Bu Kadar Kolay Olduğunu Bilmiyordunuz: Acısı Fazla Kaçan Yemek Nasıl Kurtarılır?

Favorilerime
Ekle

Yemeğe eklediğiniz biberin acı olduğunu çok sonradan fark edebilirsiniz ya da koyduğunuz pul biber fazla kaçabilir ve özene bezene yaptığınız o yemek yenmeyecek kadar acı olabilir.

Bu durumda ne yapacaksınız? Yemeği israf edecek, tüm emeğinizin boşa gidişini mi izleyeceksiniz?

Cevap hayır. Çünkü nasıl tuzu fazla kaçan yemeği ya da fazla yağlı olan
yemeği
kurtarmanın yolları varsa acısı fazla kaçan yemeği kurtarmanın çok kolay ve çeşit çeşit yolları var.

Bunları bir kenara not edin, çünkü en kötü gününüzde yanınızda olacaklar.

Çorbalarda hayat kurtarır: Sıvı yağ

Acı olan çorbayı kurtarmanın yolu sıvı yağdan geçiyor. Bir bardağın yarısını sıvı yağ ile doldurun ve çorbaya ekleyin. Şimdi yağın çorbanın yüzeyine çıkmasını bekleyeceğiz. Yağ yüzeye çıktığında bir kaşık yardımıyla onu alın. Acı tat yağla birlikte gitmiş olacak.

Tadı dengeler: Limon suyu

Acısı fazla kaçmış yemeğin tadını dengelemek ve acıyı azaltmak için limondan yardım alabilirsiniz. Çay bardağının dörtte birine denk gelen limon suyu bu noktada yeterli olacaktır. Pişen yemeğinize limon suyunu ekledikten sonra artık içiniz rahatlayabilir.

Bırakın acıyı o çeksin: Patates

Tuzlu ve yağlı yemekleri kurtarma görevini üstlenen patates söz konusu fazla acı yemekler olduğunda da iş başında. Bir patatesi ya da tencerenin büyüklüğüne göre birkaç patatesi birkaç parçaya bölün ve yemeğin içine alın. Patates acıyı içine hapsedecektir. Yemek piştikten sonra patatesleri dilerseniz içinden alabilirsiniz.

Nemlenmiş olması önemli: Pirinç

aci-icin-pirinc

Bir diğer kurtarıcımız ise pirinç. Sıcak suda 10 dakika kadar bekletilmiş bir fincan pirinci yemeğe ya da çorbaya katarak acılığını çekmesini sağlayabilirsiniz.

Terbiyeli yemekler için: Krema

Eğer yemeğiniz terbiyeli soslarla yapılan bir yemekse içine krema ya da krem şanti ekleyebilirsiniz. Bu miktarın yemeğin tadını bozmayacak kıvamda olmasına dikkat edin.

Şekerli sebzemiz göreve: Havuç

spartanlifeblog

spartanlifeblog

Yemeğin uygunluğuna göre havucu da acılığı azaltmak için kullanabilirsiniz. Şekerli bir sebze olan havucu küp küp doğrayıp yemeğe eklediğinizde içindeki acı tadı dengeleyecektir.

Acıya karşı tatlı: Bal

aci-icin-bal-ekleme

En farklı yöntemi en sona sakladık. Bal her yemek için uygun olmasa da daha çok ekşimsi ya da acı-tatlı yemekler için bir kurtarıcı olabilir. Pişmiş olan yemeğe azar azar bir miktar bal ilave edin ve karıştırın. Yalnız burada balı çay kaşığıyla dikkatlice koymaya özen göstermelisiniz. Yoksa acıdan kaçarken çok tatlı bir yemeğiniz olabilir.

Bizden söylemesi!Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?