Kaplumbağa Yumurtası

Favorilerime
Ekle

Kaplumbağa yumurtası besleyici özelliği ve taşıdığı yüksek protein oranı ile bilinir. Buna karşılık, doğal yaşamı koruma çerçevesinde dünyanın birçok yerinde satışı desteklenmemektedir. Yumuşak kabuklu kaplumbağa yumurtaları yaklaşık 2 santimetre çapında, 5 gram ağırlığındadır. Deniz kaplumbağası etinin, yumurtasının, kanının veya organlarının yaklaşık 1 milyon kişi tarafından düzenli olarak tüketildiği tahmin edilmektedir. Kolaylıkla bulunamayan, Asya’da ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde satılan yumurta türüdür.

Kaplumbağa yumurtasının içerdiği vitamin ve mineraller nelerdir?

Kaplumbağa yumurtası yüksek protein oranına ve buna karşılık düşük kaloriye sahiptir. 100 gram tavuk yumurtası ortalama 160 kalori, bıldırcın yumurtası 170 kalori, kaplumbağa yumurtası ise 140 kaloridir. Yine 100 gram tavuk yumurtasında ortalama 9 gram yağ, bıldırcın yumurtasında 12.5 gram yağ, kaplumbağa yumurtasında 7 gram yağ vardır.

Protein oranı ise 100 gram tavuk ve bıldırcın yumurtasında yaklaşık 12 gram iken, kaplumbağa yumurtasında 14 gramdır. Mineral oranı 100 gram kaplumbağa yumurtasında 2 gram, ördek ve bıldırcın yumurtasında 1 gramdır. Tavuk yumurtasındaki mineral oranı ise 1 gramın altındadır.

Kaplumbağa yumurtasının pişirme yöntemi nedir? Kaplumbağa yumurtası nasıl pişirilir?

Büyüklüğü yaklaşık bir pinpon topu kadar olan kaplumbağa yumurtası çok yumuşak bir kabuğa sahiptir. Çiğ veya pişirilerek yenebilir. Ancak dış kabuğu çok yumuşak olduğu için, çok hafif bir ateşte kaynatılması gerekir. Tercih edilen tüketim şekli rafadan tavuk yumurtasına benzer. Üstünde küçük bir delik açarak, içeriğine soya sosu eklenir. Öncesinde 1 ilâ 1.5 dakika gibi çok kısa süre kaynatılmalıdır.

Kaplumbağa yumurtasının faydaları nelerdir?

- Kötü kolesterolü ve tansiyonu düşürmede etkilidir.

- DHA ve EPA gibi Omega 3 yönünden zengin yağ asitlerini içerir. Bu asitlerin kalp krizi gibi rahatsızlıkların önlenmesinde, beyindeki sinir hücrelerinin işleyişinde etkili olduğu bilinmektedir.

- B vitaminleri yönünden zengindir.

- Böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Kaplumbağa yumurtasının zararları nelerdir?

Kaplumbağa yumurtasının da bütün tavuk ve kuş türleri gibi salmonella, leptospira başta olmak üzere çeşitli bulaşıcı bakterileri taşıyabileceği öngörülmektedir.

Bunun yanı sıra, olgunlaşmaları ve üremeleri çok uzun zaman alan deniz kaplumbağalarının eti ve yumurtası için avlanması neslinin tükenmesine yol açmaktadır.

Görselin kaynağı: http://www.herprman.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?