Ramazanda Kilo Vermek Mümkün mü, Ramazan'da Nasıl Zayıflanır?

ramazanda kilo vermek
İdil Bulut
İdil Bulut
141 takipçi218 içerik

Sıkça Yenen Konular

Cemre Özgüzel
Kasım 1, 2017
Zeynep Çetin
Ocak 8, 2018
Duygu Arslan
Şubat 7, 2018
Duygu Arslan
Aralık 13, 2017

Ramazan ayında oruç tutan kişiler kilo kontrolünde zorluk yaşayabilirler. Zengin iftar sofraları ve hareketsizlik kilo alımını tetikler. Ramazan ayı boyunca beslenme alışkanlıklarına ve vücuda hareket kazandırmaya özen göstererek kilo kontrolü sağlamak mümkündür.

Oruç tutmak, bir şey yemeye, içmeye alışmış metabolizmanın dengesini bozabiliyor. Bu yüzden Ramazan ayı içerisinde oruç sürecini daha rahat ve sağlıklı geçirmek için bazı kurallara dikkat etmek gerekiyor. "Ramazanda kilo vermek nasıl olur?" sorusuna cevap arayanlar bazı noktalara dikkat ederek hem oruçlarını sağlıklı bir şekilde tutabilir hem de kilo verebilirler.

Oruç tutarken sağlıklı kilo vermek için dikkat edilmesi gereken hususlar

- Metabolizmayı olumsuz etkileyen durumlar arasında sıvı kaybı önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle iftar ve sahur arasındaki yeme içmenin serbest olduğu süre zarfında, bol sıvı tüketmeye özen göstermek gerekir.

-Kan şekerini dengelemek için iftar yemeğinin başında ılık ve ballı, limonlu su içilmesi tavsiye edilmektedir. Yemek sonrası içilen rezene çayı, hem sıvı ihtiyacını karşılayacak hem de sindirimi sistemini rahatlatarak kilo vermeye yardımcı olacaktır.

- İftar ve sahurda yenilen yemeklerde çiğneme aşamasını önemsenmelidir. Çiğneme süresini arttırmanız midenin daha az yorulmasını sağlayacaktır. Ayrıca yiyeceklerin çok çiğnenmesi, az yiyerek bile beynin doyma sinyali vermesini sağlayacaktır.

- Oruç tutan kişilerin metabolizmalarında vücudu korumak adına bir yavaşlama olur. "Ramazanda kilo nasıl verilir?" sorusunun en önemli yanıtları arasında metabolizmayı hızlandırmak gelir. Bunun en iyi yollarından birisi de vücudu çok fazla yormadan egzersiz yapmaktır. İftardan sonra 20 dakika süre boyunca yapılan yürüyüş, metabolizmayı canlandırmaya fayda sağlayacaktır.

- Vitaminsiz kalmamak adına meyve yemeyi ihmal etmemek gerekir. Özellikle meyvelerin kabuklu olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Meyveler kabuklu olarak tüketildiğinde alınan vitamin miktarı da artar. Sıvı ihtiyacına destek sağlamak için meyveleri komposto olarak da tüketebilirsiniz. Kan şekerini dengelemek için kompostonun içine tarçın ekleyebilirsiniz.

- Sahur, vücudu oruç tutmaya hazırlar ve bu nedenle çok önemlidir. Sahurda içine taze mevsim meyveleri doğranmış müsli yiyebilirsiniz. Müsli karbonhidrat içeriğinden dolayı sizi tok tutacaktır. Müsliye ekleyeceğiniz meyveler de gün boyunca ihtiyaç duyacağınız enerjiyi ve vitamini sağlamaya yardımcı olacaktır.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?