Şefleri Kıskandıracak Yöntemle: Evde Kusursuz Poşe Yumurta Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Poşe yumurta, katı ve sıvı yağsız piştiği için formuna ve sağlığına dikkat edenlerin de tercih ettiği bir pişirme yöntemi. Ancak tam kıvamında, dağılmayan, formu bozulmayan bir poşe yumurta elde etmek de hiç öyle sandığınız kadar kolay değil.

Yumurta pişirmek ne kadar zor olabilir demeyin. Zira poşe yumurta kendine ait tekniklerin bulunduğu, aşçılık kurslarında şef adaylarına ilk öğretilen pişirme yöntemlerinden biri.

Öyleyse gelin nice şefe taş çıkaracak poşe yumurtaların nasıl yapıldığını adım adım öğrenelim. Poşe yumurtalarımızı kahvaltı sofralarımıza, sandviçlerimize, tüm öğünlerimize gururla konuk edelim.

Poşe yumurta nedir? Tam kıvamında, kusursuz poşe yumurta nasıl yapılır?

pose-yumurta-nedir

Poşe yumurta, "poşe" tekniği kullanılarak kayısı kıvamında yumurtalar elde etmenizi sağlayan bir pişirme yöntemi. Derin kaynayan suda pişirme yöntemi kullanılan poşe yumurta tarifinde yumurtanın akının katılaşmış, sarısının da yoğunlaşmış olması gerekiyor. Suda pişirirken yumurta beyazının asla dağılmaması gerekiyor. Servis ettiğinizde sarısını kestiğinizde ise içinin akışkan olması onun iyi piştiğinin bir kanıtı.

Gelin adım adım poşe yumurta nasıl yapılır, öğrenelim.

Poşe yumurta tarifi için malzemeler:

 • 1 adet taze yumurta
 • Su
 • Sirke (isteğe bağlı)
 • Tam kıvamında poşe yumurta nasıl yapılır?

  İlk olarak tencereye üç parmak kadar su doldurun ve kaynamaya bırakın. Burada tencere seçimi de önemli. Yayvan ve sığ bir tencerede poşe yumurtanız daha iyi pişecektir.

  Poşe yumurtanın kusursuz bir kıvam alması için suyun ısısı yaklaşık 80-85 derece olmalı, unutmayın.

  Genelde yumurtaların daha kolay katılaşması ve yumurtanın dağılmadan daha düzgün bir formda kalmasına için kaynayan suya sirke ilave ediliyor. Dilerseniz siz de bu yöntemi kullanabilirsiniz. Bu noktada 1 tatlı kaşığı sirke eklemeniz yeterli. Ayrıca suya bir çimdik tuz da ekleyebilirsiniz.

  Su, ocakta kaynarken yumurtanızı hazırlayın. Poşe yumurta tekniğinin en önemli noktalarından biri yumurtanın direkt suya kırılmaması. Yumurtayı önce küçük bir kaseye şeklini bozmadan kırmanız gerekiyor.

  Su kaynama noktasına yaklaştığında altını kısın. Suyun asla tam kaynama noktasına gelmemesi gerekiyor. Zira bu yumurtaların haşlanmış yumurta kıvamına gelmesine ve sertleşmesine yol açar. Bizim istediğimiz ise yumurta sarısının akışkan kalması.

  Şimdi diğer çok önemli bir teknik noktaya geldik. Tıngırdamakta olan tencere içindeki suyu bir kaşık yardımıyla dairesel hareketlerle dikkatlice döndürün. Ardından bu girdabın ortasına kasedeki kırılmış yumurtanızı çok dikkatli bir şekilde bırakın.

  Poşe yumurtanız 3-5 dakika içinde hazır olacaktır. Risk almak istemiyorsanız yumurtanın pişip pişmediğini şu şekilde test edebilirsiniz: Yumurtayı tencereden delikli bir kaşıkla alın ve bir çay kaşığıyla hafifçe dürtün. Yumurta akı eğer yumuşaksa yine aynı dikkatle suya bırakın ve biraz daha pişirin.

  Yumurtanın beyazı katılaşıp sarısı yoğunlaşınca delikli bir kaşıkla yumurtayı suyun içinden alın ve süzdükten sonra hemen sıcak sıcak servis edin. Unutmayın poşe yumurta soğuyunca kıvamını hemen kaybedecektir.

  savoryexperiments

  savoryexperiments

  Poşe yumurtanız hazır! Afiyet olsun!


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?