medicalnewstoday

Vücudunuzda Kalsiyumun Yetersiz Olduğunu Gösteren 10 Önemli İpucu

Favorilerime
Ekle

Çocukluğumuzdan beri süt içmemiz önerildi, peynirden yoğurda en doğalından hazırlanan süt ürünleri hep övgüyle anıldı. O zamandan bu yana da kalsiyumun adını biliyor, kendisinin vücuda çok faydalı bir mineral olduğunu hep duyuyoruz.

Peki ama kalsiyum sahiden ne işe yarıyor dersiniz? Vücudumuza nasıl faydaları oluyor da eksikliği ya da yokluğu bu denli konuşulacak kadar önemli oluyor?

Hemen aşağıda kalsiyum eksikliği belirtilerini görünce bugüne dek söylenmiş tüm sözlere hak verecek, elinizden sütü, sofranızdan peyniri, yoğurdu ve kalsiyum bakımından zengin diğer besinleri eksik etmek istemeyeceksiniz, eminiz.

Unutmadan, eğer aşağıdaki belirtilerden biri, birkaçı ya da hepsi sizde de varsa mutlaka en yakın zamanda doktorunuzun yolunu tutun ve gerekli ölçümler yaptırarak gerekliyse uzman tavsiyeleri doğrultusunda takviyeler alın.

"Ben süt ve süt ürünleri tüketemiyorum, kalsiyum içeren diğer besinler neler?" derseniz sizi Kalsiyumu Süt Haricinde Alabileceğiniz 11 Yiyecek başlıklı yazımıza da alabiliriz diyor ve başlıyoruz.

Kaslarınızın uyuştuğunu ya da bacak ve kollarınızda kas kasılmaları oluştuğunu hissediyorsanız...

Kalsiyum eksikliğinin en belirgin ve genel olarak beslenme eksikliğinden kaynaklı işaretlerinden biri kaslarda meydana gelen uyuşmalar ya da kramplar, kasılmalar. Eğer gün içinde özellikle bacaklarınızda ve kollarınızda bir tuhaflık hissediyorsanız, yürürken, oturduğunuz ya da yattığınız yerden kalkarken, hatta bazen öylece dururken bile kaslarınıza bir anda ağrılar giriyorsa, kramp ve kasılmalar yaşıyorsanız bu durum vücudunuzda ihtiyacınızdan çok daha az miktarda kalsiyum bulunduğu anlamına gelebilir.

El ve ayaklarınız, özellikle de parmak uçlarınız gün içinde sık sık uyuşuyorsa...

Kalsiyum kasların gelişimi ve sağlıklı bir şekilde kalması için olmazsa olmaz minerallerden olduğundan, eksikliği farklı sorunların ortaya çıkmasına da neden olabilir. Yine kas uyuşması nedeniyle yaşayacağınız ve kalsiyuma ihtiyacınız olduğunu anlamanıza yardımcı olacak belirtilerden biri el ve ayaklarda, özellikle parmak uçlarında meydana gelen uyuşmalar.

Ağız çevresi ve el ve ayaklarda karıncalanmalar söz konusu oluyorsa...

Kalsiyum hem kas gelişimi ve sağlığı üzerindeki etkisi hem de kan basıncını dengelemedeki önemli rolü nedeniyle eksikliği farklı sorunlara yol açan minerallerin başında geliyor. Eğer eskiden hiç olmasa da bu aralar sık sık el, ayak ya da ağız çevrenizde karıncalanmalar meydana geliyorsa ve bu durum, sürekli tekrar eden bir hale geldiyse hemen doktorunuza danışmanızda ve gerekli ölçümleri yaptırmanızda fayda var.

Gün içinde sık sık "Her yerim ağrıyor." diyor, kemiklerinizin ağrıdığını hissediyorsanız...

Tıpkı kas gelişiminde olduğu gibi kemik gelişiminde de en önemli unsurlardan olan kalsiyum, vücutta yeteri kadar bulunmadığında bu, kemik sağlığının olumsuz etkilenmesine neden oluyor tahmin edebileceğiniz gibi. Gün içinde, işte, okulda ya da evdeyken "Her yerim ağrıyor." diye düşündüğünüz o anlarda aklınıza kalsiyum gelsin, doktorunuzdan da aldığınız tavsiyeler doğrultusunda gerekli yiyeceklerden ihtiyacınız olan takviyeleri alın, bizden söylemesi.

Ortada bildiğiniz başka hiçbir sebep yokken bir anda daha iştahsız bir insan olduysanız...

Kalsiyum eksikliği düzenli olarak devam ettiğinde "hipokalsemi" durumu ortaya çıkıyor. Bu durum nedeniyle kalsiyum eksikliği yaşayanlar iştah kaybı yaşıyor. Çünkü kalsiyum, kendi faydaları bir yana, vücudumuza bir de farklı mineral ve vitaminlerin emilimini kolaylaştırarak dolaylı bir fayda sağlıyor. Bu da iştahımızın yerinde olmasına da yarayan oldukça sağlıklı bir etki yaratıyor.

İşte bu etkiden de mahrum kalan vücut, iştahsızlık sorunuyla uğraşmak zorunda kalıyor. Bu durum, kalsiyum eksikliğinin en temel belirtilerinden sayılıyor.

Kemiklerinizin çok kırılgan olduğunu biliyor, en ufak bir darbe sonrası kırık, zedelenme, çatlak gibi sorunlar yaşıyorsanız...

Kalsiyum eksikliği belirli bir süre devam ederse durum, yukarıda anlattığımız "kemik ağrılarından" çok daha ciddi bir boyuta taşınıyor. Zira sağlıklı bir şekilde büyüme fırsatı bulamayan ve kalsiyumdan destek alarak kendini geliştiremeyen kemikler güçsüzleşiyor, kırılgan bir hale geliyor.

Bu da kazara yere düşmeniz, kolunuzu bir yere çarpmanız gibi basit durumlarda bile ciddi yaralanmalara, çatlak ve kırıklara neden olabiliyor.

Ağız ve diş bakımınızı düzenli olarak yapmanıza rağmen dişleriniz çok kolay çürüyorsa...

Dişlerimizin de aslında kemiklerden oluştuğunu düşündüğümüzde aslında bu durumun oldukça beklenen bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Zira, kalsiyum eksikliği tıpkı vücudumuzdaki diğer kemikler gibi dişlerin de sağlıksızlaşmasına neden oluyor, ağız ve diş sağlığı konusunda ne kadar titiz olunursa olunsun sıkça tekrarlanan diş çürüklerine, diş kırılmalarına yol açabiliyor.

Eğer siz de kendinizde böyle sorunlar gözlemliyorsanız hemen diş hekiminize ve aile doktorunuza danışmanız gerekiyor, biz hatırlatmış olalım.

Cildinizde sebebini bilmediğiniz bir kuruluk, saçlarınızda zayıflama, dökülme gibi sorunlar başladıysa...

Kalsiyum, yukarıda da söylediğimiz gibi vücuda diğer birçok vitamin ve mineralin de girmesine yardımcı oluyor. Kalsiyum, yetersiz geldiğinde vücut bu durumdan tepeden tırnağa etkileniyor. Her zaman memnun olduğunuz cildiniz, sebebini bilmediğiniz bir şekilde kurumaya başladıysa ya da saçlarınız eskiden hiç olmadığı kadar çok dökülüyor, uçları kırılıyor ve zayıflıyorsa biraz daha fazla kalsiyuma ihtiyacınız olabilir.

Zihninizin eskiden hiç olmadığı kadar bulanıklaştığını düşünüyor, hafızayla ilgili ciddi sorunlar yaşıyorsanız...

Kalsiyum kan basıncını dengelemesinden tutun da kas ve kemik gelişimine kadar birçok konuda vücuda yardımcı olurken aslında en büyük iyiliği de beynimize yapmış oluyor. İşler yolunda gittiğinde düzenli bir şekilde çalışma imkanı bulan beynimiz, tüm fonksiyonlarını da olması gerektiği gibi yerine getirebiliyor.

Ancak kalsiyum eksikliği söz konusu olduğunda olaylar da tersine dönüyor ve unutkanlık, hafıza kaybı gibi tatsız sorunlar baş gösteriyor. Böyle bir durumda da hemen doktorunuza danışmanız büyük önem taşıyor.

Kendinizi sebepsizce öfkeli, kaygılı, kızgın ya da depresif hissediyorsanız...

youtube

youtube

Vitamin ve mineraller vücudumuzun gün içinde en çok ihtiyaç duyduğu maddeler olduğundan, hem fiziksel hem de psikolojik olarak onlardan çok faydalanıyoruz. Aslında bunu pek fark edemesek de kalsiyumun da katkıları yadsınamayacak kadar fazla. Eğer kalsiyum bakımından fakir yiyecekler yerseniz ve vücudunuzda yeteri kadar kalsiyum bulunmazsa kendinizi depresif, üzgün, yorgun ve kızgın hissedebilir, tüm bu olumsuz duyguların devam etmesi nedeniyle kendinizi bir depresyonun içinde bulabilirsiniz.

Bu nedenle siz, siz olun gün içinde ihtiyacınız olan kalsiyum miktarını aldığınızdan emin olun. Eğer bu belirtiler sizde de varsa mutlaka doktorunuzun yolunu tutun ve gerekli ölçümleri yaptırdıktan sonra, ortaya çıkan sonuca göre besinlerden ya da doktorunuzun önerdiği ilaçlardan destek alın. Ama buna asla uzman tavsiyesi olmadan başlamayın. Unutmayın, her şeyin azı kadar çoğu da zarar olabilir, aman diyelim.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?