Ihlamuru Sadece Kış Aylarında Değil Dört Mevsim İçmek İçin 10 Güzel Neden

Favorilerime
Ekle

Küçüklüğümüzden beri boğazlarımız ağrımaya başladığı, soğuk algınlığı belirtileri ortaya çıkmaya başladığı andan itibaren anne mutfakta ıhlamur kaynatırdı. O zamanlar mırın kırın içtiğimiz ıhlamur sonradan her kendimizi kötü hissettiğimizde yardımımıza koştu, bizi iyileştirdi.

Ihlamur ağacının sarı-beyaz renklerde açan çiçekleri ve yapraklarının kurutulması sonucu evlerimize giren ıhlamur üstelik sadece soğuk algınlığına iyi gelip kışın bizi hastalıklara karşı korumakla kalmıyor, diğer birçok faydasıyla da hayat kalitemizi artırıyor.

Çay, kahve içme alışkanlıklarınızı ıhlamurla değiştirmek için çok sebebiniz var aslında.

Grip ve nezleye karşı birebir

milliyet

Kış aylarında yaygın olarak görülen soğuk algınlığına karşı doktorların bile tavsiye ettiği ıhlamur aslında doğal bir ilaç. İçine bal da eklenerek etkisi iki katına çıkarılabilen ıhlamur vücut direncini artırarak grip ve nezle gibi hastalıklarla baş etmeyi kolaylaştırıyor.

Solunum yollarını rahatlatır, öksürüğü keser

milliyet

Soğuk algınlığıyla birlikte gelen öksürük kolay kolay geçmediği zamanlarda sıcak bir ıhlamur hemen yardımınıza koşabilir. Zira öksürüğe neden olan bakterileri vücuttan atacak olan ıhlamur aynı zamanda öksürüğün solunum yollarında meydana gelen tahrişlere de iyi gelecektir.

Vücut direncini artırarak sizi hastalıklardan korur

Ihlamur metabolizmayı kuvvetlendirme özelliğine sahip olduğu için vücut direncini de artırır. Kan dolaşımını da hızlandırdığı için kış aylarında çok üşüyen insanların da bu sorunlarını çözmesinde ıhlamur yardımcı oluyor.

Solunum yollarına iyi gelen ıhlamur astım ve bronşit hastalıklarıyla da mücadele eder

blog.n11

Nefes açıcı olan ıhlamur bronşları ya yumuşatır ve rahatlatır. Solunum yollarına da iyi geldiğinden kronik alerjik astım hastalarının düzenli olarak tüketmeleri tavsiye edilir. Ayrıca astım ataklarını da hafifletir.

Terlemeyi sağlayarak mikropların vücuttan atılmasına yardımcı olur

acibadem

Ihlamur içince hafiften terlediğinizi fark edersiniz. İşte bu terleme salgın hastalıklara sebep olan mikropları da vücuttan atmaya yardımcı olur. Hatta bazı insanlar ıhlamurun içine acı biber katıp terleme şiddetini artırmayı tercih bile edebiliyorlar.

Hazmı kolaylaştırır, bağırsakların çalışmasını hızlandırır

anneyemektenevar

Özellikle sık sık kabızlık çeken, tembel sindirim sistemine sahip kişilerin bağırsaklarını çalıştıran ıhlamur aynı zamanda mideyi de kuvvetlendirir ve hazmı kolaylaştırır.

Göz sağlığına da yardımcı

faydalibesinler

Ihlamura batırdığınız pamukları gözlerinizin üzerine koyarak göz sağlığınıza da katkıda bulunabilirsiniz. Böylelikle gözlerin yorgunluğu alınabildiği gibi göz çevresindeki bakteri ve çapaklarını da temizlemiş olur, göz altı morluklarınızdan da kurtulursunuz.

Saçları kuvvetlendirir, saç dökülmesini yavaşlatır

sozcu

Ihlamurla saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Zira ıhlamur saçları kuvvetlendirir, kafa derisindeki zararlı maddeleri dışarı atarak kafa derisini rahatlatır. Böylelikle kaşıntıyı da engeller, saç derisi kaynaklı hastalıklardan korunmanızı sağlar. Saç döküntülerini de yavaşlattığı söylenir.

Cilt lekelerinden kurtulmanızı sağlar

cnnturk

Ihlamur yaprakları kaynatılıp cilt lekelerine sürülebilir. Zamanla cilt üzerindeki bu lekelerin kaybolmasını sağlayacak olan ıhlamur ayrıca cilt yaşlanmasını yavaşlatır ve kırışıklıklara da iyi gelir.

Sakinleştirici özelliğiyle strese de iyi gelir

saglikuzmani

Sinir sistemine de iyi gelen ıhlamuru eğer karanfille birlikte içerseniz daha fazla rahatladığınızı ve sakinleştiğinizi hissedeceksiniz. Ihlamur böylece strese de iyi gelir, stresin yarattığı rahatsızlıklardan sizi korur.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?