http://www.hurriyet.com.tr/hobi-olarak-basladilar-iki-kardes-simdi-talebe-yetisemiyor-40648384 | hurriyet

Aksaray'da Hobi Olarak Yetiştirdikleri Goji Berry ile Siparişlere Yetişemeyen İkili

Favorilerime
Ekle

Birkaç yıldır adını sık sık duyar olduğumuz, kırmızı minik bir meyve goji berry. Şekliyle kuşburnunu andıran, cüssesinden beklenmeyecek faydalarıyla şaşırtan, kurt üzümü olarak da anılan bir meyve...

Onu ülkemizde popüler bir hale getiren de faydaları. Bağışıklık sistemini güçlendirip bizi birçok hastalığa yakalanmaktan kurtarmasına, kolesterolü dengeleyip depresyonu atlatmaya ve kilo vermeye yardımcı olmasına, hatta yaşlanma karşıtı etkiler oluşturmasına kadar, o kadar farklı konuda bize destek olabiliyor ki insan hemen alıp denemek istiyor.

Çin, Tibet ve Moğolistan gibi Asya ülkelerinde yetiştirilmeye başlanan, ardından da ünü tüm dünyaya yayılan goji berry, aslında ülkemizde yetiştirmek için seçilen en popüler meyvelerden biri değil bildiğiniz gibi.

En azından bugüne dek değildi.

Bu kardeşlerle tanıştıktan sonraysa fikirler epey değişebilir, bizden söylemesi.

Her şey, Aksaray'da yaşayan iki kardeşin kendilerine bir hobi bahçesi kurmak istemesiyle başladı

49 yaşındaki Mehmet ve 46 yaşındaki Mahmut Çekil kardeşler Aksaray'da yaşıyor. 22 yılı aşkın süredir sanayide, otogaz işinde çalışan kardeşler, işlerinin verdiği stresten kurtulmak için kendilerine bir hobi bahçesi yapmaya karar veriyorlar.

Verdikleri kararı hayata geçirmek için Hasandağı'nın eteklerinde bulunan Karkın adlı köyde 16 bin metrekarelik bir bahçe alıyorlar. Bu bahçede yetiştirmeye karar verdikleri meyveyse işte bu goji berry'ler oluyor.

Halk arasında kurt üzümü olarak da bilinen, Türkiye'de yetiştirme açısından çok da rağbet görmeyen bu meyve, aslında gençlik iksiri olarak anılan, binbir derde deva bir meyve başta da anlattığımız gibi.

Tam da bu yüzden Mehmet ve Mahmut kardeşler, hobi bahçesi olarak kurdukları bu bahçe ve yetiştirdikleri goji berry'ler sayesinde belki de hiç beklemedikleri kadar farklı şeyler yaşamaya başlıyorlar.

Gördükleri yoğun ilginin ardındansa goji berry yetiştirmek onlar için bir hobinin çok daha ötesine geçti

Hobi olarak 3 yıl önce başladıkları goji berry yetiştiriciliğiyle önce yakın çevrelerinden, ardındansa ülkemizin dört bir yanından talep görmeye başlıyorlar. Hobilerini işe dönüştürmeyi başaran ikili, geçtiğimiz yıl talebe yetişebilmek adına yaklaşık 1,5 ton goji berry üretmiş.

Öyle ki hobi bahçesi olarak aldıkları 16 bin metrekarede yetmemiş ve bahçenin büyüklüğünü 56 bin metrekareye dek çıkarmışlar.

Ürettikleri goji berry'lerle reçel, çay, turşu gibi farklı ürünler de yaptılar

Bu yıl yaklaşık 3,5 ton goji berry elde eden azimli kardeşler, sadece goji berry'yi taze bir meyve olarak tüketiciyle buluşmakla da yetinmemiş. Bu kırmızı meyveden bir de farklı ürünler üretmeye başlamışlar. Reçeller, turşular, çaylar derken ürün çeşitliliği giderek artmış, bir hobi bahçesi bu kardeşlere bir anda bambaşka bir iş olanağı olup çıkmış.

Şimdilerde ürettikleri goji berry'leri ülkemizin birçok yerine gönderiyor, hatta yoğun talebe yetişemiyorlar

hurriyet

hurriyet

Çalışkan kardeşler, 3 yıldır uğraştıkları bu işin ilerleyen zamanları için ürün çeşitliliğini daha da artırmayı planlıyormış. Öyle ki kardeşler şöyle diyor:

"Hobi amacıyla kurduğumuz bahçemizde yetiştirdiğimiz goji berry'ler yoğun ilgi görüyor. Bahçemiz 3. yaşına girdi. Geçen yıl yurt dışına da bir miktar gönderdik. Şu an elimizdeki ürün talebe yetmiyor."

Kaynak: HürriyetDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?