manset-etli-cig-kofte

İyisini Bulmanın Çok Kolay Olmadığı Etli Çiğ Köftenin En Güzel 7 Adresi

Favorilerime
Ekle

Bu hafta; her köşe başında rastladığımız, hızlı ve ucuza karın doyurmanın en leziz adreslerinden çiğ köftecilerle huzurlarınızdayız. Lakin baştan söyleyelim bu liste etsiz çiğ köfte yapan mekanları kapsamıyor.

Yıllardır süre gelen "etsiz çiğ köfte çiğ köfte midir?" tartışmasına hiiiiç girmeden; şehirde bir elin parmaklarını geçmeyen etli çiğ köftenin adresleri için sıvadık kolları, çıkardık listeyi.

Eğer listedeki mekanlar haricinde varsa bildiğiniz, sevdiğiniz mekanlar paylaşmaktan, elinizi taşın altına koymaktan çekinmeyin lütfen!

Not: Avrupa Birliği'ne uyum yasası çerçevesinde 2008 yılında satışı yasaklanan etli çiğ köftenin, 2013 yılında sitrik asit hariç her türlü katkı maddesinin eklenmesi yasaklanarak satışına yeniden izin verildi.

Ondan iyi başlangıç yok: Çanak Kebap § Katmer

kangurular.blogspot.com

Gaziantep mutfağının İstanbul’daki en iyi temsilcilerinden Çanak Kebap § Katmer, etli çiğ köftenin de nadir iyi adreslerinden.

Yağsız kıyma, ince bulgur, biber salçası, soğan, sarımsak ve özel baharatlar ile hazırlanan çiğ köfte mekanın en iyi başlangıçlarından olur. Bir porsiyonunda 10 sıkım olan çiğ köfteler, bol kepçe marul ve limon dilimleri ile servis ediliyor.

Üstüne mekanın pek ünlü patlıcan kebabı ya da kuru patlıcan dolmasından da söylediniz mi keyfiniz ikiye katlanacak. İsmini layıkıyla taşıdığı katmerleri için midenizde boşluk bırakmalı.

Çanak Kebap § Katmer adres: Acıbadem Mahallesi, Acıbadem Caddesi, No 115, Kadıköy, İstanbul

Önce beyran sonra çiğ köfte: Pirpirim

pirpirim.com

"Gaziantep mutfağının vazgeçilmez durağı" mottolu mekan etli çiğ köftenin bir diğer adresi.

Öncelikle, her gidenin ritüeli haline getirdiği sıcacık beyran çorbası ile içleri ısıtın. Sonra gelsin çiğ köfte, gitsin fındık lahmacun. Bu lezzetlerle mideleri hoş tuttuktan sonra şimdi o altın vuruşu yapmak şart: Adana kebap!

8 sıkımlık bir porsiyonundaki çiğ köftelerin lezzeti nereden geliyor diye sorarsanız sırrını şöyle açıklamışlar: "Çiğ köfte, kıyma hep ustanın becerisiyle göz kıvamı ile yoğrulur. Ne kadar tuz konacak, ne kadar baharat atılacak, ne kadar yağ eklenecek bunun bir kuralı yoktur. Ustanın elinin ve gönlünün marifetidir"

Pirpirim adres: Merkezefendi Mahallesi, Tercüman Sitesi, No 3, Zeytinburnu, İstanbul

Tüm dünyaya çiğ köfte yediriyor: Günaydın Kebap

foursquare

"Et Bizim İşimiz" sloganıyla birçok etoburun gönlünü fethetmiş mekan; Bostancı’da küçük bir kasap dükkanıyla çıkmış yola. Şimdilerde de Ankara, Bakü, İstanbul, Dubai, Bodrum gibi şehirlerde birçok şubesi var.

Gelelim menüsüne; konumuz olan çiğ köfte menünün en iyi yöresel yemek seçeneklerinden. 8 sıkım çiğ köfte; göbek marul ve limon ile servis ediliyor. Nar ekşili patlıcan söğürme, Antep yuvalama çorbasını da atlamayın tabii. Küşleme ve şaşlığın övüle övüle bitirilemediği bu mekanda lahmacunlar da yok satıyor, söylemedi demeyin!

Günaydın Kebap adres: Etiler Mahallesi, Nispetiye Caddesi, Seher Yıldızı Sokak, No 6, Beşiktaş, İstanbul

Vedat Milor onaylı: Öz Kilis Kebap ve Lahmacun

foursquare

"İstanbul’un Uğruna Yollara Düşülesi En İyi Lahmacuncuları" isimli listemizde kendisine yer vermiştik. Antep usulü sarımsaklı lahmacunu için dakikalarca bekleseniz de buna değeceğinden bahsetmiştik. Bu meşhur lezzete Kilis usulü, ceviz ve soğanlı lahmacuncularını da ekleyelim bu kez.

Ancak bu ince hamurlu çıtır çıtır lahmacunları öncesinde taze hazırlanmış etli çiğ köftelerini denemeniz şart. Vedat Milor’un "çok iyi" dediği bu lezzeti öyle her gün bulamazsınız. Sadece hafta sonuna özel. Çiğ köfte ve meşhur lahmacunun dışında patlıcan dolma, lebeniye, içli köfte de menünün sevilen lezzetlerinden.

Öz Kilis Kebap ve Lahmacun adres: Akşemsettin Mahallesi, Hırka-i Şerif Caddesi, Bedrettin Simavi Sokak, No 5, Fatih, İstanbul

Etli çiğ köfteyi de iyi yapacaklardı tabii: Develi

foursquare

Kebap denilince akla ilk gelen zincir restoranlardan. Fakat biz en çok Samatya’daki nefis manzaralı, sıcacık şubesinin hastasıyız tabii bir de şu meşhur çiğ köftelerinin.

Acılı ve etli çiğ köfteleri iştahınızı kabartacak türden. Göbek marul ve limon ile servis edilen bir porsiyonda 8 sıkımlık çiğ köfte var. Önerimiz gitmişken iki porsiyon söylemeniz çünkü bu lezzetteki çiğ köftelere maalesef doyum olmuyor. Mideleri yavaş yavaş ısıttıktan sonra üstüne şaşlık kebabı ya da küşleme de söylemeli.

Kalamış, Etiler, Florya, Eminönü, Ataşehir, Nişantaşı’nda da şubeleri olduğunu hatırlatalım.

Develi adres: Koca Mustafapaşa Mahallesi, Gümüş Yüksük Sokak, No 7, Samatya, Fatih, İstanbul

Gaziantep'i İstanbul'a taşıyorlarmış: Gaziantepli Mehmet Usta

foursquare

"Gaziantep’i İstanbul’a taşıyan mekan" olarak da bilinir kendisi. Her gidenin allayıp pulladığı, lahmacununa methiyeler yazdığı, etli çiğ köftesiyle aşk yaşadığı bu mütevazı ve salaş mekan için rotanızı Cerrahpaşa’ya çevirmeli.

Gitmişken hem lahmacununu hem de çiğ köftesini denemek isterseniz Çarşamba gününü beklemelisiniz. Çünkü bu leziz çiğ köfteler sadece bu güne özel hazırlanıyor. Sonrasında künefe patlatmak şart tabii.

Gaziantepli Mehmet Usta adres: Cerrahpaşa Mahallesi, Koca Mustafapaşa Caddesi, No 126, Fatih, İstanbul

Etli çiğ köfte ve Arnavut ciğeri: Garden Et Lokantası

foursquare

Büyük bahçesiyle yaz aylarının keyifli adreslerinden biri olan, düğünü, nişanı eksik olmayan bu mekanın efsaneleşen Arnavut ciğerini duymayan kalmamıştır. Özellikle mekan sahiplerinin et konusundaki bilgi birikimi ile gözünüz kapalı yiyeceğiniz beğendili tandır, kuzu fileto, antrikot, küşleme gibi damak çatlatan lezzetler de yok değil.

Tüm bunların ötesinde parmak yedirten bir diğer lezzeti çiğ köfteye gelecek olursak; 6 sıkımlık çiğ köfteler klasik marul ve limon ile servis ediliyor. Et konusundaki başarılarından olacak buradaki çiğ köfteler bir başka! Henüz deneyip de sevmeyenini duymadık.

Sözün kısası Garden Et Lokantası için Silivri’ye gidilir mi gidilir!

Garden Et Lokantası adres: Yeni Mahalle, E-5 Karayolu, No 30, Silivri Merkez, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

gultuz14 Temmuz 2022 11:32
Merhaba, Develi Kalamış'da hem manzara ve lezzetler çok muhteşem.Senelerin kebapçısı yeni nesil yönetimle çok daha vizyon kazandı.Teşekkürler Bu arada Garden Et Lokantası/Silivri'de yediğim ciğeri Edirne'de bile yiyemezsiniz.Çiğ köfte,ciğer ve diğer kebaplar için Silivri'ye gitmenizi ve bu leziz tadları denemenizi tavsiye ediyorum. Gül Tüzün
Yanıtla
Ebru Yenidoğan10 Mart 2017 18:51
Listedekilerden yalnızca Develi'nin Etiler şubesindeki çiğ köfteyi denedim. Açıkçası çok ilginçti çünkü içinde tarçın vardı, evet bariz tarçındı, herhalde burada bu şekilde yapıyorlar diye düşünmüştüm fakat bundan hiç bahsetmemişsiniz. Dolayısıyla şu an kimyon yerine yanlışlıkla tarçın koymuş olabileceklerini düşünüyorum. Bunun dışında çiğ köfte konusunda Etiler Adana Yüzevler'i de listede göreceğimi düşünmüştüm, çünkü onlar da çok güzel yapıyorlar. Fakat listedeki mekanları bir bir deneyeceğim.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?