Ağzının Tadını Bilenlerin İçinden Çıkmadığı 11 Ankaralı Tatlı Adresi

Favorilerime
Ekle

Başkent'i sadece döner memleketi bilmemek gerek. Öyle güzel özelikleri, öyle nefis adetleri var ki bu hava şehrin dokusuna bile yansıyor. Örneğin Ankara tam bir pastane şehridir. Pastaneler çok ve yıllar geçse de eskimeyenlerdendir. Şerbetlisnden çikolatalısına Ankara'da nefis tatlılar yiyebilir, bu esnada şehri biraz olsun izleyebilir, Ankara'yı biraz daha iyi anlayabilirsiniz.

Ve bunun için gereken tüm liste burada mevcut. Ağzınızı tadı hiç bozulmasın efendim.

40 yıllık makineleriyle dondurma: Hatun Pastanesi

foursquare

Bir pastane düşünün. Her şeyin fabrikasyon olduğu, eski tadın kalmadığı bir dünyada zamana direniyor, dondurmasını 40 yıllık makinasında, laz böreğinden kuru pastalara kadar her şeyi elde yapıyor. Evet Hatun Pastanesi. Hiç eskimedi, tadı hiç değişmedi. Tavsiyemiz tek bir üründe olmayacak çünkü her şeyleri kendilerine ait, el yapımı ve harika. Ama yazın dondurma ve limonatayı es geçmeyin. Gidin, hiç değişmedikleri, hep aynı kaldıkları için bile olsa gidin.

Adres: Nene Hatun Cad. No: 28/A Gaziosmanpaşa

Tereyağı kokulu ılık baklava: Baklavacı Hacıbaba

foursquare

Hacıbaba'nın 1949'a kadar uzanan köklü tarihi, mis gibi tereyağı kokan ve ılık sunulan tatlılarından ileri geliyor elbette. Hadi hayal edelim, önünüze bir tabak geliyor. İçinde buram buram tereyağı kokan, ılık baklavalar var. Çatalla biraz dokunduğunuzda o efsane çıtırtı kulağınızı okşuyor. Daha ne duruyorsunuz? Baklavanın yanı sıra bol fıstıklı tatlılarını da denemelisiniz.

Adres: Mevlana Bulvarı No: 176 Balgat

Alice cupcake diyarında: Very Cupcake

foursquare

Cupcake bir dönem çok popülerdi. Hatta o kadar ki cupcake yiyemeden duramaz olmuştuk. Neyse ki işin 'moda' kısmı çabuk geçti de geriye gerçekten bu lezzet bombasını sevenler kaldı. Bir de onu güzel yapanlar. Very Cupcake gibi.

Tunalı Buğday Sokak'taki ilk dükkanla selamladılar şehri, ardından sırayla diğer şubeler geldi. İki kadının bu başarısı elbette o nefis, ağır gelmeyen, harika çeşitli cupcake'lerde saklı. Belçika çikolatalı, çikolata sevenler için iyi bir tavsiye.

Adres: 65. Sok. (Eski 25. Sok.) No:3/B Bahçelievler (7. Cadde)

Doğum günü pastaları: Dere Pastanesi

foursquare

Ankara'da pastane kültürü çok yaygındır. Öyle ki yıllar geçse de pastaneler de tatlıları da hiç değişmedi. Onlardan biri Dere Pastanesi.

Bülbülderesi'nde ferah ortamı ve önündeki minik bahçesiyle sevdiğimiz, pastalarıyla kalbimizi fetheden pastanenin, hayatımızdaki yeri ayrı. Çünkü özel günlerde kuru ve yaş pastaları hep buradan aldık. Yaş pastaları dışında Ankara sarma da denilen muzlu rulo sarmanın da en iyilerinden biri burada. Kısaca canınız pasta istiyorsa, geleceğiniz yer burası.

Adres: Bülbülderesi Cad. No: 84, Küçükesat

Or-An'ın en popüleri: Palet

foursquare

Biraz eskiye gidiyoruz, yaklaşık bir 10-15 yıl öncesine. Or-An'da mekanlar yeni yeni artıyor, Panora'nın varlığının büyük etkisi var bu artışta. Oralarda oturanların ise gidebilecekleri birkaç yer var. Bunlardan biri de Palet. Bir pastane aslında Palet ama hem menüsü, hem de sabah-akşam gelip arkadaşlarıyla buluşan müdavimleriyle kafe havasında. Tabii tıpkı Esat'ın Dere'si gibi, Or-An'ın da tüm tatlı-tuzlu ihtiyaçlarını ve doğum günlerinde pasta servislerini Palet yapardı. Lezzeti hep harika oldu. Bugün bile değişmedi.

Adres: Or-An Mah. Ferit Recai Ertuğrul Cad. No:2, Or-An

Tavuk göğsü: Zeynel Çilli

foursquare

Zeynel adıyla açılan mekan, sonradan “Çilli” ismini de kattı ve tatlıların yanında geniş bir yemek menüsüyle de hizmet vermeye devam etti. Şinasi Sahnesi'nin hemen yanında yer aldığı için tiyatroya gelenlerin öncesinde ya da sonrasında uğradığı bir yerdir burası. Ama bunun dışında sırf yemekleri ve tavuk göğsü için bile özel olarak gidilir. Buradan sonra birçok şube açsa da hala Tunus'taki bu yer gözbebeğimiz.

Adres: Tunus Cad. No: 90/B, Kavaklıdere

Şerbetli tatlıların keyfi burada çıkar: Şanlı Burma Tatlıcısı

foursquare

Adı üstünde burma tatlısı ve kadayıfı hakikaten Ankara'nın en iyilerinden. İçine şerbet giren tatlı zaten yeterince çekiciyken, bir de bunu Şanlı Burma gibi köklü geçmişe ve deneyime sahip bir yer yapınca bambaşka oluyor. Olmuş da. Bunlar çok benlik değil, başka ne var diyene ise mis gibi bir küfene var. İçi bol peynirli hem de. Sevdiklerinize buradan alacağınız tatlılarla sürpriz yapabilir veya kendinize herhangi bir nedenle ödül verip yolunuzu buraya düşürebilirsiniz.

Adres: Nasuhakar Mah. 1. Cad. No: 2/A Balgat

Cheesecake efsane: Bonapple Cafe

instagram/ovgukazanc

Ankara'nın en ünlü sokaklarından olan Bestekar Sokak'ta güzel mi güzel bir mekan Bonapple. Öyle ki mekanın dış tasarımını görünce Ankara'da değil de kendinizi Paris'te sevimli bir sokakta sanabilirsiniz.

İçeri girince de sizi nefis tatlıların harika kokusu sarmalayıveriyor. Biliyoruz ilk fırsatta yolunuzu buraya düşüreceksiniz, limonlu mereng ya da cheesecake'ler sizin için muhteşem bir tercih olabilir.

Adres: Bestekar Sok. No: 39/A, Kavaklıdere

Sadece kebabı değil: Düveroğlu

foursquare

Çocukluğunuz Ankara'da geçtiyse ve çocukken aileniz sizi kebap ve döner için Düveroğlu'na götürdüyse, bu ismi duyduğunuzda anılar canlanır gözünüzde. İşte çocukluğumuzun yeri Düveroğlu, sadece kebap değil bir de harika tatlılar yapıyor.

Baklava için Antep'e gitmeden bu tadın keyfini çıkarabilir, çocukluğunuzun mekanına bir de tatlı için uğrayabilirsiniz. Baklava dışında künefe, havuç dilimi gibi seçenekler de var.

Adres: Gençlik Cad. No: 28/B, Anıttepe

Vitrinini otur izle: Elizinn

instagram/haciyildirim

Elizinn'in tarihi, muadillerine göre çok daha yeni. Tunalı'da öyle güzel bir yerdedir ki Kuğulu'dan başlayıp tüm caddeyi gezinen ve yorulanlar, tam da Elizinn'in orada yorulur ve o göz alıcı vitrini de görünce bir soluklanmak için içeri giriverirler.

Pastane kültürünü çok seven Ankaralılar, burayı da pek bir benimsemiştir. Salataları ve makarnaları nefistir ama o pastaları... Vitrini süsleyen cupcake'leri, tek atımlık mini pastaları, kekleri diyet bıraktırır. Kaşık çikolatasını Ankara'da ilk yapanlardandır Elizinn. Sadece bu da değil, tatlı ve pasta konusunda çok iyiler. Hem lezzet, hem görünüş olarak.

Adres: Tunalı Hilmi Cad. No:81/A Kavaklıdere

O tatlılarla şubeler açtılar: Kafes Fırın

foursquare

Eskişehir Yolu'ndaki ilk şubelerine yolu düşenler, o pastalarının tadını hiç unutamazlar. Eğer işyeriniz yakınlarındaysa öğlenleri yemek üstü tatlıya veya öğleden sonra 16.00 acıkmasında pasta yemeye gitmeyen eminiz pek az kişi vardır.

Her şeyleri el yapımı, son derece hafif ve öyle lezzetlidir ki Eskişehir Yolu gibi görece daha sapa bir yerden şubeleşerek Başkent'in farklı noktalarına yayıldılar. Ama yine de hepimizin göz bebeği o ilk şube. Hem lezzet, hem de konsept olarak yaratıcı ve mutluluk verici tatlılarından yemek için, yolunuzu buraya düşürün.

Adres: Eskişehir Yolu No.122 Söğütözü (İnönü Bulvarı)


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?