https://www.youtube.com/watch?v=Hf5OaeMFg6s | youtube

Sararan Yastıklar Sadece 4 Malzemeyle Nasıl Kolayca Temizlenir?

Favorilerime
Ekle

Temizlik şahane bir şey tabii ki ama birçoğumuz için yaparken değil keyfini sürerken güzel, bir kere bunu bir kabul edelim.

Hele bir de çoğu zaman temizliği aksatılan yerler ve zorlu lekeler var ki can sıkıcı oluyor, insan bazen gerçekten nasıl temizleyeceğini tam olarak bilemiyor.

İşte bu bahsini ettiğimiz yerlerden biri de yastıklar ne yazık ki. Yorgan kılıfını, çarşafı, yastık kılıflarını yıkamayı aksatmıyoruz ama iş yastığın kendisine gelince durum biraz sarpa sarabiliyor.

Uyurken terlemekten olsun, ağız suyunun akması gibi sorunlar yaşamaktan olsun o yastıklar ne yazık ki kılıfa rağmen lekeleniyor, kılıfını çıkarır çıkarmaz ortaya çıkan o sarı sarı lekelerle tam anlamıyla yürek burkuyor.

Peki ama yok mudur bunun bir çözümü?

Elbette var.

Buyurun, sadece 4 malzemeyle yastıklar nasıl kolayca temizlenir birlikte öğreniyoruz.

Artık hep ilk günkü gibi olacaklar: Sararan yastık nasıl temizlenir?

Sararan yastıkları temizlemek için ihtiyacınız olan malzemeler:

 • 1/2 su bardağı sirke
 • 1 su bardağı oksijenli su (Eczanelerden temin edebilirsiniz.)
 • 1/2 su bardağı boraks
 • 1/2 su bardağı çamaşır deterjanı (Evde her zaman kullandığınız deterjanı kullanabilirsiniz.)
 • "Boraks nedir?" diyenler için onu da kısaca açıklamış olalım: Boraks, su, oksijen, sodyum ve bordan oluşan doğan bir mineral olarak tanımlanır. Antiseptik ve antifungal özellikleri bulunduğundan mantar ve bakterilerden kaynaklanabilecek sorunların önüne geçer ve kötü kokuların oluşumunu önler. Doğal ve güçlü bir dezenfektan olarak bilinir. Temizlik ürünleri satan marketlerden ya da online alışveriş sitelerinden kolayca ulaşılabilir.

  Şimdi de geçelim en önemli kısma, bu malzemeleri nasıl kullanmanız gerektiğine...

  Yastık nasıl temizlenir, nasıl yıkanır?

  Yastığınızın sığabileceği bir büyüklükte leğen hazırlayın. Leğenin içine sirkeyi ve oksijenli suyu aktarın. Ardından leğene yastığı koyduğunuzda taşmayacak miktarda su koyun ve malzemeleri güzelce karıştırıp yastığı bu karışıma bastırın. Yastığı bu şekilde en az 2-3 saat bekletin. Yastığın tüm lekeli bölgelerinin suyu çektiğinden emin olun.

  Bu süre içinde oksijenli su beyazlatıcı etkisiyle, sirke de yine doğal bir dezenfektan olarak iş görecek ve yastıktaki lekelerin bir kısmının çıkmasını bir kısmının da yumuşamasını sağlayacaktır.

  Ardından yastığı leğendeki suyun içinden çıkarıp güzelce suyunu düzdürün ve çamaşır makinesine aktarın. Çamaşır makinesinin deterjan gözüne hem deterjanı hem de boraksı koyun. (Eğer bu ölçüler fazla gelirse aynı oranda deterjanı ve boraksı azaltarak da kullanabilirsiniz.) Çamaşır makinenizi ön yıkamalı uzun bir programda çalıştırın ve yastığı yıkamaya bırakın.

  Son olarak çamaşır makinesinden pırıl pırıl çıkacak olan yastığınızı güzelce kurutmayı unutmayın. Mis.

  Temizlerken bu noktalara dikkat: Yastıkları yıkarken dikkat edilmesi gerekenler

  consumerreports

  consumerreports

  Bu yöntemi uygulayalım uygulamasına ama uygularken şu noktalara da dikkat etmekte fayda var:

  Öncelikle bu yöntem elyaf yastıklar üzerinde uygulanabilir, bunu unutmamalı ve yastığınızın türüne göre bir temizlik yöntemi uygulamalısınız. Eğer yastığınız kuş tüyünden, pamuktan, yünden yapılmışsa, visko ya da latex yastıklardansa bu yöntemi uygulamanız önerilmez.

  Yastıklarınızı yıkarken her birini tek tek yıkamanız gerektiğini de unutmamalı, çamaşır makinesine sadece 1 yastığınızı yerleştirdikten sonra yanına farklı çamaşırlar da ilave etmemelisiniz. Her yastık için makineyi tekrar tekrar çalıştıracak olmanız işinizi uzatacak olsa da hem yastığın güzelce temizlenmesi hem de çamaşır makinesinin zarar görmemesi için bu önemli, aman diyelim.

  Son olarak, güzelce temizleyip beyazlattığınız yastığı kurutma aşamasında da dikkati elden bırakmamalısınız. Kuruması birkaç günü bulacağından asla nemli, rutubetli bir ortamda kurutmamalı, tercihen bir kaloriferin üzerine koyup sık sık ters-yüz ederek hem hızlı hem de rutubetten etkilenmeden kurumasını sağlamalısınız. Aksi takdir de yastığınızda hoş olmayan kokular oluşabilir, bizden söylemesi.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  1

  Uğur Diriksoy27 Mayıs 2019 15:33
  Yeniyor mu? ??
  Yanıtla

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?