Besin Değeri Var mı, Dikkat Etmeli: İğne Orucu Bozar mı?

https://nearsay.com/c/821301/150055/what-are-bursa-injections | nearsay
Zeynep Çetin
Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlendiririm.
Zeynep Çetin
254004 takipçi1966 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Mayıs 1
Cemre Özgüzel
Mart 23
Cemre Özgüzel
Ocak 23, 2018
Öznur Doğan
Mart 13, 2015

Ramazanın gelmesiyle birlikte sorulmaya başlanan "orucu bozar mı" sorularının en merak edilenlerinden birine, "İğne orucu bozar mı?" sorusuna değineceğiz bugün.

Sizin de şu sıralar iğne kullanmanız gerekiyorsa ve bu durumun orucunuzu etkileyip etkilemeyeceğini merak ediyorsanız buyurun bu soruya birlikte yanıt bulalım, iğne yaptırmak orucu bozar mı bozmaz mı, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı'nın açıklamasına göre öğrenelim.

Aklınıza takılan başka sorular varsa şuradan hemen yanıtını öğrenebilirsiniz: Orucu Bozup Bozmadığı Bu Yıl da Merak Edilen Sorular

Oruçluyken iğne yaptırmak orucu bozar mı?

nearsay

nearsay

Diyabet'e göre bu sorunun cevabı yapılan iğneye göre değişiklik gösterebiliyor. Besin değeri taşımayan aşıların orucu bozmayacağı söylenirken gıda ve vitamin iğneleri yaptıranların, ağızdan aşı alanların ya da damardan serum ve kan verilenlerin orucunun bozulacağı söyleniyor.

Diyanet'in konuyla ilgili önerilerini görmek isteyenler için açıklamalarını da şöyle bırakmış olalım:

"Oruç; yemek, içmek, cinsel ilişki ve bunların kapsamına giren şeylerle bozulur. Bu sebeple, besin değeri taşımayan aşılar orucu bozmaz.Tedavisi devam eden hastalar, sağlıklarına kavuşup tedavileri sona erinceye kadar oruçlarını erteleyebilirler. Bununla birlikte, Ramazan ayında herkesle birlikte oruca devam etmeyi arzu ediyorlar ve oruç tutmalarına da başka bir engel bulunmuyorsa iğnelerini iftardan sonra yaptırmaları yerinde olur. Bu imkana sahip olmayanlar, tedavi ve aşı amaçlı iğne yaptırabilirler. Ancak, oruçlu iken gıda ve vitamin iğneleri yaptıranların, ağızdan aşı alanların damardan serum ve kan verilenlerin orucu bozulur. Daha sonra bu oruç kaza edilir."

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?