trabzon-mekanlari-yasemin

Trabzon'da Ne Yenir, Ne İçilir: 36 Saatte Trabzon Yemek Turu Yaptık!

Favorilerime
Ekle

Yasemin Şef'le 36 saatte Trabzon'un özel lezzetlerini tek tek keşfetmeye hazır mısınız? Trabzon'da ne yenir ne içilir merak edenler için geliyor, karşınızda: En iyi Trabzon mekanları!

Meşhur Hamsiköy sütlacından bol tereyağlı pideye, taptaze balık yemeklerinden artisan tatlılara, Trabzon'a yolu düşen herkesin mutlaka tadına bakması gereken efsane tatlar hemen aşağıda sizi bekliyor. Onları fazla bekletmeden sizi önce videomuza, sonra da detayları konuşmak üzere aşağıdaki yazımıza doğru alalım.

 

 

Videomuzda gördüğünüz, canınızın yemek istediği birçok lezzeti Yemeksepeti'nden tek tıkla sipariş verebileceğinizi de hatırlatmadan geçmeyelim: Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

 • Pekünlü Merkez Pide

pekunlu-merkez-pide-trabzon

Trabzon lezzet turumuza Kemerkaya'da yer alan ve adı gibi pek meşhur Pekünlü Merkez Pide ile başlıyoruz. Yasemin Şef'in buradaki tercihleri aldığı öneri üzerine açık kıymalı ve klasik peynirli pide oluyor. Yanında mis gibi tereyağı ile sıcak sıcak sofrada yerini alan pidelerin hem kenarlarına bolca tereyağı sürüyor hem de içine ilave ediyoruz. Yasemin Şef yemeye peynirli pideyle başlıyor. Şefimiz pide hamurunu biraz kalın bulsa da lezzetini çok seviyor. Şefimizin buradaki favorisi ise açık kıymalı pide oluyor. Bol kıymalı harcı, baharat dengesi ve pide hamurunun lezzetiyle siz de bu nefis pideyi mutlaka denemelisiniz. Unutmadan, bizim ziyaret ettiğimiz tarihlerde fiyatları ise şöyleydi:

Açık kıymalı pide: 99 TL, Klasik peynirli pide: 84 TL idi.

Pekünlü Merkez Pide adres: Kemerkaya, Ticaret Mektep Sk. No:4A, 61030 Ortahisar/Trabzon

Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

 • Muharrem Usta

muharrem-usta-trabzon

Trabzon'daki ikinci durağımız dönerlerinin müdavimi bir hayli fazla olan Muharrem Usta! 1940 yılından beri hizmet veren mekanın ambiyansı muazzam. Menüsü ise bir hayli zengin. Esnaf lokantalarında görmeye alışık olduğunuz birçok lezzetimizi burada en lezzetli halleriyle bulabilirsiniz. Ancak biz bu kez dönerini yemek üzere geldiğimiz için hemen siparişimizi veriyor ve sabırsızlıkla beklemeye başlıyoruz. Sulu sulu, üzerinde ekstra yağ parçaları olmayan dönerleri daha tadına bakmadan lezzetini konuşturuyor. Tadı ise neden meşhur olduğunu gösterecek kadar nefis.

100 gram et döner: 130 TL idi.

Muharrem Usta adres: Kemerkaya Maraş Cad, Bahar Sk. No:18, 61200 Trabzon Merkez/Trabzon

 • Beton Helva

beton-helva-trabzon-yasemin

Yemeklere minik bir tatlı arası veriyor ve üçüncü durağımız Beton Helva'ya gidiyoruz. Burada ikram ettikleri helvaların tadına bakıp yanımıza sade ve fıstıklı helva alıyoruz. Yasemin Şef'in denedikleri içinden favorisi fıstıklı helva oluyor.

Sade helvanın kilosu: 110 TL, Fıstıklı helvanın kilosu: 170 TL idi.

Beton Helva adres: Gazipaşa, Uzun Sk. No:13/A, 61030 Ortahisar/Trabzon

 • Tarihi Kalkanoğlu Pilavı

tarihi-kalkanoglu-pilavi-trabzon

Tarihi Kalkanoğlu Pilavı'ndayız! Yumuşacık etleri ve bol tereyağlı pilavlarıyla burası et severlerin mutlaka uğraması gereken adreslerden. Karadeniz'de olduğunuzu doya doya hissedebileceğiniz otantik ambiyansıyla mekan insanı kendisine doğru çekiyor adeta. Yasemin Şef'in buradaki tercihi ise az kuru, kavurma ve pilav oluyor. Yanında da mis gibi bir kayısı hoşafı. Pilavı hem nefis kokuyor, hem tane tane dökülüyor hem de çok lezzetli bir tat sunuyor. Kuru fasulyesi ve kavurması ise tam anlamıyla lokum gibi pişirilmiş. Şekeri oldukça dengeli hoşaf da bu lezzete eşlik edince tadından yenmiyor, bizden önermesi.

Karışık pilav (tam): 150 TL, Kayısı hoşafı: 10 TL idi.

Tarihi Kalkanoğlu Pilavı adres: Pazarkapı, Tophane Cami Sk. No:3, 61200 Merkez/Trabzon

Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

 • Rüştü'nün Fırını

rustunun-firini-trabzon

Trabzon'a kadar gitmişken mutlaka tadına bakılması adreslerden bir diğerinde, Rüştü'nün Fırını'ndayız şimdi de. Aslında bir ekmek imalathanesi olan Rüştü'nün Fırını'nda aynı zamanda kıymalı ve peynirli pideler de yapılıyor. Üzerindeki yumurtaya bana bana yemeye doyamayacağınız kıymalı pidelerinin tadı muazzam. Üstelik burada pideler taş fırında pişirildiği için apayrı bir lezzete dönüşüyor, çıtır çıtır dokusuyla damakta nefis bir tat bırakıyor.

Kıymalı pide: 145 TL, Vakfıkebir ekmeği: 50 TL idi.

Rüştü'nün Fırını adres: Pazarkapı, Kalkanoğlu Cd. No:4, 61200 Trabzon Merkez/Trabzon

 • Zemu Swiss Bakery

zemu-cafe-trabzon

Bu kadar çok yemeğin üzerine şöyle bir kahve molası vermek güzel olur diyor ve Ortahisar'da yer alan Zemu Cafe'de soluğu alıyoruz. Burada İzmir'de arayıp bulamadığımız torpil tatlısının bir benzeri olan korneti buluyoruz. Mekanın en sevilenlerinden olan bu tatlı, çıtır hamuru ve ipeksi kremasıyla Yasemin Şef'ten de tam puan alıyor. Cappucino'lu tatlıları da hafifliğiyle çayın, kahvenin yanında nefis bir eşlikçi oluyor, tiramisunun biraz daha hafifi diyebileceğimiz bir lezzet sunuyor.

Kornet: 32 TL, Cappucino'lu rulo: 40 TL, Americano: 32 TL idi.

Zemu Swiss Bakery adres: 3 Nolu Erdoğdu, Manolya Cd. No:47, 61040 Trabzon Merkez/Trabzon

 • Bordo Mavi Balık - Erşan Yılmaz

bordo-mavi-balik-trabzon

"Trabzon'a kadar gitmişken balık yemeden olmaz!" diyenleri hemen bizimle birlikte Bordo Mavi'ye doğru alabiliriz. Boztepe'de hizmet veren mekanda aldığımız öneri doğrultusunda levrek buğulama ve Trabzon mezgiti sipariş ediyoruz. Öncesinde ise karides güveç, zeytinyağlı karalahana sarması, cevizli, peynirli, rokalı salata, minci peyniri ve haşlanmış patates yiyoruz. Karides güveç bol tereyağıyla damakta nefis bir tat bırakıyor, salata damakları ferahlatırken zeytinyağlı karalahana sarması da bu deniz ürünleri menüsüne en çok yakışan eşlikçilerden oluyor. Haşlanmış patates ise hem minci peyniriyle hem de balığın yanında afiyetle yiyebileceklerinizden. Kılçığıyla dahi yenebilecek nefis Trabzon mezgiti de mutlaka tadına bakmanız gerekenlerden. Domates sos ve peynirle servis edilen levrek buğulama da hiç bitmesin isteyeceğiniz kadar nefis. Daha fazla sözü uzatmayalım ve sizi hemen aşağıdaki adrese doğru alalım. Bulduğunuz ilk fırsatta gitmelisiniz.

Levrek buğulama: 300 TL, Karadeniz mezgiti: 250 TL, Karides güveç: 300 TL, 2 kişilik salata: 140 TL idi.

Bordo Mavi Balık - Erşan Yılmaz adres: Boztepe, İpekyolu Cd., 61030 Ortahisar/Trabzon

 • Marzuba Cafe Restoran

marzuba-cafe-restoran-trabzon

Geldik Trabzon'daki 2. günümüze. Bugün başlangıcı tabii ki mis gibi bir Trabzon kahvaltısı ile yapacağız. Nefis kuymakların izinde Marzuba Cafe Restoran'da soluğu alıyoruz. Maçka'da, dere kenarında bulunan bu huzur dolu mekanın menüsü de bir harika. Kuymak ve kaygana gibi nefis Karadeniz lezzetleriyle dolu serpme kahvaltı Yasemin Şef'in beğendiklerinden. Özellikle çıtır kaygana dokusu ve lezzetiyle mutlaka tanışmanız gereken lezzetlerden.

Serpme kahvaltı+kuymak: 375 TL idi.

Marzuba Cafe Restoran adres: Gayretli, Küme Evleri, 61100 Maçka/Trabzon

 • Zehir Hüseyin Dinlenme Tesisleri

zehir-huseyin-trabzon

Zigana taraflarına yolunuz düşerse uğramanız üzere sizi nefis bir adresle daha tanıştırmak isteriz: Zehir Hüseyin! Muazzam manzarasıyla iştahınızı arttıracak mekanda ikram olarak gelen bal-tereyağı ile açılışı yapıyoruz. Sonrasında ise lokum gibi pişirdikleri, ağızda dağılan etlerinin tadını çıkarıyoruz. Bitmedi, mekanın köfteleri de şahane. İçinde bol baharat kullanılmamış, aksine her lokmasında etin tadını hissedebileceğiniz köfteler var burada.

Yasemin Şef mekandan ayrılmadan önce yanında götürmek üzere 2 kilogram da bal alıyor. Eğer siz de gittiğiniz yerlerden evinize doğal ve nefis ürünler götürmeyi seviyorsanız buradan mutlaka bal alın deriz.

Unutmadan, burada yediğimiz karışık et tabağı (1,5 porsiyon): 250 TL idi.

Zehir Hüseyin Dinlenme Tesisleri adres: Trabzon Gümüşhane Yolu, 29800 Zigana/Torul/Gümüşhane

 • Tunç Sütlaç

tunc-sutlac-trabzon

Trabzon'a kadar gelmişken tabii ki Hamsiköy'e gitmemek olmaz. Hamsiköy sütlacını bir de yerinde denemeli diyor ve yollara düşüp Tunç Sütlaç'da kendimizi buluyoruz. Burada sizi şeker ve pirinç oranı tam kıvamında, fındıkla birlikte muazzam olan bir sütlaç bekliyor. Onu fazla bekletmeyin.

Burada Hamsiköy sütlacı: 40 TL idi.

Tunç Sütlaç adres: Hamsiköy merkez Merkez Mahallesi, 61750 Maçka/Trabzon

 • Niyazi Usta

niyazi-usta-trabzon

Bitmedi, bir başka meşhur adrese, Niyazı Usta'ya da gidiyor ve Hamsiköy sütlacı dendiğinde akla ilk gelen adreslerden biri olmayı başaran bu mekanı da bir ziyaret edelim istiyoruz. Bir önceki sütlaçtan bir tık daha şekerli olan bu sütlacın da malzeme dengesi şahane. Üzeri de tam kıvamında yanmış üstelik. Mis.

Burada da Hamsiköy sütlacı: 40 TL idi.

Niyazi Usta adres: Hamsiköy, Hamsiköy Köyü Yolu, 61750 Maçka/Trabzon

 • Yılmaz Pide

yilmaz-pide-trabzon

Trabzon turumuzun sonuna gelirken Sürmene'ye gidip pide yemeye karar veriyoruz. Yoğun ilgi olduğu için gitmeden önce arayıp siparişimizi oluşturuyoruz ve kavurmalı peynirli söylüyoruz ve Yılmaz Pide'ye doğru ilerliyoruz. İncecik ve gevrek pideler bulabileceğiniz bu adreste Yasemin Şef kendi tanımıyla Trabzon'a geldiğinden beri yediği en lezzetli pide ile tanışmış oluyor. Siz de gevrek pide sevenlerdenseniz Yılmaz Pide'ye uğramadan dönmeyin, bizden önermesi.

Peynirli kavurmalı pide: 120 TL idi.

Yılmaz Pide adres: Çamlıca Mahallesi, Sahil Cd. 43/A, 61600 Sürmene/Trabzon

Yasemin ve Mete'nin gitmek isteyip gidemedikleri 3 mekanın adresini de hemen aşağıya bırakıyoruz. Eğer sizin yolunuz düştüğünde zaman ayırabilirseniz mutlaka uğrayın.

Komaroğlu Köfte Salonu adres: Dürbinar, Orta Cad No:9, 61300 Akçaabat/Trabzon

Saray Haşlama adres: Nefsipulathane Mah. Buket Sok. Hamamçimeni İş Merkezi, No:55/J, 61300 Akçaabat/Trabzon

Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

Konakoğlu Lokantası adres: Sanayi, Devlet Karayolu Cd No:72, 61000 Ortahisar/Trabzon

Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

Not: "Trabzon'da şuraya da mutlaka uğramalısınız", "Trabzon'da şu lezzetin de tadına mutlaka bakmalısınız" dediğiniz mekan ve lezzetleri bize yorum olarak mutlaka yazın, bir sonraki Trabzon gezimizi birlikte planlayalım.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?