cleaneatingrecipesblog

Açlık Hissetmeden Kısa Sürede Kilo Verdirdiği Söylenen En Popüler Diyetlerden O: Ceviz Diyeti

Favorilerime
Ekle

Cevizin faydalarını artık bilmeyen kalmadı. Kolesterolü dengelemesinden tutun da hafızayı güçlendirmesine, hatta kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu korumasına çeşit çeşit yararıyla onu çok seviyor, nefis lezzeti sayesinde de afiyetle yiyoruz zaten ama bu kez durum farklı. Bu kez ceviz kilo vermemize yardımcı olmaya geliyor, hazırsanız detaylarını öğrenmeye başlayalım.

"Cevizle kilo vermek nasıl mümkün olabilir?" diye düşünenleri şaşırtacak, uzun süre tok tutması ve kısa sürede etkisini hızla göstermesi sayesinde zayıflamak isteyenlerin dikkatini çekecek bir diyetten söz ediyoruz.

Sizi daha fazla merakta bırakmadan ceviz diyetini tüm yönleriyle anlatmaya başlıyor, vücuda olan etkilerini hep birlikte öğreniyoruz. Buyursunlar...

Ceviz diyeti nedir, vücuda etkileri nelerdir?

Ceviz diyeti, adından da anlaşıldığı gibi beslenme düzeninin içine bolca ceviz ilave edilerek yapılan, kilo vermeyi hızlandıran bir diyet. Bazı diyet programlarında cevizi yemek yerine suyunu içmek önerilse de biz bu kez cevizi doğrudan yiyerek uygulanan bir diyetten söz ediyoruz. Eğer ceviz suyuyla ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz şu yazımıza hemen göz atabilirsiniz: Kilo Kontrolünden Kolesterolü Dengelemesine, Her Derde Çare: Ceviz Suyu

Bu diyette cevizin içeriğinde bulunan bol miktardaki doymamış yağ asidinin vücuda fayda sağlaması amaçlanıyor. Bu faydalar nelerdir diyenler için hemen sıralamış olalım:

 • Uzun süre tok tutuyor.
 • İçerdiği besin lifi sayesinde sindirim ve boşaltım sistemlerinin sağlıklı çalışmasına destek oluyor.
 • Vücuda enerji vererek kilo verme ve diyet aşamalarında yaşanabilen yorgunluk, halsizlik gibi sorunlara çözüm oluyor.
 • Kolesterolün dengede kalmasına yardımcı oluyor.
 • Tüm bu etkileri sayesinde de ceviz diyeti kısa sürede etkili bir şekilde kilo vermeye yardımcı oluyor.
 • Ceviz diyeti nasıl yapılır?

  Ceviz diyeti, uygulanışı itibariyle en çok hurma-yoğurt diyetine benzetilse de hurma-yoğurt diyetinden daha geniş bir beslenme programına sahip olabiliyor. Gün içinde sabah-öğle-akşam olmak üzere 3 öğünün her birinde 3'er hurma ve 3'er tam ceviz içi yenerek uygulanması bekleniyor. Ancak sadece bu kadar sınırlı bir beslenme sağlıklı olmayacağından ara öğünlerde bol yeşillikli ve limonlu salatalar, az yağlı yoğurtlar tüketmeniz de daha sağlıklı bir yöntem oluyor. Bunun dışında tabii ki gün içinde en az 2 litre su içmeyi ihmal etmemeniz de büyük önem taşıyor.

  Önemli kısma gelirsek, ceviz diyeti nasıl yapılır genel olarak anlattık ancak ceviz diyeti de dahil olmak üzere hiçbir diyeti kendi kendinize öğrenip uygulamamalısınız. Kilo vermek istiyorsanız mutlaka doktorunuza ve bir beslenme uzmanı/diyetisyene danışmalı, gerekli ölçümlerinizi yaptırarak size özel bir diyet listesi oluşturulmasını sağlamalısınız. Aksi halde kilo vermek uğruna sağlığınıza farkına dahi varmadan zarar verebilirsiniz, aman diyelim.

  Ceviz diyeti uygularken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  cleaneatingrecipesblog

  cleaneatingrecipesblog

  Ceviz diyeti nedir, nasıl yapılır genel olarak öğrendiğimize göre geçelim bu diyetle ilgili dikkat edilmesi gerekenlere:

 • Yukarıda da söylediğimiz gibi ceviz diyeti de dahil olmak üzere hiçbir diyeti kendi kendinize uygulamaya başlamamalı, öncesinde mutlaka bir beslenme uzmanı ve diyetisyenden destek alarak kendi sağlığınıza en uygun diyet programının oluşturulmasını sağlamalısınız.
 • Özellikle ciddi/kronik bir rahatsızlığınız varsa, kötü kolesterol başta olmak üzere çeşitli sorunlar sebebiyle düzenli ilaç kullanmanız gerekiyorsa mutlaka doktorunuza danışmalı, onun önermediği hiçbir diyet programını uygulamamalısınız.
 • Ceviz ya da hurmaya karşı alerjiniz varsa bu diyeti asla uygulamamalısınız.
 • Diyet sırasında gün içinde en az 30 dakika yürüyüş yaparak daha etkili sonuçlar alabileceğinizi unutmamalısınız.
 • Günlük su ihtiyacınızı öğrenip bu miktara bağlı kalarak bol bol su içmeyi ihmal etmemelisiniz.
 • Diyet yaparken baş dönmesi, göz kararması, mide bulantısı, aşırı halsizlik vb. sorunlar yaşamanız durumunda hemen doktorunuza danışmalısınız.
 • Sözün kısası, yukarıdaki uyarıları sadece ceviz diyeti için değil uyguladığınız her diyet için aklınızda bulundurmalı, doktorlara ve diyetisyenlere danışmayı ihmal etmemeli, kilo vermek uğruna sağlığınızı riske atacak hiçbir şeyi yapmamalısınız. Unutmayın, her şeyin başı sağlık.

  Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bir beslenme uzmanı ve/veya diyetisyene danışmadan hiçbir beslenme programını ya da diyeti uygulamamalısınız. Ciddi, kronik bir rahatsızlığı olanların kendi doktorlarına da danışmaları gerektiğini hatırlatalım.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0 yorum yapılmış

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?