Görsel temsilidir.

Konya Mutfağının Ülkeye Armağanı Etli Ekmeği İstanbul'da Yiyebileceğiniz En İyi 7 Mekan

Favorilerime
Ekle

Bu hafta Konya’nın damak çatlatan efsane lezzeti, etli ekmeğe selam çakıyoruz. İnce hamuru, çıtır çıtırlığı ve etinin çift bıçakla kıyılmış olması ile makbul olan bu lezzetin İstanbul’daki adreslerini çıkardık.

Sadece etli ekmeğin değil; Konyalı’nın baş üstüne koyduğu bamya çorbası ve fırın kebabını da yine bu listede bulabilirsiniz.

Konya’ya gitmemiş ya da gitmiş ve bu efsane lezzet, aklının bir köşesinde yer etmiş arkadaşlar varsa böyle gelsin.

Not: "Yemişim bu mekanları, oturur evimde kendi etli ekmeğimi kendim yaparım" diyenlere: Etli ekmek tarifi (:

Konyalılar Etli Ekmek

Konya yemeklerinin ve buna bağlı olarak da o meşhur etli ekmeğin şehirdeki en bilindik adresi olur kendisi.

İri kıymalı ve yumurtalı şeklinde iki çeşidi olan etli ekmeğin, burada müdavimi çok. Hatta onlar arasında Vedat Milor bile var. Her öğüne pek yakışan bu çıtır lezzet yanına alacağınız süzme yoğurt ile öğününüzü bile şölene dönüştürmek sizin elinizde.

İstanbul’un en iyi Konya mutfağını bulmuşsunuz; öyle bir etli ekmek yiyip, ayrılmak olmaz. O efsane bamya çorbasından da içmeli. Hatta midenizde fırın kebabına da yer bırakmalı.

Konyalılar Etli Ekmek adres: 19 Mayıs Mahallesi, Şemsettin Günaltay Caddesi, No 150, Kadıköy, İstanbul

Güvenç Konyalı

Konya mutfağını yakından tanımak isteyen arkadaşlar varsa böyle gelsin! Karaköy’de öğle yemeklerinin leziz, hızlı ve cep yakmayan adresi Güvenç Konyalı, şehrin bu alanda ikinci ünlüsü.

Çıtır çıtır, gevrek etli ekmekleri epey başarılı. "Konya’dakilerden farkı yok!" diyen Konyalı arkadaşlar bile tanıyoruz. Bu lezzeti muhakkak açık ayranlarıyla taçlandırmalı.

Bamya çorbası ve fırın kebabı incik de menünün diğer iki gözdesi. Bu muhteşem üçlü için rotanızı en yakın zamanda Karaköy’e çevirmeli.

Güvenç Konyalı adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Ankara Cad. No:4, Beyoğlu, İstanbul

Konya Mevlana Lokantası

Görsel temsilidir.

Görsel temsilidir.

Orijinal Konya etli ekmek lezzetinin tadını doya doya çıkarmanızı sağlayacak bir başka mekanda, Konya Mevlana Lokantası'ndayız şimdi. Bakırköy ve çevresinde yaşayan ya da çalışanların sıkça tercih ettiği bu mekanda etli ekmek dışında bıçakarası, karışık pide, ızgara, kuzu tandır, sac kavurma ve nefis kebaplar da sizi bekleyen lezzetlerden, aklınızda bulunsun.

Konya Mevlana Lokantası adres: Şenlikköy, Florya Cd. No:1, Bakırköy, İstanbul

Selçuklu Konya Mutfağı

"Selçuklu mutfağının geleneklerine bağlı kalınarak Konya yemek kültürünü yaşatan" mekan Selçuklu Konya Mutfağı için çok uzaklara gidiyoruz, ta Çekmeköy’e. Çünkü peynirli yumurtalı, yumurtalı, peynirli, kıymalı gibi etli ekmeğin 4 çeşidini burada bulabilirsiniz. Yeşillik, közlenmiş biber ve limon ile tahta üzerinde servis edilen etli ekmeklerin en sevileni tahmin edersiniz ki kıymalı etli ekmek.

Konya fırın kebabı, bıçakarası, bamya çorbası ise mideye indirmek isteyeceğiniz diğer seçeneklerden.

Mekanda ebeveynlerin yüzünü güldürecek çocuk oyun alanı, toplantı salonu ve ücretsiz otoparkı olduğunu da belirtelim.

Selçuklu Konya Mutfağı adres: Güngören Mahallesi, Taşdelen Tüneli, Çekmeköy, İstanbul

Erkonyalılar

"Yöresel damak tadınız" mottolu mekan, 1988’den beri Konya’nın meşhur etli ekmeğini ve fırın kebabını İstanbullular ile buluşturuyor. Kuruluşlarından bu yana da et, peynir, yoğurt, un, tereyağı gibi malzemeleri ta Konya/Ereğli’den getiriyorlar.

Odun ateşinde pişen, incecik hamurlu etli ekmek tahmin edersiniz ki çıtır çıtır. Bu sebeple kendisi menünün en popüler seçeneğidir. Fırın kebap kuzu tandır, fırın kebap kuzu tandır incik ve kaburga da menüde göz koyacağınız diğer lezzetlerden. Üstüne sacarası tatlısından da söylediniz mi o paşa keyfinize denecek olmaz.

Mekanın Bostancı, Maltepe, Sancaktepe, Şekerpınar, Kurtköy’de de şubeleri var. Olur da Konya lezzetleri sizi çağırırsa, size en yakın şubede bitin.

Erkonyalılar adres: Kozyatağı Mahallesi, İnönü Caddesi, No 88, Kadıköy, İstanbul

Yıldız Konyalı

İstanbul'da tıpkı Konya'dakiler lezzetli etli ekmekler bulabileceğiniz bir başka mekan da Yıldız Konyalı! Fulya'da yer alan bu nefis mekanda doya doya etli ekmek yiyebileceğiniz gibi yine Konya mutfağına ait nefis tatlardan bamya çorbasının tadına bakabilir, patlıcanlı kebaptan beyti kebaba çeşit çeşit kebabı bir arada bulabilir, ızgaraların, pidelerin, dürümlerin tadını çıkarabilirsiniz. Seçim sizin.

Yıldız Konyalı adres: Fulya Mahallesi, Ortaklar Caddesi, Galipbey Sokak, No 5/D, Şişli, İstanbul

Konyalı Ahmet Usta

instagram

instagram

Yurt dışı da dahil olmak üzere onlarca şubeye sahip olan bir yer Konyalı Ahmet Usta. Sadece etli ekmek değil Konya mutfağının en nefis lezzetlerini sunuyor misafirlerine.

Sunumu da diğer birçok mekana göre farklı. Etli ekmeği uzun bir tahtanın üstünde servis ediyor. Yanına onlarca meze de cabası. Lezzeti kadar sunumuna da önem verenler için doğru adres.

Konyalı Ahmet Usta adres: Mecidiye Mahallesi, Muallim Naci Caddesi, No:25/A, Beşiktaş, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?