chiquita

4 Günde 4 Kilo Verdirdiği Söylenen Şok Diyet: Muz Diyeti

Favorilerime
Ekle

Hızlıca kilo vermek isteyenlerin sıklıkla başvurduğu şok diyetlerden birini, muz diyetini inceleyeceğiz bugün birlikte.

Tek bir malzemenin başrolü aldığı, çok kısa sürede kilo verdirmeyi amaçlayan bu muz diyeti nedir, nasıl uygulanır, vücuda etkileri nelerdir, muz diyetini uygularken nelere dikkat etmek gerekir bir bir anlatacağız.

Eğer hızla zayıflamanızı sağlayacak bir diyet arıyorsanız, muz diyetini öğrenip uygulamak isteyenlerdenseniz bunları mutlaka bilmeli, muz diyetini uygulayıp uygulamamaya buna göre karar vermelisiniz.

Muz diyeti nedir?

4 günde 4 kiloya dek kilo verdirdiği iddia edilen şok diyetlerden biri olan muz diyeti, adından da anlaşıldığı gibi bolca muzdan destek alınarak yapılan bir diyet. Ancak birçok şok diyetten farklı olarak beslenme listesinde mevsim salatası gibi çeşitlendirebileceğiniz salatalar da bulunduğundan tek bir besine dayalı değil. Bu sayede sadece 1 ya da 2 gün değil 4 güne kadar uygulanabiliyor. Ancak 4 günün ardından mutlaka bu diyete ara vermek ve farklı gıda maddeleriyle beslenmek gerekiyor. Aksi halde tek tip bir beslenme sebebiyle vücudunuz ihtiyaç duyduğu ve muzdan alamadığı farklı mineral ve vitaminlerden mahrum kalıyor ve bu uzun vadede yetersiz beslenme sebebiyle çeşitli sorunlara sebep olabiliyor, aman diyelim.

Muz diyetinin faydaları nelerdir derseniz, tabii ki en büyük vaadi 4 gün gibi kısa bir sürede 4 kiloya dek ciddi bir miktarda kilo verdirmek. Bunun yanı sıra yüksek besin lifi içeren bir diyet programı olduğundan muz diyetinin uzun süre tokluk hissi verdiği de biliniyor. Aynı zamandda muz diyeti vücudunuza ihtiyacı olan enerjiyi sağlıyor, açlık ve yorgunluk hissetmeden diyet yapmanıza olanak sağlıyor. Bağırsakların da sağlıkla çalışmasına destek olduğu biliniyor. Sindirim sisteminin de sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek sağlayan muz diyetinin nasıl uygulandığını merak edenleriyse hemen aşağıda örnek bir diyet listesi bekliyor.

Muz diyeti nasıl yapılır: Örnek muz diyeti listesi

Muz diyeti, en fazla 4 gün boyunca uygulanması önerilen ve ardından mutlaka bırakılması gereken bir diyet. Sebebiyse yukarıda da söylediğimiz ve örnek listede de görebileceğiniz gibi sınırlı bir beslenme programına sahip olması. İşte o örnek muz diyeti listesi şöyle:

Sabah: 1 su bardağı içine taze sıkılmış limon suyu eklenmiş ılık su

Kahvaltı: 1 su bardağı az yağlı süt, 2 adet muz (orta boy)

Ara öğün: 1 fincan yeşil çay, yarım muz

Öğle yemeği: Yağsız mevsim salatası (Mevsime uygun tüm taze sebzeleri kullanabilirsiniz), yarım muz

Ara öğün: 1 fincan yeşil çay, yarım muz

Akşam yemeği: Yağsız mevsim salatası (Mevsime uygun tüm taze sebzeleri kullanabilirsiniz), yarım muz

Ara öğün: 1 adet muz, 1 su bardağı az yağlı süt, birer tutam toz zerdeçal, toz zencefil ve karabiber karıştırarak elde edeceğiniz içecek

Muz diyeti yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor?

https://fisyasam.wordpress.com/2014/04/01/if-you-think-bananas-are-just-for-monkeys-think-again/ | fisyasam.wordpress

fisyasam.wordpress

Muz diyetinin örnek listesini görünce "Ben bunu yaparım" diye düşünmüş olabilirsiniz ama denemeden önce bu noktalara da mutlaka göz atmalısınız:

  • Öncelikle muz diyeti de dahil olmak üzere uygulamayı düşündüğünüz her diyet için mutlaka bir beslenme uzmanı ve/veya diyetisyene danışmalı, onların yönlendirmelerine uygun olarak hareket etmelisiniz.
  • Özellikle kronik, ciddi bir rahatsızlığınız varsa, uygulamanız gereken özel bir perhiz yapıyorsanız, düzenli olarak kullanmanız gereken ilkaçlar varsa bu diyeti uygulamamalı, öncesinde mutlaka kendi doktorunuza danışmalı ve onun onayı olmadan beslenme programınızda hiçbir değişiklik yapmamalısınız.
  • Bu diyeti uygularken günde en az 2 litre su içmeyi ihmal etmemelisiniz.
  • Gün içinde en az 30 dakika yürüyüş ya da evde egzersiz yaparsanız daha etkili sonuçlar alacağınızı unutmamalısınız.
  • Önemli Uyarı

    Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bir beslenme uzmanı ve/veya diyetisyene danışmadan hiçbir beslenme programını ya da diyeti uygulamamalısınız. Ciddi, kronik bir rahatsızlığı olanların kendi doktorlarına da danışmaları gerektiğini hatırlatalım.


    Doyamayanlar için bir de videomuz var!

    Yorumlar

    0 yorum yapılmış

    Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?