sari-kantaron-faydalari-yepyeni-one-cikan

Onu Tüm Yönleriyle Tanıyınca Hemen Denemek İsteyeceksiniz: Sarı Kantaron

Favorilerime
Ekle

Bugüne dek en az bir kez karşınıza çıktığından neredeyse emin olduğumuz, şehirlerarası otobüs yolculuklarında, tarlaları doldurduğuna şahitlik ettiğimiz, ne işe yaradığını tam olarak bilmeyenlerin bile görünce içini mutlulukla dolduran güneş gibi enfes bir ot sarı kantaron.

Görüntüsü hakkında bir fikrimiz var peki ama içeriği, faydaları ya da varsa zararları neler biliyor muyuz? Onu günlük hayatımızda nerelerde kullanabiliriz, hangi şekillerde sarı kantaronu değerlendirebiliriz öğrensek mesela, hiç de fena olmaz, ne dersiniz?

Zamanı geçmeden onu tanıyalım, tanımadığımız her gün için üzülmek yerine geç de olsa sarı kantaronun değerini bilmeye başlayalım.

E hadi o zaman başlayalım!

Önce kimdir, nedir öğrenmeli: Sarı kantaron nedir?

sari-kantaron-faydalari-4

Sarı kantaron, tıpkı adı gibi sapsarı, pek sevimli çiçekleri olan bir bitki. Kendisi, güzelliğinin altında öyle de uyumlu ki dünyanın neredeyse her yerinde yetişebiliyor, Asya'dan Amerika'ya dek dünyanın farklı kıtalarına, farklı iklimlerine uyum sağlayabiliyor.

Halk arasında üzerindeki minik deliklerden dolayı binbirdelik otu olarak da anılan sarı kantaronun özellikle çiçekleri ve kökü önemli bir şifa kaynağı olarak görülüyor. Piyasada en çok kurusu, yağı ve çayı bulunan bu bitki, çok eski zamanlardan beri vücuda sağladığı yararlar nedeniyle pek gözde. Son olarak kendisinin tarlalarda ve yokuşlarda kendiliğinden yetişme özelliği olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

İnsan bunları görünce hemen denemek istiyor: Sarı kantaronun faydaları

sari-kantaron-faydalari-3

Sarı kantaronu kısaca tanıdık ama bu daha bir şey değil, siz asıl sarı kantaron ne işe yarıyor onlara bir bakın bizce. İşte karşınızda sarı kantaronun faydaları:

 • Antiseptik özellikler gösterdiğinden vücudu mikroplara karşı koruyor.
 • İltihap önleyici etkiler göstererek vücutta oluşan iltihaplanmaların hızla iyileşmesine destek oluyor.
 • Hücrelerin daha hızlı yenilenmesini sağladığından yaraların da hızla iyileşmesine yardımcı oluyor.
 • Egzama, varis gibi cilt rahatsızlıklarında da olumlu etkiler gösterdiği biliniyor.
 • Çay olarak tüketildiğinde hazmı kolaylaştırıyor, iştah açıcı bir etki gösteriyor.
 • Aynı şekilde sindirim üzerindeki olumlu etkileri sayesinde gastrit sorunu yaşayanlara da destek oluyor.
 • En önemli etkilerinden biriniyse kansere karşı gösteriyor ve kanserli hücrelerin büyüyüp çoğalmasını engelliyor.
 • Vücudumuzdaki birçok hormonun düzenli bir şekilde salgılanmasına destek oluyor, bu sayede özellikle kadınların adet dönemlerinde sıkça başvurdukları arasında yer alıyor.
 • Adet sancılarını dindirme konusunda etkili olduğu bilinen sarı kantaron, menopoz dönemindeki kadınların da sıkça başvurduğu bitkilerden sayılıyor.
 • Sarı kantaron aynı zamanda bel ve baş ağrısı gibi sıklıkla yaşanan ağrıların da azalmasında önemli bir rol oynuyor.
 • Doğal bir antidepresan etkisi göstererek sinirleri yatıştırıyor.
 • Bu özelliği sayesinde stres kaynaklı uykusuzluğun, kaygı, korku gibi hislerin azalmasını sağlıyor.
 • Mutluluk hormonlarının salgılanmasını destekleyerek depresyon gibi olumsuz ve ciddi sorunlardan kurtulmaya yardımcı oluyor.
 • Ciltte oluşan sivilcelerle baş etmeyi de bilen sarı kantaron, sivilcelerden kalan izlerin de geçmesini sağlıyor.
 • Son olarak, güneş yanığı gibi dönemsel cilt lekelenmelerinde de olumlu etkileri olduğu için sıkça kullanılıyor.
 • Peki, faydalarından nasıl yararlanacağız: Sarı kantaronun kullanımı ve ev yapımı sarı kantaron yağı tarifi

  sari-kantaron-faydalari-2

  Sarı kantaronun bu kadar faydasını gördükten sonra onu denemek istemeniz oldukça normal. Peki ama sarı kantaron nasıl kullanılır?

  Öncelikle piyasada sarı kantaronun yağını ve çayını hazır paketler halinde bulabileceğinizi söyleyerek başlamakta fayda var. Ancak tabii ki seçeceğiniz markaların ve satın alacağınız aktarların güvenilir olduğundan emin olmalısınız.

  Bunun dışında dilerseniz yine aktarlardan kurutulmuş sarı kantaron alıp evde kendiniz de çayını yapabilirsiniz. 1 su bardağı sıcak suyun içine yaklaşık 2,5-3 çay kaşığı kadar kurutulmuş sarı kantaron ekleyin ve bu şekilde 10 dakika demleyin. Demlenen çayı süzüp afiyetle tüketebilirsiniz. Eğer elinizde taze sarı kantaron varsa bu taze bitkiyle de çayınızı hazırlayabilirsiniz.

  Sarı kantaron yağını evde yapmak isteyenler de mutlaka olacaktır, onlar için de ev yapımı sarı kantaron yağı tarifini vermiş olalım: Taze ya da kurutulmuş sarı kantaronları, çiçekleri ve saplarıyla birlikte cam bir kavanoza koyun. Bitkinin kavanozun en az yarısına kadar geldiğinden emin olun. Ardından üzerine bulabildiğiniz en doğal zeytinyağını, kavanozun ağzına kadar ekleyin ve kavanozun kapağını sıkıca kapatın. Kavanozu mümkünse günde 2-3 saat güneş gören bir yerde 2 ya da 3 ay bekletin. Her gün kavanozu bir kez güzelce çalkalamayı da unutmayın. 2-3 ay geçtikten sonra sarı kantaron yağınız kırmızımsı bir renge kavuşur, bu yağınızın hazır olduğu anlamına gelir. Temiz bir tülbentle yağı bitkiden ayırarak koyu renkli cam bir şişeye aktarın ve serin bir yerde saklayarak dilediğiniz gibi kullanın. En az 1 yıl boyunca bozulmadan, güvenle kullanabilirsiniz.

  Yan etkilerinden haberdar olmadan olmaz: Sarı kantaronun zararları

  sari-kantaron-faydalari-1

  Sarı kantaron nedir, faydaları nelerdir, nasıl kullanılır bir bir öğrendik. Ama onu kullanmaya başlamadan önce bilmemiz gereken çok önemli bir konu daha var: Sarı kantaronun yan etkileri ve zararları.

  Faydalarında da gördüğünüz gibi sarı kantaron vücutta ciddi değişikliklere neden olduğundan aşırı dozda kullanılmamalı, günde 1 ya da 2 fincandan fazla çayı içilmemeli ve sarı kantaron yağı fazla kullanılmamalıdır. Aksi takdirde faydaları zarara dönebilir, örneğin hazmı kolaylaştırma etkisi bir anda sindirim sisteminizin bozulmasına ve ishal olmanıza neden olabilir.

  Bunların yanı sıra hamilelik ve lohusalık dönemlerindeki kadınların ve tabii ki ciddi bir rahatsızlığı olanların kullanmaları asla tavsiye edilmez.

  Sözün kısası, siz siz olun sarı kantaron da dahil olmak üzere herhangi bir bitkiyi ya da yiyeceği düzenli olarak tüketmeye başlamadan önce mutlaka ilgili doktorunuza danışın, onun önerilerinin dışında hiçbir şey yapmayın. Bir ürünü tedavi amaçlı kullanmak, olağan akışında giden tedavi sürecinize hiç tahmin etmeyeceğiniz kadar büyük bir zarar verebilir, aman diyelim.

  Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0 yorum yapılmış

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?