https://wholefully.com/cucumber-honey-and-oat-face-mask/ | wholefully

Göz Kapağı Düşüklüğüne Çözüm Olacak 4 Farklı Doğal Yöntem

Favorilerime
Ekle

Göz kapağı düşüklüğü birçok insanın karşılaştığı, hatta konuyla ilgili cerrahi operasyonların dahi yapılabildiği bir sorun, bildiğiniz gibi. Bu sorun ilerleyen yaşlarda bir yaşlılık belirtisi olarak ortaya çıkabileceği gibi çeşitli hastalıkların belirtisi ya da sonucu olarak da ortaya çıkabiliyor.

Zaman zaman tek göz kapağında zaman zamansa iki göz kapağında birden oluşabilen bu düşüklükler sadece görsel bir farklılığa yol açmakla kalmıyor, insanın görüş açısını da değiştirebiliyor üstelik.

Eğer ciddi bir rahatsızlık ya ameliyat gibi nedenlerle göz kapağı sarkması sorunuyla karşılaşırsanız elbette hemen soluğu doktorunuzda almanız ve onun önerileri doğrultusunda hareket etmeniz gerekiyor ama eğer bir yaşlanma belirtisi olarak ya da iltihap oluşumu gibi nedenlerle göz kapağı düşüklüğü sorunu oluştuğunu hissetmeye başladıysanız bitkisel çözümler de bulmanız mümkün oluyor.

Tamamen kalıcı bir çözüm sunmuyor olsa da düzenli olarak uygulandıklarında uzun süre fayda sağlayabilen bitkisel çözümler karşınızda. Siz de göz kapağı düşüklüğüne bitkisel çözümler arıyorsanız hemen buyurun böyle.

 • Papatya çayı kürü
 • Papatya çayı, iltihapların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğundan göz kapağı düşüklüğüne bitkisel çözümler arasında gösterilen yöntemlerin başında geliyor. Bunun için güvenilir aktarlardan ya da marketlerden temin edeceğiniz poşet papatya çayını alın, demleyip çayı afiyetle içtikten sonra kalan poşet çayın soğumasını bekleyin, vaktiniz varsa buzdolabına koyup bir süre soğumasını bekleyin.

  Soğuk poşet çayları göz kapaklarınızın üzerine koyun ve bu şekilde 20-30 dakika bekleyin. Bu yöntemi her gün yatmadan önce makyajınızı temizledikten sonra temiz yüzünüze uygulayabilir, düzenli kullandığınız takdirde göz çevrenizde yaşayacağınız olumlu gelişmeleri hemen fark edebilirsiniz.

 • Yumurta akı kürü
 • Bitkisel değil hayvansal bir madde olsa da yumurta akı birçok cilt probleminde başvurulan doğal malzemelerden biri. Gözenekleri sıkılaştırmaktan tutun hücrelerin kendilerini yenileme hızını hızlandırdığı söylenen yumurta akı tek başına kullanıldığında dahi göz çevresinde oldukça büyük etkilerde bulunabiliyor. Buzdolabından çıkardığınız soğuk bir yumurtayı hiç ısınmasına izin vermeden hemen kırın ve akını sarısından ayırın. Soğuk yumurta akının içine 2 yuvarlak formda göz temizleme pamuğunu koyun ve pamuğun her tarafının yumurta akı ile ıslanmasını sağlayın.

  Yumurta akına buladığınız pamukları temiz göz çevrenize hafifçe ovarak yerleştirin ve bu şekilde yine bir 20-30 dakika arası bekletin. Ardından kuruyan yumurta aklı pamukları dikkatlice kaldırın ve soğuk suyla güzelce cildinizi durulayın. Son olarak yine nemlendirici sürmeyi unutmamanız iyi olacaktır.

  Eğer pamuk kullanmak istemezseniz bir yere yatay bir şekilde uzanıp yumurta akının akmasına izin vermeden, temiz parmaklarınızla da göz çevrenize yumurta akı sürebilir, yine 20-30 dakika bu şekilde bekletip kuruyan yumurta akını dikkatle göz çevrenizden temizleyebilirsiniz.

 • Yoğurt ve aleo vera macunu
 • Daha etkili karışımlardan destek almak istiyorsanız yoğurt ve aleo veranın başrollerde yer aldığı bir karışım uygulayabilirsiniz. Bu macun için ihtiyacınız olan malzemeler: 1 yemek kaşığı ev yapımı kaymaksız yoğurt, 1 yemek kaşığı aleo vera jeli, yarım yemek kaşığı yulaf ezmesi ve 1 kalın yuvarlak dilim salatalık.

  Göz kapağı düşüklüğüne iyi gelen bu karışımı hazırlamak için öncelikle salatalık dilimini rendeleyin. Ardından tüm malzemeleri bir kasenin içinde güzelce karıştırın ve kir ve makyajdan arındırdığınız temiz yüzünüze, göz çevrenize uygulayın. Yaklaşık 20-30 dakika bu şekilde bekledikten sonra soğuk suyla güzelce durulayın ve göz çevrenize uygun nemlendirici sürerek uygulamayı tamamlayın.

 • Sinir otu kürü
 • livestrong

  livestrong

  İltihaplanmalar nedeniyle oluşan göz kapağı düşüklüğü için önerilen bir başka bitkisel yöntem de sinir otu kürü. Güvenilir aktarlardan kolayca temin edebileceğiniz kurutulmuş sinir otundan 1 tutam alın ve 1 su bardağı temiz su hazırlayın. Suyu ufak bir sos tenceresine alıp inine sinir otunu da ekleyin ve bu şekilde kaynatın. 5-10 dakika kadar kaynattıktan sonra karışımı süzerek sinir otlarını ayırın ve elde ettiğiniz sıvının soğumasını bekleyin. Önce oda sıcaklığında, ardından buzdolabında soğuttuğunuz bu sıvıyı bir pamukla göz çevrenize uygulayın ve bu şekilde 20-30 dakika bekletip durulayın. Bu uygulamayı da her gün yapabilirsiniz.

  Dilerseniz hazırladığınız sıvıyı temiz buz kalıplarına doldurup buz küpleri haline de getirebilir, bu küpleri temiz bir bezle sararak göz çevrenize bu şekilde de uygulayabilirsiniz.

  Önemli bir not: Bu malzemelerden herhangi birine alerjiniz varsa elbette uygulamamalısınız. Aynı şekilde alerjiniz olmasa dahi uyguladığınızda göz çevrenizde aşırı derecede kızarıklık, kaşıntı gibi problemler yaşarsanız hemen bu bölgeyi güzelce durulayıp temizlemeli ve sorunun devam etmesi halinde hemen alanında uzman bir doktora danışmalısınız, aman diyelim.  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?