Gurmelerin Uğrak Noktası Konya'da Tadına Bakmanız Gereken 9 Nefis Mekan

Favorilerime
Ekle

Bu hafta gastronomi turizminin zirve yaptığı yerlerden Mevlana’nın şehri Konya’ya gidiyoruz!

Lezzet avcılarının hafta sonları için uğrayıp karın doyurduğu, yöresel yemekleriyle mest olduğu bir şehirden bahsediyoruz. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte daha da anlamlı hale gelen bu lezzet geziniz sırasında uğramanız gereken birçok tarihi ve turistik yer de var elbette. Ancak biz bugün Konya mutfağının enfes yemeklerine başrolü veriyoruz.

Etli ekmeğin, fırın kebabının, ağızlarda şov yapan küflü peynirin, yağ somonunun şehri Konya, bekle bizi, biz geliyoruz!

Konya’nın en iyilerinden: Lokmahane

Konya’nın tartışmasız en iyi kahvaltı mekanıdır. O kavurmalı yumurtayı, haşhaş ezmesini, küflü peynirini denedikten sonra sizler de bize hak vereceksiniz zaten. Sadece buranın kahvaltısı için İstanbul’dan ışınlanmak bile isteyebilirsiniz.

Bal, kaymak, zeytin, peynirli pide, kabak reçeli, menemen, koyun yoğurdu, turfanda kızartma ve sınırsız çay da bu parmak yedirten, serpme Konya kahvaltısının diğer lezzetlerinden.

Menüsü günün her saati yiyebileceğiniz yöresel yemekleriyle dolup taşsa da biz bu kahvaltının müdavimiyiz! Bu sebeple şehri köşe bucak gezmeden, uyanır uyanmaz soluğu burada almalı.

Lokmahane adres: Aziziye Mahallesi, Mengüc Cad. No:49, Karatay, Konya

1964’ten bu yana: Bolu Lokantası

Konya’da etli ekmek denilince akla ilk gelen, 1964’ten bu yana bu lezzetin ününe ün katan Bolu Lokantası’nı artık defalarca kez duysanız da es geçemiyoruz. Konya’da bir lezzet turuna çıkıyorsak eğer bu mekanı atlamamız/atlamanız yakışık kalmaz.

Vedat Milor’un da dediği gibi "Gerçek Konya etli ekmeğini yiyebileceğiniz tek yer burası. Olması gerektiği gibi hafif şişman ve aşırı uzun değil.”

Hiçbir katkı maddesi kullanmadan, doğal maya ile hazırladıkları bu lezzeti şiddetle öneriyoruz. Hatta midenizde içinde Konya küflü peynirinin olduğu peynirli börek için de yer bırakın diyoruz.

Bolu Lokantası adres: Aziziye Cd. No:27/B, Selçuklu, Konya

Çeşidi bol: Ferah Etliekmek

Etli ekmekten geçilmeyen bir şehir düşünün ve bu fevkalade, damak çatlatan lezzeti tadabileceğiniz onlarca mekan. İşte Ferah Etliekmek o onlarca mekandan sadece biri.

En lezizi desek diğerlerine haksızlık olur belki ama şüphesiz ki en çeşitlisi. Klasik Konya etli ekmeğini bulacağınız gibi küflü peynirli Mevlana pidesi ve sade kekikli isimli pideyi de burada bulabilirsiniz. Buradaki Konya böreğinin de hatırı sayılır bir hayran kitlesi olduğunu belirtelim.

Bunların yanına güveçte mantar ya da tereyağlı patlıcan da aldınız mı sizden güzeli yok!

Ferah Etliekmek adres: Necip Fazıl Mah. Yaka Cad. No:13/B, Meram, Konya

Mis gibi kokuları takip ederek bulabilirsiniz: Pideci Hasan Şendağlı

Ağzının tadına düşkün Konyalıların uyanır uyanmaz burada bittiği doğrudur. Çünkü güne iyi, pozitif başlamanın sırrı bu fırından çıkan lezzetlermiş.

Özellikle tereyağı, küflü Konya peyniri, tulum ve kaşar peyniri ile hazırlanan “yağ somonu” deyim yerindeyse yürek dağlar. İtalyanların calzone'nu ne ise yağlı somon da bizim için öyle bir şey. Bu kapalı pide için dakikalarca girilecek sıranın, yanında içilecek çayın, alacağınız her kalorinin 40 yıl hatırı vardır, bizden söylemesi!

Mevlana pidesinin ve etli ekmeğinin de seveni çok ama o yağlı somon yok mu o!

Pideci Hasan Şendağlı adres: Kadınlar Pazarı, Melike Hatun Çarşısı, Akçeşme Mah. Karaman Cad. No:1/Y, Karatay, Konya

Selçuklular'dan gelen eşsiz lezzet: Ali Baba Fırın Kebap

Etli ekmeğe düzdüğümüz methiyeler bittiyse şehrin bir diğer simgesi fırın kebabına geçebiliriz.

Biz sözü hiç uzatmadan direkt kendilerine verelim: “Selçuklu'dan gelen eşsiz Konya kebabını sizlere 1974’ten beri sunmaktan gurur duyuyoruz. Daha önce bu lezzeti tatmamak, kendinize yaptığınız en büyük kötülüktür.”

Doğru söze ne denir arkadaşlar! Bu kötülüğü kendinize daha fazla yapmayınız lütfen! Gidiniz Konya’ya, bitiniz Ali Baba’da!

Bu meşhur Konya fırın kebabının hazırlanışı hakkında da birkaç kelamları var: "Fırın kebabı yalnızca mevsime göre kuzu ve koyun etiyle yapılır ama en makbulü kuzu etidir. Fırın kebabında sadece ön kol ve kaburga etleri kullanılır. Belli bir aşamadan geçen etler büyük bir bakır leğene alınır. Pişirme süresi 5 ila 6 saat arasında değişir.”

Bu epey emek isteyen, taş fırında meşe odunu ile pişen lezzet, burada isteğe bağlı bir ya da bir buçuk porsiyon ile servis ediliyor. Tabii ki bir diğer başrol oyuncularımız kuru soğan ve yumuşacık tırnak pide ile!

Her şeyiyle on numara beş yıldız bir mekan!

Ali Baba Fırın Kebap adres: Şemsitebrizi Mahallesi, Şeref Şirin Sk. 5-A, Karatay, Konya

Kuzu tandırın en iyi adreslerinden: Kuzucu Ali

Listedeki diğer mekanların aksine daha pek yeni olan Kuzucu Ali, kuzu tandırın şehirdeki en iyi adreslerinden.

Gidenin “Aman Tanrım", “abiii, yok böyle bir lezzet”, “her şeyi mi bu kadar iyi olur”, “hadi tandırı anladık ama o nasıl bir bamya çorbası!” gibi cümleler kurduğu bir mekandan bahsediyoruz.

Meşe odununda pişen kuzu tandır burada yiyip yiyebileceğiniz açık ara en iyi lezzet. Fırın kebabı, mezeleri, turşusu, taze yeşillikleri, sütlacı da menünün diğer gözdelerinden.

Kuzucu Ali adres: Fevziçakmak Mah. 10642. Sok. No:21, Konya

1929'dan beri: Meşhur Kebapçı Dedeler

1929 yılından bu yana fırınından leziz fırın kebapları çıkan mekan geçtiğimiz yıl şubesini ikiledi. Bunca ilgi ve alakaya geç bile kalındı ama biz hala Bedesten’deki şirin, minik, samimi mekanı öneriyoruz. Çünkü efsane lezzetler üstüne birazcık nostalji hiç de fena olmaz!

Ağızda dans eden, dağılan fırın kebabı şehirdeki birçok mekan gibi yumuşacık tırnak pide ve kuru soğan ile servis ediliyor. Çatal bıçak ise yok! Siz istemedikçe de gelmez. Elinize o yağ bulaşmalı bir kere!

Konya’da o kadar müdavimi var ki bazen “kebabımız bitmiştir” yazısına denk gelip üzülmeniz olası. Bu sebeple ne kadar erken giderseniz o kadar iyi.

Meşhur Kebapçı Dedeler adres: Şükran Mahallesi, Uzunbedesten Ahibaba Sokak, No:20, Konya

Tadına bakmadan dönmek olmaz: Tarihi Tiritci Mithat

Konya’da etli ekmek ve fırın kebabına cillop gibi alternatif olacak bir şey varsa o da tirittir! Onun da adresi şüphesiz Tarihi Tiritci Mithat!

"Et, kemik suyu, yoğurt ve pidenin birleşiminden en fazla ne çıkabilir ki?” demeyin! Bu yemeğe hatta üstüne serpilmiş maydanoza, o tereyağı lezzetine düzülmüş her methiyenin, her özlü sözün arkasındayız. Yok böyle olmadı. Bize zorla klişe cümleler kurdurtacaksınız: Her lokmanın verdiği haz anlatılmaz, yaşanır! Siz en iyisi en yakın zamanda burada bitin.

Tarihi Tiritci Mithat adres: Aziziye Mahallesi, İstanbul Cad. Yusufağa Sok. No:21, Karatay, Konya

Konya farkıyla: Köfteci Sofu

caseose.wordpress

caseose.wordpress

Olur da geziniz sırasında tanıdık bir lezzet ararsanız, Köfteci Sofu’yu hemencik alın radarınıza! Çünkü Konya farkıyla hazırlanan bu köftelere mest olacaksınız!

Sanayi içinde bir esnaf lokantası olan mekan bir hayli salaş. Ama iddia ediyoruz daha önce böylesine ağız sulandıran bir köfte yemediniz.

Bildiğimiz köftelere nazaran daha ince ve uzun. Serpilmiş maydanoz ve soğan ile servis ediliyor. Daha bitmedi! Leziz ezmesi, turşusu, sumaklı soğan, tere, cacık köfte öncesi iştahınızı iyice açacak, göz dolduracak ikramlardan.

Köfteci Sofu adres: Horozluhan Mah. Hizarcı Sok. No:133, Marangozlar Sitesi, Konya


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

3

Napalm Gıyang27 Haziran 2019 11:15
Kenan etli ekmeğide fırın kebabınıda her yerde layığıyla yiyemezsin.hadi diyelim fırın kebabı tandır adıyla var anadoluda ama etli ekmek konya dışında aynı standartta değil.Tirit konusunda ise katılıyorum haklısın
Yanıtla
mahmut427 Kasım 2017 12:06
Serenade Etliekmek olmayan Konya lezzet noktaları listesi :/
Yanıtla
kenanerdey12 Haziran 2017 11:16
etli ekmek ve fırın kebabına alternatif olacak birsey varsa tirit denmiş. Ama etli ekmek ve fırın kebabı her yerde yenilebilecek standart lezzetler. Bir yemekten alınabilecek lezzet 1 ile 10 arasında sıralanmış olsaydı tiritçi mithat'ın tiriti 10 a yakın bir yerde olurdu. Kesinlikle farklı bir lezzet. Konya'da ilk olarak gidilmesi gereken bir yer.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?