansal et tüketmeyenlerde, vegan ve vejetaryenlerde B12 vitamini eksikliği gözükmesi oldukça sık rastlanan bir durumdur.

  Bunun yanında çeşitli mide problemleri yaşayanların ve sindirim sistemi sağlıkla çalışmayanların da B12 vitamini eksikliği çekmesi olasıdır. Çünkü bu gibi problemlerde vücut, aldığı besinlerden elde ettiği B12 vitamininin emilimini sağlayamaz ve bu eksiklik ne kadar sağlıklı, bol vitaminli beslenseniz de giderilemez.

  Protein bakımından yetersiz beslenmek, alkol kullanımı gibi çeşitli zararlı alışkanlıklar, bağırsak paraziti sorunu, çölyak hastalığı ve yaşın ilerlemesi de vücudun B12 vitamini eksikliği yaşamasına neden olan faktörler arasında gösteriliyor, bizden söylemesi.  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?