https://yemek.com/tarif/pazi-sarmasi/ | Pazı Sarması Tarifi

Ocak Ayında Tüm Şifasıyla Mutfağınıza Girmeyi Bekleyen 13 Taptaze Yemek Tarifi

Favorilerime
Ekle

Kışın tam orta yerindeyiz artık. Ocak ayının tüm soğuğu, kasveti saçıldı ortaya.

Neyse ki güneş ara ara da olsa yüzünü göstermeye devam ediyor hala, biz de ondan alabildiğimiz enerjiyle günlerimizi geçirmeye, kışı hasta olmadan atlatmaya çabalıyoruz.

İşte tam da bu zamanlarda tezgahlarda taze taze yüzlerini gösteren, kışın en güzel getirileri sebze ve meyvelere sığınalım diyoruz. Onların bolca vitamininden, mineralinden kısacası etinden sütünden faydalanalım istiyoruz.

Mutfakta dört mevsim en taze yemekleri yapmayı sevenler, olabildiğince doğal beslenmeye özen gösterenler toplanın, ocak ayında da mutfakları tazelikle dolduruyoruz.

Şifa olsun!

Küçük bir not: Biz yemeklerimizi hangi mevsimde hangi sebze meyve yenir ve hangi mevsimde hangi balık yenir sorularına cevap verdiğimiz bu yazılarımıza göre hazırladık, siz de bu bilgileri not edin bir köşeye, tazeliği yakalamak için her ay açın açın bakın bizce. Çünkü tazesinden güzeli mi olurmuş?

Renginde canlılık var: Zencefilli havuç çorbası

Zencefilli Havuç Çorbası Tarifi

Kış dediğin hep gri havalar hep yağmur çamur demek değil ya. Sofrada bir anda güneş gibi doğacak, şifasıyla ev ahalisinden hastalığı söküp atacak misler gibi bir çorbayla renk katın dört bir yana.

Şifası bol, lezzeti dev: Zencefilli havuç çorbası tarifi

Pırasayı hiç böyle görmediniz: Pırasalı köfte

Pırasalı Köfte Tarifi

Bu kış, bugüne kadar hiç olmadığı kadar çok pırasa yiyeceksiniz, iddiamız iddia. Siz pırasaları alın, kalanını el birliğiyle hallederiz.

İşte bu kadar kolay: Pırasalı köfte tarifi

Pratiklik derseniz, o da var: Pazılı börek

Pazılı Börek Tarifi

Kışın en tazelerinden biri pazı. Onu da bol bol kullanmak, her eve sokup herkese sevdirmek için şöyle pek pratik bir börekle çıkabilirsiniz yola. Biz yaptık, oldu.

Sıra sizde: Pazılı börek tarifi

Herkes pazıyı sevene dek: Pazı sarması

Pazı Sarması Tarifi

Pazılı börek tarifimizle gönülleri fethedeceğimizi biliyoruz ama size sadece onu sunup kenara çekilecek değiliz. Çünkü pazıyla misler gibi ana yemekler de yapılıyor. Saklayacak değiliz...

Herkes bilsin, herkes yapsın isteriz: Pazı sarması tarifi

Nar gibi kızardı: Fırında erişteli ıspanak

Fırında Erişteli Ispanak Tarifi

Ispanağı ana yemek olarak yanında yoğurtla ya da börek olarak yanında çayla yemeye pek bir alışkınız ama farklılıkların peşinden gitmeyi de pek severiz, bilirsiniz. Hazır onu taze taze bulmuşken...

Şov yapalım dedik bu kez: Fırında erişteli ıspanak tarifi

Böyle lezzet başka mevsimde bulunmaz: Parmesanlı Brüksel lahanası

Parmesanlı Brüksel Lahanası Tarifi

Brüksel lahanasını şimdilerde aldınız, aldınız. En tazesi, en lezzetlisi tam da şu aralar tezgahlarda çünkü. Almışken herkese sevdirmesini de bilmeli tabii.

Mesela şöyle efsaneleştirmeli: Parmesanlı Brüksel lahanası tarifi

Balıkları unutmayın: Hamsi tava

Hamsi Tava Tarifi

Balık sezonu açılınca hep birlikte nasıl da sevinmiştik, hatırlasanıza. Şimdi, onları hemen unutmak, mutfaklardan uzak tutmak olur mu? Olmasın lütfen.

Mis kokular sarsın mutfakları: Hamsi tava tarifi

Kış kurabiyesiz geçmez, geçemez: Limonlu kurabiye

Limonlu Kurabiye Tarifi

Soğuk havadan sıcacık evinize adım atıyorsunuz, tüm evi sarmış misler gibi kurabiye kokusu sizi karşılıyor. Hem de taptaze limonların kokusuyla bir olmuş bir kurabiye kokusu.

Kış masalı: Limonlu kurabiye tarifi

Tam bir kış güzeli: Elmalı tahinli muffin

Elmalı Tahinli Muffin Tarifi

Taptaze elmaları kilolarca aldınız, tüm ev halkı kütür kütür afiyetle yediniz... Ama bu kadar yeter mi? Elbette yetmez, mis kokulu tazecik elmalara hakkını vermeli, onları olabildiğince çok tarifte değerlendirmeli.

Baksanıza tahin de buradaymış: Elmalı tahinli muffin tarifi

Enerjinin herkese lazım olduğu şu günlerde: Yalancı cezerye

Yalancı Cezerye Tarifi

Kış dedik, soğuk dedik, hastalıklar kol geziyor dedik. E haliyle vücudumuzu sağlam tutmak, enerjimizi korumak için bir şeyler yapmak şart.

Biz şöyle nefis bir şey yapalım diyoruz: Yalancı cezerye tarifi

Sıradan olmak mı, o da ne: Limon turşusu

Limon Turşusu Tarifi

Lahana, kornişon ya da acı biber turşusunu bir kenara koyalım, onların kalbimizdeki, soframızdaki yeri çok ayrı. Ama hep aynı tatlarla da olmaz ki. Taptaze limonlarla turşu yapalım diyoruz bu kez...

Ekşi sevenler bu fikre bayıldı: Limon turşusu tarifi

Mesafeli durmayın ona: Greyfurtlu kek

Greyfurtlu Kek Tarifi

Portakal limon tamam ama konu greyfurt olunca nedense herkes bir mesafeli duruyor, hafif buruk tadı nedeniyle ne yazık ki pek sevilmiyor.

Şimdi onu sevmenin tam zamanı: Greyfurtlu kek tarifi

Video bonusu: Narlı gevrekli çikolata

Yılbaşı akşamı patlatılan narlar, sonrasında unutulmasın lütfen. Bolluğu bereketi tüm kış mutfağınızdan eksik olmasın, nar en tatlı haliyle hep sizinle olsun.

Yazılı tarifi merak edenleri şöyle de alabiliriz: Narlı gevrekli çikolata tarifiDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?