Ayva Çekirdeği Faydaları

Öksürükten Sivilce Lekelerine Birçok Soruna Çözüm Onda: Ayva Çekirdeği

Favorilerime
Ekle

Tam da zamanıyken bol bol değerlendirmemiz gereken ayvaların, en az kendileri kadar değerli, özellikle de cilde faydaları saymakla bitmeyen ayva çekirdekleriyleyiz bugün. Ayva çekirdeğinin faydalarını keşfedince şaşırabilir, "Neden daha önce bunları hiç öğrenmemişim" diye üzülebilirsiniz.

Zira ayva çekirdeği, doğru kullanıldığında yanık izlerinden tutun da sivilcelere kadar birçok cilt problemine çözüm oluyor, bununla kalmayıp saç sağlığını da olumlu yönde etkiliyor. Peki ama ayva çekirdeğinin bu etkilerinden faydalanmak için onu nasıl kullanmamız gerekiyor?

Buyursunlar, ayva çekirdeğinin faydalarını birlikte keşfedelim, ayva çekirdeği nasıl kullanılır öğrenelim.

Mevsimin en lezzetli getirilerinden ayvalarınızı afiyet yerken kullanmak için çekirdeklerini bir kenara ayırmayı unutmayın!

İçindekiler

 • Ayva çekirdeğinin faydaları nelerdir?

Ayva Çekirdeği
 • Ayva çekirdeği, gözeneklerin temizlenip sıkılaşmasını sağlıyor.
 • Ciltte oluşan yanık ve sivilce izlerini yok ediyor.
 • Sivilce ve siyah noktaların oluşumunu engelliyor, var olanların ise kısa sürede yok olmasına yardımcı oluyor.
 • Ciltte oluşan çatlakların görünümünü hafifletiyor, düzenli kullanımında bu görüntüyü tamamen yok edebildiği de söyleniyor.
 • Dudaklarda oluşan çatlamalara da iyi geliyor.
 • Saç sağlığını da destekleyen ayva çekirdeği, özellikle yağlanma problemi yaşayanlara iyi geliyor.
 • Saçlardaki yağlanma problemini çözmekle kalmıyor, sağlıkla parlayan çok daha güçlü ve gür saçlara sahip olmamızı sağlıyor.
 • Çayı demlenip içildiğinde öksürüğe iyi geliyor, enfeksiyon riskini de en aza indiriyor.
 • Dahili olarak kullanıldığında ishale iyi geldiği de biliniyor.
 • Ayva çekirdeği nasıl kullanılır?

ayva çekirdeği jeli
 • Ayva çekirdeğinin tüm bu faydalarından yararlanmak için onu nasıl kullanabileceğinizi öğrenmeniz de önemli. Öncelikle onu ağız yoluyla tüketmeyi denememeli, hatta mümkünse ayva çekirdeklerini asla yememeye dikkat etmelisiniz. Çünkü bu şekilde tüketimi, tahmin etmediğiniz yan etkiler oluşmasına neden olabilir, karın ağrısından bağırsak sorunlarına kadar birçok sorunla karşılaşabilirsiniz, aman diyelim.
 • Ayva çekirdeğini kullanmanın en zararsız ve etkili yollarından biri onu harici olarak kullanmaktır. Bunun için de ayva çekirdeklerini kolayca bir jele, cilt nemlendirici bir kreme dönüştürebilirsiniz.

1 bütün ayvanın çekirdeklerini çıkarın, yarım çay bardağı temiz içme suyu ya da gül suyunun içine koyup bu şekilde en az 24 saat bekletin. Bu sürenin sonunda su ya da gül suyunun jelimsi bir kıvama geldiğini göreceksiniz. Elde ettiğiniz bu ayva jelini temiz cildinize sürüp 30 dakika kadar bekletip ılık suyla durulayabilir, bu işlemi her gün tekrarlayabilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak isterseniz sizi hemen şöyle de alabiliriz: Ayva Çekirdeği Jeli Tarifi

Ayva çekirdeğini jel yapmak dışında farklı yöntemlerle de değerlendirebilirsiniz tabii ki.

 • Öksürükten kurtulma ya da ishali kesme özelliklerinden faydalanmak için onu dahili olarak kullanmak istiyorsanız 1 su bardağı su ve 10 adet ayva çekirdeğini 1 tencereye aktarın ve yaklaşık 10 dakika kadar kaynatıp ocaktan alın. Elde ettiğiniz bu ayva çekirdeği çayının yarısını ılıdığında için. İşte bu kadar!
 • Yağlı saçlardan kurtulmak içinse 1 su bardağı suyun içine bolca ayva çekirdeği aktarın (Yaklaşık 25-30 gram kadar). Bu şekilde 1 saat suda bekletip ardından bu suyu kaynatın. Kaynatıp ılıttıktan ve içindeki ayva çekirdeklerini çıkardıktan sonra elde ettiğiniz karışımı saçlarınıza kökten uca yedirip 30 dakika bu şekilde bekletin. Ardından her zamanki gibi saçlarınızı yıkayıp durulayın. Haftada 1 kez bu uygulamayı yaparak yağlı saçlarınızdan kurtulabilirsiniz.
 • Ayva çekirdeğinin zararları var mıdır?

Ayva Çekirdeği Faydaları

Ayva çekirdeğinin harici kullanımlarında bilinen ciddi bir zararı bulunmuyor. Ancak onu ağız yoluyla tüketmenin pek de doğru olmadığını unutmamamız gerekiyor. Özellikle gebelik dönemindeki kadınların ve düzenli olarak ilaç kullananların asla ayva çekirdeğini ağız yoluyla tüketmemesi gerekiyor.

Ayva çekirdeğinden hazırlanan jeli kullanmanın ise bilinen ciddi bir yan etkisi yok. Ama kronik bir cilt rahatsızlığınız varsa, herhangi bir cilt hastalığı nedeniyle doktor kontrolü altında olmanız, ilaç kullanmanız gerekiyorsa bu jel de dahil olmak üzere hiçbir doğal ürünü tedavi amaçlı olarak kullanamayacağınızı unutmamalı, doktorunuza danışıp onun önerileri doğrultusunda hareket etmelisiniz, aklınızda bulunsun.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?