nisastanin-topaklanmamasi-icin-ne-yapilir-onecikan

Çözümü Basit: Nişastanın Topaklanmaması İçin Ne Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Şöyle nefis bir sütlaç yapıyoruz ancak o da ne? Bir türlü kıvam almıyor. O sırada devreye nişastayı sokalım diyoruz ancak kıvamı topaklanıyor. Pürüzsüz dokulu bir muhallebi yapmak isterken içinde nişasta topakları kalıyor ve bir türlü istediğimiz şekilde olmuyor. Nişastalı birçok tarifte benzer sorunlar mutlaka yaşanıyor. Gelin bugün birkaç önemli püf noktasına birlikte bakalım. Bir daha hiçbir tarifimizde nişasta topaklanmasın. Üstelik çözümleri de pek basit. Tarif yapan, mutfağa giren herkes bu çözümleri bilmeli.

Nişastanın topaklanamaması için ne yapılır?

nisastanin-topaklanmamasi-icin-ne-yapilir2

Nişastanın en çok kullanıldığı alanların başında sütlü tatlılar geliyor. Sütlü tatlıların içerisinde kıvam verici ve arttırıcı olarak kullanılıyor nişastalar. Buğday ve mısır nişastası en çok tercih edilenlerinden. Her ikisi içinde dikkat edilmesi gereken püf noktaları aynı. Öncelikle tatlıları yaparken doğrudan içinde kullanılması önerilmişse nişastanızı en son ilave etmeyin. Öncelikle bir kabın içine nişastanızı eleyin. Üzerine diğer kuru malzemeleri (şeker, un, vanilya vb) ilave edin. Çırpma teli yardımıyla güzelce karıştırın. Ardından üzerine sıvı malzemeleri ilave edin. Sıvı malzemeleri ilave ederken de azar azar ilave etmeyi, bir yandan da karıştırmayı ihmal etmeyin.

nisastanin-topaklanmamasi-icin-ne-yapilir1

Tatlıların içerisine sonradan nişasta ilave etmeniz gerekirse kaynayan sütünüzden bir miktarı kaseye alın, üzerine ılık süt de ekleyin ve nişastayı eleyerek ilave edin. Bu sırada çırpma teli yardımıyla güzelce karıştırın veya tamamen dibe çökmesini bekleyin. Tamamen dibe çöktükten sonra dikkatli bir şekilde karıştırarak açabilirsiniz. Hazırladığınız bu karışımı tatlınıza azar azar ilave ederek efsane bir kıvam yakalayabilirsiniz.

nisastanin-topaklanmamasi-icin-ne-yapilir3

Nişasta bazlı diğer tariflerde dikkat etmeniz gereken en önemli diğer nokta ise özellikle eklediğiniz sıvı malzemelerin çok soğuk ya da çok sıcak olmamalarına dikkat etmek. Nişastanın üzerine doğrudan çok sıcak ya da çok soğuk bir sıvı ilave ederseniz topaklanmasına neden olursunuz. Isı dengesi oldukça önemli. Nişasta bazlı hazırladığınız harçları da yemeklerinize, tatlılarınıza ilave ederken tamamını değil azar azar olacak şekilde ilave etmeyi ihmal etmeyin. Bu püf noktalarına dikkat ederseniz mükemmel sonuçlar alırsınız. Şimdiden ellerinize sağlık.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?