Giderseniz Tadın Diye: 27 Farklı Ülkede Çay Nasıl İçilir?

yemek.com
Öznur Doğan
Öznur Doğan
289 takipçi391 içerik

Sıkça Yenen Konular

YENİ
Zeynep Çetin
Eylül 23
Zeynep Çetin
Eylül 16
YENİ
5
Sütaş
Eylül 25
15 dakika
Yemek.com
Ocak 17, 2018

Çay denildiğinde akla artık neredeyse Yemek.com gelse yeridir. Çayla yatıp çayla kalkıyor, ona methiyeler düzüyor, onu şımartıyor, onu duvarlara yazıyor ve hatta üşenmiyor nasıl demlendiğine kadar her şeyi araştırıyoruz.

Bu yüzden çay konusundaki hassasiyetimizi bir sonraki boyuta taşımaya karar verdik. Türkiye sınırlarından çıkıp 27 ülkede bu çay nasıl içiliyormuş acaba diye merak edip hepsini bir araya topladık.

Farklı ülkelerde farklı kültürlerle harmanlanan çayın en güzelini hangi ülke sınırlarında içebilirsiniz diye kendiniz karar verin. Kafamız çok karıştı biz baktıkça, hepsini denemek istedik, hepsini tatmak.

Siz en iyisi çaydanlığın altına suyu koyun ve yazımızı okumaya başlayın çünkü sonunda gerçekten çaya susayacaksınız.

Rusya'nın chay'ı

Rusya'da ve Ukrayna'da çay içmek istediğinizde çok tanıdık bir çayla karşılaşabilirsiniz. Semaverde demlenen siyah çay, kupalarda servis edilir. Rusya'da çay içmenin en enteresan noktasıysa şeker yerine frambuaz ya da çilek reçeliyle karıştırılmasıdır.

İngiltere'nin sütlü çayı

Garipsediğimiz ancak adabına dair dahi bilgi sahibi olduğumuz İngiltere'nin sütlü çayı, süt ve siyah çaydan oluşur. Çayın rengi kırmızıdan karamel rengine döner. İngiltere'de çay içmek istediğinizde yanında mutlaka kurabiyegillerden tatlı vardır.

Katar'ın karak chai'si

Katar'da çay yapma merasimi en az bizimki kadar meşakkatlidir. Çay önce demlenir, içine süt koyulur ve tekrar kaynatılır. İki kez kaynatılmış çay, çay kupalarında servis edilir. Karak, Katar'ın milli içeceğidir. İçine ayrıca safran da eklenir.

Arnavutluk'un qaj'ı

Arnavutluk'ta çay tıpkı Türkiye'de olduğu gibidir. Çaydanlıkta demlenen çaylar ince belli bardaklarda servis edilir. Gürcistan'da da yine siyah çay kullanılır ve çay bardaklarında sıcak sıcak sahiplerine ulaşır.

Tayvan'ın sütlü inci çayı

Tayvan'dan dünyaya yayılan özel bir çaydır sütlü inci çayı. Tapioca bitkisinden elde edilen minik inciler sütle hazırlanmış çayın içine atılır. Tapiocalar çaya atılmadan önce bazen şekerle kavrulur.

Yunanistan'ın tsai'yı

Malesef ki Yunanca'da da çay, çay diye okunuyor. Sadece doğrudan ç sesi çıkarmak yerine tz sesi çıkartılıyor. Yunanistan'da hem siyah hem de bitki çayı oldukça yaygın. Hatta evlerde kendi harmanlarını yapan anneanneler de mevcut.

Vietnam'ın tra chanh'ı

Vietnam'da çay içmeye karar verirseniz siyah çaydan ziyade bitki çaylarıyla karşılaşacağınızı hatırlatmamız gerekir. Lotus çiçeğinin içine eklenen ve yöresel olarak değişiklik gösteren baharatlarla baharlanan çay, sıcak suya atılıp demlenerek servis ediliyor.

Japonya'nın matcha'sı

Matcha çayıyla sizleri tanıştırdığımıza göre içimiz rahat. Yeşil çay tohumlarından hazırlanan her derde deva çaydır. Toz halinde olduğu için yoğunluğu yüksektir. Ayrıca yeşil renkte olduğu için fotoğraflarda oldukça fotojeniktir.

Fas'ın naneli yeşil çayı

Çay içilecek olan bardağın içine nane konulur, üzerine güzelce demlenmiş yeşil çay. Mis gibi nane kokusu yükselir, çay daha da yeşillenir. Fas'ta çay içmek böyle bir deneyimdir.

Tayland'ın cha yen'i

Özel Tayland çayı ve sütle harmanlanan, genellikle buzla servis edilen iç rahatlatıcı bir çaydır, cha yen. Sıcak Tayland günlerinde mis gibi serinletendir.

Fransa'nın bitki çayı

Çay yerine daha çok kahve tüketmeyi seven Fransızlar'ın çay tercihi de genelde bitki çayından yana oluyor. Fransa'da çaya değil çay bardaklarına aşık olmak daha büyük bir ihtimal.

Mısır'ın hibiskus çayı

Mısır'da en çok tüketilen çay siyah çay ancak hibiskus çayı da azımsanmayacak derecede fazla tüketiliyor. Bu yüzden bir gün siyah çay bir gün hibiskus içerken bulabilirsiniz kendinizi.

Moğolistan'ın suutei tsai

Okurken sütlü çay dediğinizi duyar gibiyiz. Suutei tsai, tavada ıstılan çayın içine konulan süt ve tuzu anlatıyor. Yani tatlı değil tuzlu bir çay. Yani süt aşı gibi.

İran'ın siyah çayı

Çaydanlık sistemiyle çay hazırlayan bir ülke daha. İran'da çay içmek isterseniz ince belliye benzeyen bir bardakta siyah çay içiyorsunuz. Yanına gelen hurma ise mis gibi lezzetli, şekere gerek kalmıyor.

Endonezya'nın teh'i

Siyah ya da beyaz çayın yaygın olarak tüketildiği Endonezya'da şişelenmiş yasemin çayının olduğunu söylesek şaşırıp şaşırmama kısmını size bırakırız. Soğuk tüketiniz.

Suudi Arabistan'ın shai'ı

İran'da olduğu gibi Suudi Arabistan'da da çay bildiğimiz siyah çaydır ve yanında yine hurmayla verilir. Hurma bazen ezme şeklinde bazen de tane şeklindedir.

Brezilya, Portekiz, Uruguay ve Arjantin'in chimarrao'su, matte'si

Brezilya'da en yaygın olan chimarrao, Portekiz ve Arjantin'de matte'ye dönüşür. Kurutulmuş yerba yapraklarından hazırlanan çay, metal bir pipetle metal bir kaptan içilir. İçindeki metal pipeti filtre görevi görür ve yaprakların ağza gelmesini engeller.

Hindistan ve Pakistan'ın masala'sı

Hindistan ve Pakistan'ın kültürel yakınlığı nedeniyle masala hem Hindistan'ın hem de Pakistan'ın en sevilen çayıdır.

Amerika'nın ice tea'si

Çayı daha çok soğuk olarak tercih eden Amerikalılar, çayı buzla karıştırıp üzerine bir de limon atıyorlar. Hafif bir tat elde etmek için de birazcık soda koyuyorlar.

Çin'in tieguanyin'i

Çin'de çay tüketimi oldukça yüksek ve farklı. Bitki çaylarının yanı sıra siyah çaydan ziyade Rooibos çaylarla da mutlu olan Çinliler'in isteyip de içemediği bir çay var: "Merhametin demir tanrıçası" anlamına gelen çay: tieguanyin. Nedeni ise oldukça pahalı olması.

Tabii ki Türkiye'nin tavşan kanı

 instagram - türk çayı

instagram - türk çayı

Türk çayını en güzel ben açıklarım diyorsanız yorum bölümüne bekliyoruz.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?