Kaz Yumurtası

Favorilerime
Ekle

Kaz yumurtası, beyaz küt uçlu, 70 - 110 gram ağırlığında, beyaz veya mat kabuklu büyük bir yumurtadır. Yumurtası yenebilen kanatlı hayvanlar arasında en büyük yumurta olan kaz yumurtası, tavuk yumurtasının üç katı büyüklüğündedir. Kalın ve sert kabuklu olan kaz yumurtası, kalın zarlı bir yapıdadır. Üzerine sertçe vurularak veya bıçakla kesilerek ikiye bölünür.

Kaz yumurtası nerede satılır?

Avrupa ülkelerinde marketlerde satılan kaz yumurtası, Türkiye’de belli bir üretime sahip olmadığı için marketlerde kolayca bulunmaz. Anadolu’nun farklı bölgelerinde kurulu olan küçük kaz çiftliklerinde üretilen kaz yumurtaları, yılın belli dönemlerinde organik ürünler satan pazarlarda ve semt pazarlarında satılır. Bu çiftliklerin internet sitelerinden online siparişle veya telefonla paketler halindekaz yumurtası getirtilebilir.

Kaz yumurtasının içerdiği vitamin ve mineraller nelerdir?

Kaz yumurtası tıpkı ördek yumurtası ve tavuk yumurtası gibi anne sütü haricinde insan vücudu için gerekli olan tüm besin öğelerini içeren tek besindir. Protein, demir, fosfat gibi mineralleri içerir. Yumurta akında bakır, magnezyum, iyot ve mangan bulunurken kaz yumurtası sarısında ise potasyum, kükürt, sodyum ve klorür bulunur.

Aynı zamanda yumurta sarısında bulunan demir, vücut tarafından doğrudan emildiği için kaz yumurtası, önemli bir demir kaynağıdır. B grubu vitaminleri, nikotinik ve pantotenik asit gibi vitaminleri içeren kaz yumurtasında, düşük oranda da A ve K vitamini de bulunur. Önemli bir enerji kaynağı olan kaz yumurtası, günlük azot ihtiyacının önemli kısmını karşılar.

Kaz yumurtası nasıl tüketilir? Püf noktaları nelerdir?

Kaz yumurtası genelde sade tüketilen bir yumurta türüdür. Tıpkı ördek yumurtası gibi haşlanarak kahvaltıda tüketilebilir. Tereyağı veya zeytinyağı ile omleti de yapılır. Kaz yumurtası omletinin içine ıspanak ya da taze soğan gibi yeşil sebzeler konulabilir. Fakat kaz yumurtası, omletten ziyade sade halde haşlanarak ya da çiğ çiğ içilerek tüketilir. Kaz yumurtası tavuk yumurtasına oranla daha büyük olduğu için haşlanma süresi daha fazladır.

Kaz yumurtasının faydaları nelerdir?

- Kaz yumurtası kansızlığa iyi gelir ve yüksek oranda enerji içerdiği için kansızlık dolayısıyla oluşan halsizliğe karşı kullanılır.

- Kaz yumurtası hazmı kolaylaştırır.

- Özellikle büyüme çağındaki çocukların ihtiyaç duyduğu proteini karşılar ve büyümeyi destekler.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?