manset-bulten-sokak

Ankara'nın Yeni Trendi Bülten Sokak'ta Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken 10 Mekan

Favorilerime
Ekle

Bir şehri sevebilmenin ilk şartı, o şehrin içinden kendinize farklı renkler çıkarabilmenizden ileri gelir. Ankara böyle bir şehir; sen ona ne verirsen, karşılığında sana onu sunar. Bunu bilenler Ankara'da kendi renklerini yaratmayı başardı. Başardı ve o şimdi o renkleri konuklarıyla paylaşıyor. Bülten Sokak'ta.

Eskiden sadece apartmanların olduğu sessiz sakin bir ara sokakken, Tunalı'nın popülerliğine yenilmeyip kendisi popüler olmuş bir uzun sokak. Nenehatun Caddesi'nden Tunus Caddesi'ne kadar uzanan keyifli mi keyifli bir yol.

Ve bu sokak artık Tunalı'nın yan sokağı olarak değil, kendi mekanlarıyla konuşuluyor. Çünkü Bülten Sokak, artık gitmekten zevk alacağımız kıpır kıpır bir sokağa dönüştü.

Bülten'e neler oldu, hangi mekanlar açıldı gelin birlikte bakalım.

Tanpınar, Huzur'u burada yazdı deseler inanırsın: Guzu Coffee

foursquare

Sokağın cennet köşesi burası. Özellikle soğuk Ankara günlerinde üşümüşken içeri kendinizi atıp hemen köşesine kıvrılmak pek keyiflidir. Dışarının puslu havasına inat mutluluk veren tatlı mı tatlı dekorasyonu insana ömür boyu burada kalma isteği uyandırır. Kahvenizin yanına ev keklerinden de alın. Çünkü gerçekten kafe sahibinin annesi ve teyzesinin elinden çıkma.

Adres: Bülten Sokak 26/A, Tunalı Hilmi Caddesi - Kavaklıdere

Ah o özel demleme kahveleri: Lungo Espresso Bar

instagram/nily21

Bülten'in minicik ufacık içi dolu fıçıcık kahvecilerinden biri de Lungo. Burası için sadece kahve sevmeniz yeterli, gerisini onlara bırakın. Tavsiyeler alır, kahvenizi onların önerilerine göre seçer, mis gibi kahvenizin tadını çıkarırsınız. Elbette sevdiğiniz kahvenin de peşinden gidebilirsiniz ancak özel demleme kahveleri şiddetle tavsiyedir.

Adres: Bülten Sokak No:26, Tunalı Hilmi Caddesi - Kavaklıdere

Karşı kaldırıma geçiyoruz: Koala

themagger.com

Bülten'i trend yapanlardan biri de Koala. Sokağın diğer sakinleri gibi Koala da minik bir mekan ama bir artısı var, hemen önünde ağaçların altındaki masaları. Kışın mekan içinde hem kahve içip, hem sohbet ederken havanın düzelmesiyle bu şirin sokağa taşmak pek güzeldir. İster kitabınızı alın gelin, ister sadece kahve içip kafanızı dinleyin veya arkadaşınızı kapıp getirin. Hazır hava düzelirken, Tunalı'nın gürültüsü olmadan, anneannenizin bahçesinde gibi mutlu olmaya buraya gelin.

Adres: Bülten Sokak No: 21-C, Tunalı Hilmi Caddesi – Kavaklıdere

Smoothies konseptli: Kaktüs Smoothies & More

instagram

Kahve, çay, smoothie derken hayli geniş bir menüleri var. Kahvaltıları, salataları, granola barlarını da es geçmemek lazım. Sürekli de yeni şeyler deniyorlar. Ankara'nın smoothie konseptli bu mekanı, tıpkı menüsü gibi dekorasyonuyla da revaçta. Özellikle sağlıklı beslenenleri, diyet yapanları sevindirecek mekanın smoothie'leri hayli ilginç. Ispanak, marul, pancar, havuç gibi klasik içeriklerin yanı sıra çilek, yer fıstığı gibi farklı malzemelerden de karışımlar hazırlıyorlar. Sırf bunları denemek için bile gidilir.

Adres: Bülten Sokak No: 28/B, Tunalı Hilmi Caddesi – Kavaklıdere

Tam bir üçüncü nesil: Crop Coffee Shop

instagram.com/payidarblog

Kahveciler genelde tatlı yapar. Ancak hem tatlıyı, hem kahveyi güzel yapanlar ziyadesiyle pek azdır. Şanstan çok maharettir, emektir bu ikisini de iyi yapabilmek. Crop da bunu yakalamış.

Hem bu minicik mekanı nefis dekorla keyifli bir ortama dönüştürmüş, hem tiramisu gibi harika bir tatlıyı menüye koymuş, hem de kahveleri lezzetli tutmuş. Hazır yaz da gelirken cold brew kahveyle içinizi serinletirken yanındaki tiramisuyu çatallayabilir, Tunalı'yı bu güzel ortamda seyreyleyebilirsiniz.

Adres: Bülten Sokak No: 18/B, Tunalı Hilmi Caddesi – Kavaklıdere

Cheesecake mi o: Cafe Kish

instagram

Dikkatim çok dağılmasın, kitabımı okurken tatlımı yiyeyim, yanında kahvem de olsun, diyorsanız sizi şöyle alalım. Zira Bülten Sokak'ın içine doğru ilerlediğimizde Cafe Kish karşımıza çıkıyor ve iki adım ötesindeki diğer kafelere göre daha sessiz bir konumda olmasıyla avantaj kazanıyor. Tabii sadece o hafif mi hafif cheesecake'leri değil, aynı zamanda salata, kiş gibi tuzluları da var. Kişleri özellikle pek lezzetli. Alternatif arayanlar için tatlı bir seçenek.

Adres: Bülten Sok. No: 26/D, Tunalı Hilmi Caddesi – Kavaklıdere

Yolun karşısına geçiyoruz: Goofy's Coffee Tea

instagram.com/oburix_

Sadece kahve olmasın, çay da olsun. Sadece tavşan kanı da olmasın, şöyle ortaya karışık bir şeyler olsun diyenler, Goofy's sizin için. Kışın iç taraf, yazın da önündeki havadar kısım, sokağı, gelen geçeni izlemek ve Tunalı'yla bütünleşmek için ideal. Eğer siz de Tunalı'yı çok sevenlerdenseniz, bu mekanı keşfetmelisiniz. Yanında artık cortado mu içersiniz, demleme kahve mi, yoksa çay mı; orası size kalmış.

Adres: Bülten Sok. No: 12/D, Tunalı Hilmi Caddesi – Kavaklıdere

Midemiz kazındı diyenlere: Pizza Il Forno

instagram.com

Bülten Sokak'ı hareketlendiren mekanların ilk 5'inde burayı saymazsak olmaz. Zira Ankara'nın en ünlü pizzacılarından Il Forno. Eskiden beri Ankaralıların pek sevdiği, yıllar geçse de sadakatinden en ufak bir ödün vermediği mekanlardan. Hemen kahvecilerin arasında konumlanan, bahar akşamlarında önündeki birkaç masasında oturup yemek yemek pek keyiflidir. Şanslıysanız pizzanızı yer, hemen yanındaki Crop'un masasına geçerek kahvenizi yudumlamaya başlayabilirsiniz. Pizza sevmeyenlere lazanya gibi alternatif lezzetler de mevcut.

Adres: Bulten Sokak No: 18/C, Tunalı Hilmi Caddesi – Kavaklıdere

Sadakat bonusu: Sardunya

foursquare

Daha o zamanlar Bülten Sokak sadece evlerin olduğu, Tunalı'ya yakın bir yerleşim yeri olarak bilinirdi. Şimdi her sabah kepenk açan hiçbir dükkan o zaman daha yok. Kasap, şarap butiği derken yeşillikler arasındaki minicik bahçeli bir mekan belirdi; Sardunya. Lezzetli yemekleriyle menüsü mutlu etti. Ama en çok da varlığı. Bahçesinde dünyadan saklandığımız, sevdiğimizle diz dize vakit geçirdiğimiz, kitabımızla uzaklara gittiğimiz, bazen de kendimizle baş başa kaldığımız yer oldu Sardunya. İyi ki var. Hep olsun.

Adres: Bülten Sok. No: 21, Tunalı Hilmi Caddesi – Kavaklıdere

Saygı duruşu bonusu: Cafe Bien

instagram

Bülten Sokak'ı yazıp da Cafe Bien'den bahsetmesek, o yazı tamamlanmamış sayılır. Upuzun sokak Bülten'in belki de en eski, en köklü, en kallavi sakini. Hani önünde ceket iliklersin; o kadar tarih demek, o kadar Ankara demek. Özellikle 30 yaş üstünün müdavim olduğu Cafe Bien, gecenin geç saatlerinde birbirini artık yıllardır tanıyan kemik bir kadroyu ağırlar genelde. Bien'in kitlesi genelde bellidir. Son yıllarda yaş ortalaması üniversitelilerle biraz gençleşse de yine de skala 30-50'dir. Kapısı gösterişsiz, minik bahçesi korunaklı olduğu için fark edemeyebilirsiniz. O yüzden gündüz çok sakin, gece ise bayağı kalabalıktır. Ankaralıyım, diyenlerin hayatında pek en az bir kez uğradığı mekandır.

Adres: Bestekar Sok. No: 80, Tunalı Hilmi Caddesi – Kavaklıdere

Not: Adreste Bestekar Sokak yazması sizi yanıltmasın, Cafe Bien'in girişi dirsek dirseğe olan Bülten'de.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

Ertan Ünal14 Nisan 2017 07:39
Bu yer Neresi? Hangi ülke? Ne bu böyle resmen yurtdışı gezisi gibi Türkçe isimlere kıran mı girdi? Bu kadar iğrenç bir şey olamaz
Yanıtla
Yeliz Topcu14 Nisan 2017 06:23
Yazının amacı yeni açılan yerleri yazmak herhalde demiştim ama alttaki bonusları görünce eskilerden de bahsediliyor sanırım. Yaklaşık 10 yıldan fazladır Bülten Sokak sakini olan çevresindeki cafeler ne kadar değişirse değişirsin direnmeyi başaran bir The Lox gerçeği var onu yazmamışsınız. Ayrıca Bülten Sokak'taki mekanlar dendiği için yine belirtmek istiyorum (cafeler denseydi belirtmeyecektim) yılların Kebap 49'u var, asıl ona biraz ayıp etmemiş misiniz acaba? Bunlar da benim saygı duruşu bonuslarım.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?