Okmeydanı Hastanesi'nde Kanser Hastalarına Ücretsiz Çay ve Simit Dağıtan Mavi Melekler

Favorilerime
Ekle

Bugün size iç ısıtan bir iyilik hareketinden bahsedeceğiz.

Onlar kanser hastalarının umudu, neşesi olan Mavi Melekler. Aralarında kanseri yenmiş üyelerin de bulunduğu Mavi Melekler 30 yıldan fazla süredir Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Bölümü ve Nükleer Tıp Merkezi'ne gelen hastalara ücretsiz hizmet veriyor. Kanser hastaları ve yakınlarına her gün ücretsiz çay ve simit dağıtan bu güzel yürekli kadınlar aynı zamanda onlara ihtiyacı olan morali de vererek iyileşme süreçlerine yardım ediyorlar.

Bu nefis projenin detaylarına şöyle buyursunlar.

Bir kısmı kanseri yenen kadınlardan oluşan bir gönüllü hareketi: Mavi Melekler

Her şey ebe olan Mükerrem Arın'ın Amerika'dayken bir hastanede gönüllü hizmet eden kadınlar projesini görüp çok etkilenmesiyle başlıyor. Türkiye'ye döner dönmez de bu projenin benzerini Mavi Melekler adıyla hayata geçiriyor.

Mavi önlüklerinden dolayı Mavi Melekler adını alan bu tamamen gönüllülerden oluşan grubun çoğu emekli ve ev kadınlarından oluşuyor. Hatta bir kısmı da Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi görmüş ve kanseri yenmiş kişiler. Onlar da kendi tecrübelerinden yararlanıp bu hastalıkla nasıl mücadele ettiklerini hastalara anlatarak psikolojik destek veriyorlar.

30'dan fazla senedir var olan Mavi Melekler'in başarısı resmen de tanınıyor

Mavi Melekler'in Okmeydanı Hastanesi'ndeki başarıları o dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan'ın da dikkatini çekince bu iyilik hareketi diğer hastanelere de yayılmaya başlıyor. Hatta 2001 yılının Ağustos ayında tüm SSK hastanelerine gönderilen yazıyla kendi Mavi Melekler'ini kurmaları isteniyor. Böylece hem bu uygulamaya sahip hastanelerin sayısı, hem de güzel kalpli Mavi Melekler'in sayısı artıyor.

Mavi Melekler nasıl çalışıyor?

Her aday önce 3 ay bir deneme sürecinden geçiyor. Başarılı olanlar gruba sürekli olarak alınıyor. 1 yıl görev yaptıktan sonra ise rozet takmaya hak kazanıyorlar.

Mavi Melekler grup grup görev yapıyor. Her gönüllüye haftada ortalama bir kez sıra geliyor. 07.30-15.00 arasında nöbetleşe çalışıyorlar.

Mavi Melek olabilmek için ise şöyle şartlar aranıyor:

Sağlık, psikolojik, sosyal ve adli yönden bir sakıncası olmamak, en az ortaokul mezunu olmak, hastalarla sakin iletişim kurabilmek, toplumun örf ve adetlerine saygılı olmak, hastaların haklarına saygılı olmak, onların özel yaşamı ve tedavisiyle ilgili bilgilerin hiçbir şekilde hastane dışına çıkarılmaması konusunda bilinçlenmiş olmak, kişisel yarar sağlamamaya yönelik faaliyetlerde bulunmamayı taahhüt etmek, çalışma saatlerine uymaya istekli olmak ve bunun için zaman ayırabilmek, 18 yaşını doldurmuş olmak.

Her gün kanser hastaları ve yakınlarına ücretsiz çay ve simit dağıtıyorlar, onlara manevi destek vererek iyileşmelerine yardımcı oluyorlar

twitter

twitter

Bu güzel meleklerin asıl görevi hastaların hayatlarını kolaylaştırmak. Asla tıbbi müdahale de bulunmuyorlar. Onlara manevi destek de bulunup yalnız olmadıklarını hissettiriyorlar. Hastaların temizliği, tıraşı, giyimiyle de ilgileniyor, her ihtiyaçlarına koşuyorlar. Ayrıca kanser hastalarına ve yakınlarına her gün ücretsiz olarak çay ve simit dağıtıyorlar.

Başarıları ise saymakla bitecek gibi değil. Yüzlerce hastaya yeşil kart çıkarmasında yardımcı oldular, binlerce hastanın bulamadıkları ilaçları temin etmelerini sağladılar. Hastalara kan bulup ameliyat malzemelerinin tam olmasını sağladılar, bebeklere mama, biberon, bez, emzik alıp onları giydirdiler bile. Gerçekten melekler!

"Mavi Melekler'imizden çok memnunuz, her gün gelip halimizi hatırımızı soruyorlar. Tek tek odalarımızı dolaşıyorlar. Bu koca hastanede her zaman simit, su gibi ihtiyaçlarımızı karşılıyorlar. Bizi yalnız bırakmadıkları için teşekkür ediyorum" diyen hastaların da kalbini çoktan kazanmış Mavi Melekler'i ne kadar tebrik etsek az!

İyi ki varsınız!

Kaynak: 1, 2, 3Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?