Besin Değeri Var mı, Dikkat Etmeli: İğne ya da Aşı Orucu Bozar mı?

yemek.com
Zeynep Çetin
Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlendiririm.
Zeynep Çetin
254126 takipçi2214 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Şubat 25
Cemre Özgüzel
Kasım 21, 2017
Vestel
Nisan 12
Yemek.com
Nisan 16

Ramazanın gelmesiyle birlikte sorulmaya başlanan "orucu bozar mı" sorularının en merak edilenlerinden birine, "İğne orucu bozar mı?" sorusuna değineceğiz bugün.

Sizin de şu sıralar iğne kullanmanız, aşı olmanız gerekiyorsa ve bu durumun orucunuzu etkileyip etkilemeyeceğini merak ediyorsanız buyurun bu soruya birlikte yanıt bulalım, iğne ya da aşıyaptırmak orucu bozar mı bozmaz mı, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı'nın açıklamasına göre öğrenelim.

Aklınıza takılan başka sorular varsa şuradan hemen yanıtını öğrenebilirsiniz: Orucu Bozup Bozmadığı Bu Yıl da Merak Edilen Sorular

Oruçluyken iğne yaptırmak, aşı olmak orucu bozar mı?

nearsay

nearsay

Diyanet'e göre bu sorunun cevabı yapılan iğneye göre değişiklik gösterebiliyor. Besin değeri taşımayan aşıların orucu bozmayacağı söylenirken gıda ve vitamin iğneleri yaptıranların, ağızdan aşı alanların ya da damardan serum ve kan verilenlerin orucunun bozulacağı söyleniyor.

Diyanet'in konuyla ilgili önerilerini görmek isteyenler için açıklamalarını da şöyle bırakmış olalım:

"Oruç; yemek, içmek, cinsel ilişki ve bunların kapsamına giren şeylerle bozulur. Bu sebeple, besin değeri taşımayan aşılar orucu bozmaz.Tedavisi devam eden hastalar, sağlıklarına kavuşup tedavileri sona erinceye kadar oruçlarını erteleyebilirler. Bununla birlikte, Ramazan ayında herkesle birlikte oruca devam etmeyi arzu ediyorlar ve oruç tutmalarına da başka bir engel bulunmuyorsa iğnelerini iftardan sonra yaptırmaları yerinde olur. Bu imkana sahip olmayanlar, tedavi ve aşı amaçlı iğne yaptırabilirler. Ancak, oruçlu iken gıda ve vitamin iğneleri yaptıranların, ağızdan aşı alanların damardan serum ve kan verilenlerin orucu bozulur. Daha sonra bu oruç kaza edilir."

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?