kahve-hatalari

Kahveyi Her Şeyden Çok Seven Hemen Herkesin Yaptığı 8 Talihsiz Hata

Favorilerime
Ekle

Kahvesiz uyanamıyor, kahvesiz çalışamıyor, kahvesiz yaşayamıyorsunuz. Bir fincan kahvenin çözemeyeceği hiçbir sorunun olduğunu düşünüyorsunuz. Ama acaba o her şeyden çok sevdiğiniz kahveyi hazırlarken onun gerçekten hakkını veriyor musunuz?

Aslında kahveden daha fazla keyif almanın, onun gerçek tadına ulaşmanın yolu bu sıkça yapılan hatalara düşmemekten geçiyor. Hazırsanız, başlıyoruz.

Aldığınız kahvenin tazeliğine dikkat etmiyorsunuz

lifehacker

İyi bir kahve tadımının yolu kahvenin tazeliğinden geçiyor. Eğer kahveyi alırken ne zaman öğütüldüğüne dikkat etmiyor, çekirdeklerinin tazeliğine özen göstermiyorsanız büyük bir hata yapıyorsunuz.

Örneğin Türk kahvesinin tazeliğinde önemli olan çekirdekler. Kokusu ise Türk kahvesinin ne kadar taze olduğunu hemen ele veriyor. Ayrıca bir tutam kahveyi elinize alıp kahve zerreciklerinin birbirine yapışıp yapışmadığını kontrol ederek de tazeliğini anlamanız mümkün. Zira eğer birbirine yapışmıyor ve dağılıyorsa o kahve taze demektir.

Konu filtre kahve olduğunda ise çekirdeklerinin en geç 6 ay içinde toplanmış olmasına ve son birkaç hafta içinde öğütülmüş olmasına dikkat etmelisiniz.

Aldığınız kahvenin kaliteli olup olmadığını tam olarak anlayamıyorsunuz

bustle

En lezzetli kahvelerin yolu iyi, kaliteli kahve seçiminden geçiyor. Paketlenmiş olarak satılan kahvelerin iyi olup olmadığını, içinde yabancı katkı maddelerini anlamanın yolu ise çok basit. Soğuk suyla dolu bir bardağa 1 tatlı kaşığı kahve eklediğinizde dibe çöküyor ve suyu boyuyorsa üzgünüz ama bu o kahvenin içinde yabancı katkı maddeleri var demektir.

Kahvenin ölçüsünü göz kararı ayarlıyorsunuz

honeywhatscooking

Yıllardır ben bu işi yapıyorum, artık ne kadar ekleyeceğimi göz kararı anlayabiliyorum demeyin. Zira kahvenin suya olan oranı onun lezzetini direkt olarak etkiliyor. Doğrusu kahvenin suya oranın 1/16 olması. Bunun için mutfağınıza küçük bir dijital tartı almayı düşünebilirsiniz.

Çekirdek kahveden ziyade çekilmiş kahve almayı tercih ediyorsunuz

straitscoffee

Çekirdek kahvenin önceden çekilmiş kahveden daha iyi olmasının sebebi kahvenin çekildiği andan itibaren bayatlama sürecinin başlaması. Bu sebeple çekirdek kahveyi alıp evde öğütmek daha lezzetli ve kaliteli bir kahve içimi anlamına geliyor.

Yeterince sıcak su kullanmıyorsunuz

seriouseats

Damlama usulüyle çalışan kahve makinelerinin bir kısmı maalesef ki suyu yeterince ısıtmıyor. Bu yüzden kahve makinesinin içine olabildikçe sıcak su koymanız kahvenizin daha iyi demlenmesini sağlayacaktır.

Kahveyi yanlış muhafaza ediyorsunuz

Kahvenin en büyük düşmanları sıcaklık, ışık, oksijen ve nem. Bu yüzden kahveyi ne çok sıcak ne de çok soğuk bir ortamda saklamamalısınız. Bu yüzden kahveyi mümkünse cam kavanoz gibi ağzı sıkıca kapanmış bir saklama kabında, serin ve karanlık bir yerde muhafaze etmek en doğru yöntem.

Musluk suyu kullanıyorsunuz

İçtiğiniz kahvenin %99'unu su oluşturduğunu unutmamak gerekiyor. Eğer kullandığınız suyun kalitesi kötüyse kahvenin tadı da kötü olacaktır. Filtrelenmiş musluk suyu ya da direkt satın aldığınız içme suyunu tercih etmenizde fayda var.

Filtreyi suyla çalkalamadan, temizlemeden kullanıyorsunuz

knowyourgrinder

Bu da kahvenin tadını doğrudan etkileyen bir unsur. Doğrusu sıcak suyla kahve filtresini çalkalamak. Böylelikle onun kahvenin tadını bozmasını önleyebilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?