coffeegeek
Uzun Fakat Lezzetli Kahve Keyfi:

Cold Brew Tower Kahve Tarifi

30 Mart 2015
Tarif Defterime
Ekle

Kendimizi kahveye verme konusunda bir "tık" abartmış olabiliriz ancak içimizdeki kahve aşkı bambaşka. Geçtiğimiz haftalarda "aeropress" ve "sifon" kahve aletleri konuğumuzdu, bu hafta ise cold brew tower. Cold brew tower, bir diğer ismiyle "drip tower", Türkçe olarak "soğuk demleme kulesi" daha önce sizinle paylaşmış olduğumuz cold brew kahveye çok benziyor. Ancak hazırlama düzeneği biraz daha farklı.

4 farklı bölümden oluşan cold brew tower'ı kısaca şöyle açıklayabiliriz. En üst bölüm, en kaliteli içme suyundan hazırlanmış buzu koyacağınız üzeri açık hazne. Bir altındaki hazne, drip tower için özel olarak öğüttüğünüz kahveyi yerleştireceğiniz bölüm. Bu bölüme bağlı olan üçüncü bölüm, kahvenin damıtılma sürecini de gerçekleştiren spiral bölüm. Son olarak kulenin en altındaki hazne ya da demlik, kahvenin toplandığı bölüm. Tüm bunları tutan ağaçtan yapılmış iki ya da üç kollu bir gövde yer alır.

Japonya'dan gelen bu güzel kahve demleme metodu için birazcık değil oldukça uzun bir süre beklemeniz gerekiyor. Çünkü buzların erimesi, alt hazneye dökülmesi, ardından kahveyi soğuk bir şekilde demleyerek en alttaki haznede toplaması lazım. Bu yüzden sizin de iyi bir zamana ihtiyacınız var. Cold brew tower'ın büyüklüğüne ve yapacağınız kahvenin oranına göre minimum 4 saat, maksimum 24 saat olacak şekilde bir demlenme süresi var.

O yüzden hazır olun, gülü seven dikenine katlanacak ancak ortaya enfes bir lezzet çıkacak.

Devamını Oku

KAÇ KİŞİLİK

2 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ

5 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

5 saat
Bu tarif Yemek.com üyesi tarafından üretilmiştir.
ingredients

Cold Brew Tower Kahve Tarifi İçin Malzemeler

 • 1adetcold brew tower
 • 60gramcold brew tower'a özel çekilmiş kahve
 • 36adetbuz küpü
market-icon

Eksik malzemeleri indirimli tamamlamanın kolayı var.

Et, sebze, meyve, baharat ya da ihtiyacın olan ne varsa; hem taptaze, hem sürpriz indirimlerle Yemeksepeti Market ve Yemeksepeti Mahalle ile yanında, eksik malzemelerin dakikalar içinde kapında!

Cold Brew Tower Kahve Tarifinin Püf Noktası

Kullanacağınız buz ne kadar temiz bir buz olursa o kadar iyi bir tat alırsınız. Bunun için kaynatılmış içme suyunu dondurmak en iyi alternatif olacaktır.

nasil-yapilir

Cold Brew Tower Kahve Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Brew tower'ınızı kullanıma hazır hale getirin. Buz haznesini erkenden koymanıza gerek yok.
 2. Orta hazne yani kahveyi koyacağınız hazneye 60 gram öğütülmüş kahveyi koyun. Bazı cold brew tower'larda kahvenin üzerine koyabileceğiniz kağıt filtreler vardır. Bu filtreler suyun da filtrelenmesine yardımcı olur. Eğer böyle bir filtreye sahipseniz, filtreyi de kahvenin üzerine koyun.
 3. Buz haznesini kulenin en üstüne yerleştirin ve ağzına kadar buzla doldurun. Süreci hızlandırmak isterseniz başlangıç için yarım bardak kadar suyu üzerine dökün. Suyun çok sıcak olmamasına dikkat edin.
 4. Buz haznesinin altında yer alan ayarlama bölümünden saniyede kaç damla damlatmak istediğinizi ayarlayın. Bizim önerimiz 2 saniyede 1 damla akıtıyor olmasıdır. Eğer 2 saniyelik bir ayar yoksa 1.5 saniyelik aralıkları seçebilirsiniz.
 5. Sistemi ayarladıktan sonra kahvenin hazırlanması için onu yalnız bırakın. Aralıklarla kontrol edip damlaların ikinci haznede toplanıp toplanmadığına bakın.
 6. Tüm su aktığında ve en alt haznede kahveniz hazırlandığında soğuk servis edebilmek için kahve demliğini üstü kapalı bir şekilde buzdolabına koyun ve yaklaşık 2 saat bekletin. Böylece gerçek bir soğuk kahve elde etmiş olacaksınız.
 7. Eğer demleme sürecinden sonra çok fazla beklemek istemezseniz içine buz koyup da servis edebilirsiniz. Ancak kullandığınız buzun yine kaynatılmış sudan hazırlanan buz olduğuna emin olun. Böylece kahveye geçebilecek olan kötü tadı engellemiş olursunuz.

  Afiyet olsun!


youtube-thumbnail

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?