https://yemek.com/tarif/kiva-yenidunya-kebabi/ | Yenidünya Kebabı Tarifi - Fotoğraf: Özgür Bakır

Bir Türk Yemek Kültürü Gösterisi: Kiva Tarifleri

Favorilerime
Ekle

Dünyanın tüm yemeklerini de yesek yine memleket özlemiyle yanıp tutuşur, o Türk yemeklerini afiyetle midemize indirmek isteriz. Haklıyız da. Bu kadar geniş bir mutfak varken önümüzde kapısını açmamak, arkamızı dönmek hiç olacak şey mi?

Olmaz tabii ki.

Tıpkı böyle düşünen Kiva, geleneksel Türk yemeklerini en iyi şekilde sunuyor ve koca bir lezzet haritası ortaya koyuyor. Şef Deniz Şahin'in ellerinden çıkan o yemekler bir lezzet denizine dönüşüyor. Bildiğiniz gibi sizin için Kiva'nın nasıl güzide bir mekan olduğunu paylaşmıştık.

Sıra geldi o mis gibi tarifleri sıralamaya ve sizi mutfağa koşarak uğurlamaya.

Afiyet olsun şimdiden.

Kuzunun en lezzetlisiyle: Pehli pilavı ve etli yaprak sarma

Kuzunun sağ kaburga bölümündeki et pehli ve et suyuyla hazırlanan çok özel bir pirinç pilavı oluyor bu muhteşem yemek. Yanına bir de etli yaprak sarma yerleştiriveriyorsunuz ki yiyenlerin aklı başından gitsin, kendilerini harikalar diyarında hissetsin.

Bir lokması yeter: Kiva’dan Pehli Pilavı ve Etli Yaprak Sarma

Akıllara durgunluk veren: Yenidünya kebabı

Anteplilerin kendi miraslarında yer alan ve tüm dünyaya yaymak istedikleri yenidünya kebabına yepyeni bir dokunuş yepyeni bir lezzet katmış Kiva. Siz de yapabilirsiniz, neden olmasın ki?

Görünüşü yeter: Kiva’dan Yenidünya Kebabı

Hem şaşırtan hem lezzetlendiren: Erik tava

Yeşil eriğin tadı yalnızca tuzla çıkmıyor efendiler. Yemeğini de yapabiliyorsunuz ve o kadar lezzetli oluyor ki parmaklarınızı yiyorsunuz. Sonrasında da bize teşekkür etmeyi unutmuyorsunuz. Tabii ki en çok teşekkürü de Kiva'ya ediyorsunuz

Duruşu yeter: Kiva’dan Erik Tava

Korkmaya gerek yok: Isırgan otu çorbası

Isırgan otu denilince aklınıza gelen o kaşındırıcı ot imajını çabucak yıkın geçin. Çünkü aslında ısırgan otu da semizotu gibi oldukça lezzetli ve afiyetli bir ot. Buğdayla bir araya gelen ısırgan hem sağlıklı hem de doyurucu hale geliyor.

Tadı yeter: Kiva’dan Isırgan Otu Çorbası

Tatlandıralım mı ağızları: Un helvası

Un Helvası Tarifi - Fotoğraf: Özgür Bakır

Un Helvası Tarifi - Fotoğraf: Özgür Bakır

Bu leziz yemeklerden sonra soluğu tatlıda almazsak olmaz. Yavaş yavaş kavuracaksınız, sakin sakin. Kısık ateşte unun rengi altına çalacak, siz seyre dalacaksınız. Sonra afiyetle mideye indirmek hakkınız. E, çalıştınız kazandınız

Kokusu yeter: Kiva’dan Un Helvası


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?