Samsun mekanları

Samsun'da Ne Yenir, Ne İçilir: Samsun Yemek Turu Yaptık!

Favorilerime
Ekle

Yakın zamanda yolu Samsun'a düşecek olanları, nefis lezzetlerle dolu bir Orta Karadeniz gezisi yapmayı planları hemen böyle alalım! Bugün Ferhat Şef ve Mete ile en iyi Samsun mekanlarını keşfediyoruz birlikte!

Sabah kahvaltısından akşam yemeğine, şehrin önemli lezzet simgelerinden olan Çakallı menemeninden tutun, başka bir yerde kolay kolay bulamayacağınız kaz tiridine, Terme ve Bafra pidesinden, dondurmalara, lezzetli bir tatlı-kahve ya da çay molası verebileceğiniz mekanlara, bu listede yer alan adresleri mutlaka şimdiden kaydedin, hep birlikte Samsun mutfağını en lezzetli örnekleriyle keşfedelim. Hadi, sizi önce videomuza, sonra da detayları konuşmak üzere aşağıdaki yazımıza doğru alalım.

Unutmadan, çakallı menemenden Bafra pidesine, canınızın isteyebileceği birçok Samsun lezzetini hemen şimdi yemek isterseniz Yemeksepeti'nden sipariş verebileceğinizi de hatırlatmadan geçmeyelim: Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

1. GÜN

 • Meşhur Menemenci Dayı

Meşhur Menemenci Dayı

Samsun'daki ilk günümüzde güne meşhur Çakallı menemenle başlamaya karar veriyor ve soluğu hemen Meşhur Menemenci Dayı'da alıyoruz. İki kişi olduğumuz için duble söylediğimiz Çakallı menemen sofraya gelir gelmez, sıcacıkken ekmek bana bana yemeye doyamayacağınız lezzetlerden. Kremamsı, yumuşacık dokusu, üzerindeki peyniri, mis gibi tereyağı kokusu ve ona eşlik eden nefis ekmekle mükemmel bir kahvaltı alternatifi. Menemenin yanında gelen biberli, sarımsaklı turşunun tadı da nefis. Samsun'a yolunuz düşerse bu efsane menemenin tadına bakmadan dönmeyin, bizden önermesi.

Duble Çakallı menemen: 350 TL idi.

Meşhur Menemenci Dayı adres: Saraykent, Saraykent Mahallesi 55850 Kavak/Samsun 41, 41.181248 No:36 D:112392, 55850 Kavak/Samsun

 • Çakallı Taşhan

Çakallı Taşhan

Şimdi de Çakallı Mahallesi'nde yer alan Taşhan'dayız. Muazzam ambiyansıyla içine adım atar atmaz etkileyen mekanın menüsünde Samsun'a özgü birçok lezzeti bir arada bulabilirsiniz. Biz buraya nefis kaz tiritlerini denemek üzere geldik ve hemen siparişimizi verdik. Kazın suyu ve yağıyla lezzetlenen, tane tane dökülen pilavı ve tandırda pişmiş, lime lime olmuş kaz etiyle şahane bir lezzet sunan kaz tiridi aynısını başka yerde kolay kolay bulamayacağınız kadar özel bir lezzet sunuyor. Yanında gelen turşulanmış domatesli, biberli ve sarımsaklı meze ve klasik turşu da tiride çok iyi eşlik ediyor.

Kaz tiridi: 300 TL idi.

Çakallı Taşhan adres: Çakallı, 55850 Kavak/Samsun

Kaz tiridinin ardından Vezirköprü'ye doğru bir yolculuk yapıyor ve perşembe/pazar günleri yapılan özel kuzu çevirme yemeklerinden yemek istiyoruz ancak havalar yağışlı olduğu için bugünlük yapmadıklarını öğreniyoruz. Yine de elimizi boş göndermiyor, el açması, sıcacık mis gibi yufkalarından ikram ediyorlar videomuzda da izlediğiniz gibi. :) Buradadan da yeniden teşekkür ediyor ve yolumuza devam ediyoruz! Eğer sizin yolunuz Vezirköprü taraflarına düşerse kuzu çevirmelerinin tadına bizim yerimize de bakmayı unutmayın.

 • Şevki Dayı'nın Meşhur Çarşamba Köftecisi

Şevki Dayı

Samsun'daki üçüncü durağımız Çarşamba'da yer alan Şevki Dayı'nın Meşhur Çarşamba Köftecisi oluyor. Kısa sürede sıcacık masamıza gelen Çarşamba köftesi, dinlendirilmiş eti, içinde az miktarda kullanılan soğanının dengesi ve tuzun katkılarıyla şahane bir lezzet. Izgarada hızlıca pişirildiği için hem tam kıvamında pişirilmiş hem de içi sulu sulu kalmış, nefis!

Çarşamba köftesi: 180 TL idi.

Şevki Dayı'nın Meşhur Çarşamba Köftecisi adres: Sungurlu, Yeni Samsun Cd. No:19/C, 55500 Çarşamba/Samsun

 • Özakkaya Unlu Gıda 2

Özakkaya Unlu Gıda 2

Şimdi de Çarşamba kıvratmasının tadına bakmak üzere Özakkaya Unlu Gıda 2'ye gidiyoruz. İçinde çok az ceviz, bolca kavrulmuş fındık kullanılarak hazırlanan kıvratmalarının tadı "Keşke daha önce bu lezzetle tanışsaydım" dedirtecek kadar iddialı. El açması hamuru, şeker dengesi ve hafif nemli dokusuyla insanın yedikçe yemek isteyeceği tatlardan.Her lokması enerjinizi katlayacak bu özel kıvratmanın tadına bakmadan, hatta sevdiklerinize kutu kutu hediye olarak almadan buradan ayrılmayın deriz.

Kıvratma (1 kg): 400 TL idi.

Özakkaya Unlu Gıda 2 adres: Çay, 49. Sk. 10a, 55500 Çarşamba/Samsun

Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

 • Bizler Pide Salonu

Bizler Pide Salonu

Samsun'a kadar gelmişken mis gibi pidelerini yemeden dönmek olur mu hiç? Hemen Terme yollarına düşüyor ve Bizler Pide Salonu'nun önünde kendimizi buluyoruz. Karışık pidemiz olurken önerdikleri özel çorbalarının da tadına bakıyoruz. İçinde salça, tavuk suyu, tavuk Terme pirinci kullanılan, maydanozlu çorbaları her kaşıkta içinizi ısıtacak, şifa dolu bir tat. İncecik açılmış hamuru, üzerindeki bol malzesiyle Terme pidesi de mutlaka tadına bakmanız gereken lezzetlerden. Tereyağının tadı her lokmada ağzınızda dağılıyor, yumuşacık, lokum gibi etleri ve bol malzemesiyle damak çatlatıyor.

Tavuk suyu çorba (Az): 30 TL, Yumurtalı karışık pide: 170 TL idi.

Bizler Pide Salonu adres: Çay, Çağlayan Cd. No:7, 55600 Terme/Samsun

 • Halil İbrahim Dondurma & Limonata

Halil İbrahim Dondurma & Limonata

Samsun'daki ilk günümüzde son lezzet durağımız Halil İbrahim Dondurma ve Limonata oluyor. Kısaca "Hidolim" olarak anılan Halil İbrahim Dondurma ve Limonata'da kakaolu ve sade dondurmalarıyla kendi yaptıkları saleplerinin tadına bakıyoruz. Salep ve kaliteli bir sütle hazırladıkları her lokmasında hissedilen dondurma tadıyla çocukluğumuzda yediğimiz kaliteli dondurmaları hatırlatıyor. Mevsiminde limonata ile sundukları hidolim'lerin de tadına bakmayı unutmayın tabii. Saleplerinin tadına gelince, gerçek salep ve kaliteli süt burada da nostaljik, harika bir lezzete dönüşüyor, üzerindeki tarçının da işin içine girmesiyle tam soğuk havalara yakışır nefis bir tat ortaya çıkıyor. Samsun'a yolunuz düşerse buraya mutlaka uğramalısınız.

Dondurma: 35 TL, Salep: 30 TL idi.

Halil İbrahim Dondurma & Limonata adres: Çay, Ünye Cd. No: 10 C D:1, 55600 Terme/Samsun

2. GÜN

 • İstiklal Simit Fırını

İstiklal Simit Fırını

Samsun'daki ikinci günümüze meşhur Samsun simitlerinin tadına bakarak başlayalım istiyor ve İstiklal Simit Fırını'na doğru ilerliyoruz. Vitrinde gözümüze çarpan atom da hemen tadına bakacaklarımız arasında yerini alıyor. Tabanı çıtır, üzeri daha yumuşacık bir kıvamda olan simitleri susam kokusuyla iştahı daha da arttırıyor. Kazan simidi olduğu için üzerini kaplayan incecik çıtır katman da nefis bir lezzet sağlıyor. Mereng ya da beze olarak andığımız yumurta akı ve şekerle hazırlanan Samsun'a özgü bir tatlı olan atom da uygulanan özel bir teknikle pişirilirken patlayıp karamelize hale gelen şekeriyle farkını ortaya koyuyor, dışı çıtır, içi sakızımsı kıvamıyla damakta nefis bir tat bırakıyor. Mis.

Samsun atom tarifini isteyenleri de şu tarifimize doğru alabiliriz, söylemeden geçmeyelim: Samsun Atom Tarifi

Simit: 7,5 TL, Atom: 5 TL idi.

İstiklal Simit Fırını adres: Ulugazi, İstiklal Cd. No:12, 55030 İlkadım/Samsun

 • İkizler Tandır

İkizler Tandır

Samsun'a giden hemen herkesin, özellikle de et yemekleri severlerin mutlaka uğradığı adreslerden İkizler Tandır'dayız şimdi de. Mekanın en sevilen lezzetlerinden kuzu tandır, dışındaki katmanıyla tandırda uzun süre, kendi suyunda piştiğini kanıtlar nitelikte, iştah açıcı bir görünüme sahip. Kaliteli kuzu etiyle hazırlandığını her lokmasında hissedeceğiniz bu nefis kuzu tandırı bir değil, bir buçuk porsiyon yemek isteyeceksiniz, öyle lezzetli. Mekanın ev yemekleri ve çorbaları da muazzam, aklınızda bulunsun.

Kuzu tandır: 225 TL

İkizler Tandır adres: Kale, Kazımpaşa Cd. No:5, 55030 İlkadım/Samsun

 • Lezzet Döner 1925

Lezzet Döner 1925

Ve sıra geldi nefis bir Karadeniz döneri yemeye. Hemen Lezzet Döner 1925'e gidiyor ve dönerlerini deniyoruz. Odun ateşinde pişirilmiş dönerleri, yağ dengesi, kaliteli eti ve çıtır ve yumuşak parçaların dengesiyle muazzam bir yemeğe dönüşüyor, tabanındaki yağlı pideyle tam bir ziyafet sunuyor. Yanında gerçek ev yoğurduyla hazırlanan ayranları da şahane bir eşlikçi oluyor, bizden söylemesi.

Döner (Porsiyon): 200 TL, Ayran: 20 TL idi.

Lezzet Döner 1925 adres: Pazar, Şeyh Hamza Sk. No:3, 55020 İlkadım/Samsun

Yolumuza devam ederken Ferhat Şef'in bir önerisinden de söz etmeden geçmek istemeyiz: Samsun'a kadar gitmişken nefis balık yemekleri de yemek isterseniz Atakum taraflarında hizmet veren Pamuk Kardeşler'e gidebilirsiniz. Önerimizi de yaptığımıza göre lezzet turumuza devam etmek üzere Efes Pastanesi'ne doğru ilerleyelim!

 • Efes Pastanesi

Efes Pastanesi

Yemekler yendi, afiyetle doyuldu, şimdi tatlı yeme zamanı! Supanglesiyle meşhur mekanlardan Efes Pastanesi'ne gidiyor ve hemen siparişimizi veriyoruz. 1975 yılından beri hizmet veren mekanın bol çikolatalı ve kakaolu supanglesi yumuşacık keki ve kremasıyla da tam kıvamında bir lezzet sunuyor. Günümüzde daha çok pudinge benzer şekilde yapılan supanglelerden çok daha farklı, yoğun ve nostaljik bir lezzet sunan bu supangle de mutlaka tadına bakmanız gerekenlerden. 

Supangle: 70 TL idi.

Efes Pastanesi adres: Zafer, İstiklal Cd. No:103, 55060 Düvencik Köyü/İlkadım/Samsun

 • Niyazi Kesim

Niyazi Kesim

Samsun'un en meşhur lezzetlerinden pide, nokul, lokum ve dondurmalarından yemek üzere Bafra taraflarına ilerliyor ve ilk durak olarak Niyazi Kesim'e gidiyoruz. Burada hem kavrulmuş kıymalı, soğanlı klasik Bafra pidesinin hem de çiğ kıymadan hazırladıkları Bafra pidesinin tadına bakıyoruz. Klasik pidesinin incecik hamuru kıtır kıtır bir lezzet sunuyor, iç malzemesi dolu dolu olduğu için damakta tam bir şölene dönüşüyor. Yine aynı pide hamuruyla hazırladıkları çiğ kıymadan Bafra pidesi de sinirsiz etle hazırlanmış özel kıymasıyla et tadını doya doya hissedebileceklerinizden. 

Çiğ kıymalı Bafra pidesi: 230 TL, Klasik kıymalı Bafra pidesi: 180 TL idi.

Niyazi Kesim adres: Çilhane, Belediye Cd. No:2, 55400 Bafra/Samsun

Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

 • Nezahat Şahin Bafra Nokul ve Lokumevi

Nezahat Şahin Bafra Nokul ve Lokumevi

Samsunluların evlerde sık sık yaptığı hamur işlerinden nokulu denemek üzere Nezahat Şahin'deyiz şimdi de. El açması hamur içinde üzümlü, cevizli harcıyla dikkat çeken nokul, kıyır kıyır hamuruyla nefis bir tat sunuyor. Dilerseniz sadece cevizli olarak da tercih edebileceğiniz nokulu denemeden Samsun'dan asla dönmemelisiniz, bizden söylemesi.

Nokul: 420 TL idi.

Nezahat Şahin Bafra Nokul ve Lokumevi adres: Hacınabi, Hacı Kabaş Sk. No:14, 55400 Bafra/Samsun

Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

 • Zalpa Bafra Kaymaklı Lokum Evi

Zalpa Bafra Kaymaklı Lokum Evi

Yine hem nokul hem de lokum bulabileceğiniz adreslerden Zalpa'ya uğrumayı da ihmal etmiyoruz. Burada da Samsun'un nefis kaymaklı lokumlarının tadına bakalım diyor ve hemen siparişimizi veriyoruz. Yumuşacık lokumu ve içindeki bolca kaymakla bu lokum, adeta sabahları yediğimiz bal-kaymak lezzetinde bir tat. Burada lokumların tadına bakmakla yetinmeyin, sevdikleriniz için de tıpkı bizim gibi kutu kutu lokum alıp hediye etmeyi unutmayın, bizden önermesi.

Kaymaklı lokum (1 kg): 350 TL idi.

Zalpa Bafra Kaymaklı Lokum Evi adres: Hacınabi Mah.Kuyumcular Arsatası Bedestan 3. Aralık No:7, 55400 Bafra/Samsun

 • Ballıbaba Dondurma

Ballıbaba Dondurma

Samsun lezzet turumuzun son durağı Ballıbaba Dondurma oluyor. Bafra'nın meşhur dondurmacılarından Ballıbaba Dondurma'nın yine pek meşhur lezzetlerinden olan sade dondurmanın tadına bakıyoruz. Gördüğünüz gibi burada sade dondurma adeta karamelli dondurma renginde. Adeta bir süt reçeli lezzeti sunan bu özel dondurma, gül şeklindeki sunumuyla da göz kamaştırıyor. Bafra taraflarına giderseniz bu özel sade dondurmayı denemeden asla dönmeyin.

Dondurma: 60 TL idi.

Ballıbaba Dondurma adres: Yaka, Gençlik Cd. No:12, 55440 Bafra/Samsun


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?