En Pratik Ayıklama Yoluyla: Çiçekleri Parçalanmadan Karnabahar Nasıl Kesilir?

yemek.com
Duygu Arslan
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.
Duygu Arslan
253432 takipçi1752 içerik

Sıkça Yenen Konular

Cemre Özgüzel
Eylül 20, 2018
Duygu Arslan
Eylül 12, 2018
Vestel
Nisan 12
Yemek.com
Nisan 16

Sonbahar ve özellikle kışın en sağlık dolu, en bereketli, en lezzetli sebzelerinden biri karnabahar. Onun etli yemeğini soframızdan eksik etmiyor, kızartmasını keyifle yiyor, turşusunu bile yapıyoruz.

Ama marketten, pazardan aldığımız bütün karnabaharları alıp eve geldiğimizde ve yemek hazırlıkları için onu ayıklamak, kesmek istediğimizde parçalanabiliyor ve istemediğimiz sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

İşte bunu önlemek için gelin karnabahar nasıl ayıklanır, temizlenir, kesilir sorularının cevaplarını adım adım öğrenelim, ona yazık etmeyelim.

Karnabahar nasıl temizlenir? Parçalanmadan nasıl kesilir?

Karnabahar artık pazarlarda, marketlerde ayıklanmış olarak da satılıyor. Ama sizin tercihiniz bütün bir karnabahar almaksa ve onu nasıl parçalara ayıracağınızı bilmiyorsanız yaklaşın böyle.

Zira tek bir seferde koca karnabaharı pişirmek istemeyebilirsiniz ve keserken çiçeklerinin de parçalanmasını istemezsiniz.

O yüzden adım adım anlatıyoruz.

Karnabahar nasıl çiçek çiçek ayıklanır?

karnabahar-nasil-kesilir

Karnabahar çiçeklerinin şeklinin kaybolmaması ve parçalanalarak ufalanmaması için önce kökünden onu kurtarmamız, ardından çiçek kısımlarını özenle ayıklamamız gerekiyor.

Bu yüzden önce karnabaharı ters çevirin ve kök kısmından çıkan yaprakları bıçakla kesin. Karnabahar yapraklarını ise atmayın, zira onları değerlendirebileceğiniz birçok alan var. Bu konuda şu içeriğimiz size yardımcı olacaktır: Neden Karnabahar Yapraklarını Çöpe Atmamalısınız?

Yaprakları ayıkladıktan sonra ortaya kök kısmı çıkacak. Bu kısmı kısa ve eğimli bir bıçak yardımıyla daire şeklinde keserek çıkarın.

Şimdi karnabaharınızın ortasında çukur şeklinde bir bölge kalacak. Artık çiçekleri tek tek ayıklamaya geçebiliriz.

Köke bağlı çiçekler artık serbest olduğu için artık kolayca çıkacaktır. Ancak elinizle çekip çıkarmak onların formunun bozulmasına ve parçalanmasına sebep olabilir.

Bu yüzden her çiçek dalının dibine kesik atın ve bu şekilde diğerlerinden kolayca ayırın.

Eğer kopan parçaları daha da küçültmek isterseniz küçük dal diplerine yeniden çizik atın. Elle ayırırken parçalara bölünebileceğini unutmayın.

foodrepublic

foodrepublic

Artık karnabahar çiçekleri pişirilmeye hazır. Onunla hangi yemeği yapacağınıza henüz karar veremediyseniz şu tariflerimize göz atabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?