Kilosu İki Bin Lira Olan "Ölümsüzlük Mantarı"nı Eskişehir'de Üreten Başarılı Kadın

Favorilerime
Ekle

Bugün size başarılı bir kadından ve onun sıra dışı girişiminden bahsedeceğiz.

Kendisi 3 kız çocuğu annesi olan 47 yaşındaki Reyhan İşcan.

Reyhan Hanım'ın yaptığı iş ise pek Türkiye'de duyulmayan türden. Meşe kütüğünde reishi mantarı üretimi...

Gelin onun hikayesine yakından bakalım.

Her şey bir yarışmaya katılmasıyla başladı

Her şey Reyhan İşcan'ın 2013 yılında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje Yarışması'na "istiridye mantarı üretme" projesiyle katılıp şampiyon olmasıyla başlıyor. Yarışma sonunda aldığı 50 bin lira hibeyle önce 200 metrekare alanda istiridye mantarı üretmeye başlıyor genç kadın.

Ama bununla da yetinmiyor.

Şampiyonlar şampiyonu oluyor

Reyhan Hanım ertesi sene "Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje Yarışması Şampiyonlar Şampiyonu" yarışmasında da birinci oluyor. Yarışmayı kazandığı proje ise oldukça ilginç: "Meşe Kütüğünde Reishi Mantarı Üretim ve Pazarlama Projesi"

Bu yarışma sonucu ikinci kez aldığı 50 bin liralık hibeyle, Eskişehir'deki tesisinde, Uzak Doğu'da bilinen adıyla "ölümsüzlük mantarı"nı yani "reishi"yi yetiştirmeye başlıyor.

Reishi nedir, ne işe yarar?

Yenilebilir bir mantar türü olmayan kırmızı reishi mantarı çok güçlü bir antioksidan. Genelde kurutulup ince toz haline getirilen ve suda çözdürülerek kullanılan reishi geleneksel Çin ve Japon tıbbında "ölümsüzlük mantarı" olarak biliniyor ve yaklaşık 4 bin yıldır alternatif tıpta kullanılıyor.

Doğada çok nadir bulunan reishi'ye ölümsüzlük mantarı denmesinin de bir sebebi var elbette. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren, yaşlanmayı geciktiren, karaciğeri yenileyen, iltihaplanmayı engelleyen ve kan basıncını düşüren reishi mantarının ayrıca kanser ve ebola gibi hastalıkları da engellediği iddia ediliyor.

Tabii çok güçlü bir mantar türü olan reishi'nin sağlığa zararları da son yıllarda çok konuşuluyor, çok tartışılıyor. O yüzden asla doktora danışmadan kullanılmaması gerekiyor. Aman diyelim.

Yetiştirdiği mantarları kilosu 2 bin liradan satıyor

milliyet

milliyet

Reishi mantarı bu kadar değerli ve nadir olunca satış fiyatları da oldukça yüksek. Yılda 4 ton istiridye ve 200 kilo reishi mantarı ürettiğini söyleyen Reyhan Hanım reishi mantarını kilosu 1.500 ile 2.000 lira arasında sattığını söylüyor. Diğer bir deyişle en pahalı mantar türlerinden biri olarak bilinen ve geçen sene kilosu 2 bin eurodan satılan trüf mantarıyla yarışır halde.

Üstelik Reyhan Hanım pahalı fiyatına rağmen yetiştirdiği bu mantarlar için Türkiye'nin dört bir yanından sipariş aldığın ve yetişmekte zorlandığını söylüyor.

Son sözleri ona bırakalım:

"Söz konusu mantar Uzak Doğu'da ölümsüzlük mantarı olarak biliniyor. Çok değerli bir mantar türü. Reishi mantarının doğada yetişmesi zor ve uzun yıllar alıyor. 10 bin ağaçta bir yetişen mantar türü. Mantar türünün sporlarını alıp özel bir iklimlendirme ve sistemle yetişmesine olanak sağlıyoruz. Kültür ortamında meşe talaşından sterilize edilen sentetik kompostlarla üretim gerçekleştiriyoruz. Yaklaşık 5 ay sonra mantar kendini gösteriyor. Meşe kütüğünde de reishi mantarları yetiştiriyorum ancak o ortamda yetişmesi biraz daha fazla zaman alıyor."

Kaynak: 1, 2


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?