manset-katmer-mekanlari

Gaziantep'in Türk Mutfağına Hediyesi Katmeri İstanbul'da Yiyebileceğiniz 8 Mekan

Favorilerime
Ekle

"Antep’e gidemiyorsak, o bize gelsin" mantığıyla çıktığımız bu yolda bu kez katmerin peşine düştük.

Sıcacık, bol fıstıklı, çıtır çıtır bu lezzet, "İstanbul’da nerede yenir?", "Antepliler’in onayını almış mıdır?", "Yoksa daha 40 fırın ekmek yemesi gerekli midir?" gibi sorularla cebelleştiğimiz listemizde, kaymaklısından dondurmalısına, fırında pişeninden sacda kavrulana kadar çeşit çeşit katmerin İstanbul’daki adresleri var. Çünkü Antepliler’in kahvaltıda afiyetle yediği bu tatlıyı denemeyen kalmasın istiyoruz.

Sözün kısası, Gaziantep'in en güzel lezzetlerinden katmer, İstanbul'da nerede yenir, en güzel katmeri hangi mekan yapar tek tek cevapladık. Buyursunlar, karşınızda İstanbul'daki katmer mekanları!

Adında boşuna katmer yazmıyor: Çanak Kebap & Katmer

Hem etli çiğ köftenin hem de en iyi katmerin adresidir o. İsmini layıkıyla taşıdığı katmerler, yanında bayılacağınız yaş Antep fıstığı ile servis ediliyor. Öncesinde mekanın bir diğer meşhur lezzeti patlıcan kebap ve küşlemelerinden de yiyiniz tabii.

Mekanın "Bazı güzellikler anlatılmakla olmaz bizzat yerinde görmekle olur" sloganı boşuna değil, en yakın zamanda gidile!

Gaziantep yöresel yemeklerinin şehirdeki bilindik rotalarından Çanak Kebap & Katmer’in Göztepe ve Kozyatağı’nda da şubeleri bulunuyor.

Çanak Kebap & Katmer adres: Acıbadem Mahallesi, Acıbadem Caddesi, No: 115, Kadıköy, İstanbul

Baklavası kadar güzel: Köşkeroğlu Baklava

"İstanbul’un Sevmeyenin Taşa Döndüğü 6 Özel Baklavacısı" isimli listemizin Karaköy durağı olur kendisi.

Fıstıklı, cevizli, kuru, sade, havuç dilim gibi çeşit çeşit baklavalarının dışında katmerlerinin de olay olduğunu bilmeyen yoktur. İncecik açılmış hamuruna, kaymak ve fıstığın muhteşem birlikteliğine, sıcacık servisine bizden tam puan.

1986 yılında Gaziantep’ten İstanbul’a sıçrayan bu lezzetin her bir malzemesinin yine Gaziantep’ten geldiğini bir kez daha hatırlatalım.

Köşkeroğlu Baklava adres: Mumhane Cad. Kat Otoparkı Altı, No:2/2, Karaköy, Beyoğlu, İstanbul

Hakiki Antep katmeri: Develi Baklava

Daha önce etli çiğ köftenin İstanbul’daki nadir iyi adreslerinden Develi ile huzurlarınıza gelmiştik. Şimdi ise baklava, katmer ve daha birçok leziz tatlısı ile hizmet veren Eminönü’ndeki şubesine gidiyoruz. Çünkü burada hakiki Antep katmeri gibi büyük bir gerçeklik var.

Porsiyonu da bir hayli büyük. Yağı şekeri tam kıvamında, midelere rahatsızlık vermese bile tek başına bu katmeri yemek biraz zor. Bu sebeple sevdiceğinizle gidip bu lezzeti birlikte deneyimlemeli. Üstündeki bol kepçe Antep fıstığı ise ayrı leziz.

Yanına sıcacık bir çay şart tabii.

Develi Baklava adres: Rüstem Paşa Mahallesi, Hasırcılar Caddesi, No 37, Fatih, İstanbul

Sadece künefe değil: Hatay Ekol Künefe

Hatay’dan getirdikleri peynir ve kadayıfla yapılan künefelerin namını duymayan yoktur ama konumuz bugün başka. Daha önce ucundan değindiğimiz, "deneseniz harika olur" dediğimiz katmerlerinden bahsedeceğiz.

İçi ve dışında bolca Antep fıstığı olan katmerin hamuru çıtır çıtır. Yedikçe yiyesiniz gelir. İster dondurmalı isterseniz de dondurmasız alabileceğiniz Antep katmerinin şerbeti de yerinde.

2006 yılından bu yana Urfa, Hatay ve Antep lezzetlerini İstanbul’a taşıyan bu mekanın; sadece katmer ve künefesini değil fıstıklı kadayıfını da bir o kadar severiz, bilginize.

Hatay Ekol Künefe adres: Hasanpaşa Mahallesi, Fahrettin Kerim Gökay Caddesi, No 59/A, Kadıköy, İstanbul

Etin üstüne iyi gider: Günaydın Kasap & Steakhouse

Ankara, Bakü, İstanbul, Dubai, Bodrum gibi şehirlerde şubesine şube katan Günaydın, sadece küşleme, şaşlık, etli çiğ köfte, lahmacunu ile değil katmerleriyle de lezzet avcılarının radarında.

Üstü Antep fıstığı kaplı sıcacık katmer menünün en iyi tatlısı. Porsiyonu listedeki birçok mekan gibi pek büyük olmasa da fiyatlar tahmin edersiniz ortalamanın üstünde.

"Et Bizim İşimiz" sloganıyla birçok etoburun gönlünü fethetmiş mekan, eminiz ki bu lezzetli katmerleri ile birçok Gaziantepli’nin bile onayını alacak.

Günaydın Kasap & Steakhouse adres: Etiler Mah. Nispetiye Cad. No:108/1, Beşiktaş, İstanbul

Yerel lezzetler deyince: Çiya Sofrası

Yerel mutfak denilince akla ilk gelen Çiya Sofrası da katmerin bir diğer adresi. Ne de olsa kendisi Gaziantep’in yöresel yemeklerini hakkıyla yapan nadir mekanlardan.

Hamur, fıstık, şeker ve tereyağı ile hazırladıkları katmerler fırında pişiyor. Leziz kaymakla da servis ediliyor.

Bu leziz, ağızda dağılan tatlı öncesinde tabii ki içinizi ısıtacak çorbalarından içmeli. Antep’e götürüp getirecek içli köftelerinden, Çiya kebabından da yemeli.

Çiya Sofrası adres: Caferağa Mahallesi, Güneşli Bahçe Sokak, No 43/A, Kadıköy, İstanbul

Kebap sonrası katmer şart: Kübban

Mutfağında Gaziantep yemeklerinin piştiği bu mekan için bu kez pek bir uzaklara gidiyoruz; Güneşli’ye. İsmini Antep’te yapılan bir ekmek çeşidinden alan mekan, özellikle öğle molalarının çevredeki en popüler adreslerinden.

Kübban’a gittiniz mi de burada yapılacak şey bellidir. Öncelikle fıstık içi, pastırma, satırda çekilmiş iri kıymayla hazırlanan küşlemeye sarılan Kübban isimli kebabı bir güzel mideye indirilir. Sonrasında ise üzerine fıstık içi serpilerek servis edilen katmer afiyetle yenilir. Mekanın menüsünde burma kadayıf, sütlü nuriye, baklava gibi leziz tatlılar olsa da burada katmerden başka bir tatlıya gönül vermeyiniz.

Bu lezzeti nasıl yaptıklarını merak edenlere: "Özel yoğrulmuş hamur yufka şeklinde açılır. Yufkanın içerisine kaymak, toz şeker, fıstık içi ve tereyağı kullanılarak üzeri kapatılır. Saç üzerinde kızarana kadar pişirilir"

Kübban adres: Bağlar Mahallesi, Koçman Caddesi, Gamsız Sokak, No 2/B, Bağcılar, İstanbul

Antep tatlarını tanıtma derneği: Tandır Kadayıf & Künefe

foursquare

foursquare

Antep tatlılarına methiyeler düzeceğiniz bu mekan için rotamızı Kadıköy’e çeviriyoruz. Onların söylemiyle tek dertleri de "Gaziantep’i tanıtmak" imiş.

Hazır böyle bir dertleri varken olur da bu tatlıları yakından tanımak, deneyip ağız tatlandırmak isteyenleriniz olursa böyle buyursun.

Künefesine, tandır hasır kadayıfının lezzetinden hiiç bahsetmeden katmer diyoruz başka da bir şey demiyoruz. İncecik hamuru ve dopdolu malzemesiyle Kadıköylü’nün tatlı krizlerini bastıran bu katmerin hastasıyız. Özellikle kalori bombası ekstra kaymaklı katmerin müdavimi çok. Yanında servis edilen dondurmalara da denecek yok.
En kısa zamanda gidile!

Tandır Kadayıf & Künefe adres: Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi, Çam Apartmanı, No: 51/, Göztepe, Kadıköy, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Srtc2431 Mayıs 2017 20:48
hiç gerek yok bunlara. Direk olarak Katmerci Zekeriya Usta Watergarden a açıldı. :)
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?