kahve-ilginc-bilgiler

Öğrenince Bilgi Yarışmasında Son Soruyu Görebileceğiniz 14 Kahve Kokan Gerçek

Favorilerime
Ekle

Kahveyi her şeyden çok seviyor, onsuz bir hayat düşünemiyor olabilirsiniz ama onun hakkında hala bilmedikleriniz var desek?

Tamam, kahve kendinizi en kötü, en bitkin hissettiğiniz sıralarda hep yanınızda, sizi hiç aldatmadı, sizi hiç terk etmedi ama artık onun hakkında bunları öğrenmenin vakti geldi de geçiyor bile. Öyle ki bunları öğrendikten sonra ortamlarda hava atmanız, bilgi yarışmalarına katılıp büyük ödülü aldıktan sonra Brezilya'da kahvenizi yudumlamanız çok da uzak bir ihtimal değil.

Yalnız kahveleri püskürtmeden okuyalım.

Kafeinin enerji veren etkilerinin keşfedilmesini keçilere borçluyuz

imgur

Şehir efsanesi o ki kafeinin nelere kadir olduğu ilk olarak kahve çekirdeklerini yiyen keçilerin bir anda "dans etmeye" başlamasıyla ve Etiyopyalı çobanların bunu fark etmesiyle anlaşılmış. :)

Ve aslında kafein dediğimiz şey mini minnacık kristallerden başka bir şey değil

howtogeek

Kahve içtiğinizde aslında her biri 0.0016 inçlik küçük kafein kristallerini sindiriyorsunuz. O kadar minikler ama etkileri bir kadar da büyük. İşte o sizi enerjiyle dolduran, uykunuzu açan kafein kardeş yukarıdaki fotoğraftan size el sallıyor. :)

Kahve ise aslında bir meyve

share.america.gov

Nasıl ya diyenleriniz olacaktır. Kahvenin çekirdek olarak öğütülüp işlenmeden önceki hali yukarıda gördüğünüz kırmızı küçük meyveler. Ve evet ağaçta yetişiyorlar.

Kahveler önceleri içilmiyor, "yeniyordu"

dunnbrothers

Dünyada ilk kahve tüketen insanlar Afrikalılar. Kahve çekirdeklerini yani biraz önce bahsettiğimiz üzere "meyvesini" içeceğe dönüştürmeyen bu insanlar onları yağla karıştırarak kafein oranı yüksek, enerji veren bir yiyecek olarak tüketiyorlarmış.

Dünyadaki ilk webcam kahve için yapıldı

blog.chatrandom

Cambridge University'deki bilim adamları 1991 yılında binadaki kahve makinesinin yanına bir kamera yerleştirdiler ve web üzerinden onu canlı olarak izlemeye başladılar. Amaçları kahvenin olup olmadığını anlamak, kahve yoksa boşuna yerlerinden kalkıp kahve almaya gitmemekti. Böylece ilk webcam fikri de ortaya çıkmış oldu. Yukarıdaki fotoğraf da o günlerin bir kanıtı.

İnsanlar kahve içip onun aleyhinde konuşuyor diye İngiltere Kralı II. Charles tüm kahvehaneleri kapattırdı

cafebabel

İngiltere'de kahvehanelerin yasaklanıp kapandığı bir dönem var. Zira İngiltere Kralı II. Charles 1675 yılında insanların kahvehanelerde toplanıp onun hakkında ileri geri konuştuğunu iddia ederek böyle bir yasak getirmiş.

Kahve, tarihteki ilk dondurulan "yiyecek"

huladaddy

İlk olarak 2.Dünya Savaşı sırasında yiyecekleri korumak için buzhanelerde besin maddelerini saklamaya başlamışlar. İlk dondurulan yiyecek ise kahve olmuş.

Kahveyi aşırı tüketirseniz ölebilirsiniz

giphy

Bilim diyor ki 100 fincandan fazla kahve içtiğiniz takdirde ölümcül dozda kafein almış olursunuz ve bu da sizi öldürebilir.

Kahvenin sadece kokusu bile sizi uyandırabilir

techly

Bilim insanları kahve aromasının kokusunu içine çekmenin beyini harekete geçirdiğini ve böylelikle uyku etkilerini azalttığını söylüyor. Ve bu noktadan sonra kahveyi içtiğinizde kafein kanınıza çok hızlı karışıyor, yani etkilerini çok daha kısa sürede hissediyorsunuz.

Krema eklediğiniz kahveler sade olanlara göre daha uzun süre sıcak kalır

naturalchow

Hem de %20 oranda daha fazla...

Dünyada sudan sonra en fazla içilen içecek kahve

womensbrainhealth

Çay kusura bakmasın :(

Dünyanın en uzun yaşayan kedisi düzenli olarak kahve içiyordu

youtube

38 yaşına kadar yaşayan ve 2015'te melek olan Creme Puff isimli kediyi sahibi her sabah kahve ile besliyordu. Bunun tesadüf olmadığının kanıtı ise aynı kişinin aynı yöntemle Grandpa adında başka bir kediyi de beslediği ve onun da 34 yıl yaşadığı. Creme Puff'ın Grandpa'yı Guiness rekorlar kitabındaki tahtından eden kedi olduğunu da söyleyelim.

Kahvecilerde duyduğunuz o enfes kahve kokusu "kahvelerden" gelmiyor olabilir

fratellocoffee

Ünlü kahve zincirlerinin dükkanlarında müşterileri cezbetmek için "sahte kahve kokuları" kullandığı biliniyor. Yani nasıl AVM'ler insanları alışverişe yönelten kokulardan kullanıyorsa aynı şekilde kahve dükkanları da benzer bir yöntem kullanıyor. Sonuçta her şey pazarlama değil mi?

Dövüş Kulübü filminin her sahnesinde bir Starbucks bardağı var

pinterest

Dövüş Kulübü'nün ilk kuralı Dövüş Kulübü'nden bahsetmemek olabilir ama filmin yönetmeni David Fincher bizi şaşırtmaya devam ediyor. Filmi 3 kere de 5 kere de izleseniz fark edemeyeceğiniz bir detay var mesela. O da yönetmenin her sahneye bir Starbucks kahvesi yerleştirdiği gerçeği. Duyduğumuza göre Starbucks, markasının kullanılmasını dert etmemiş ancak bir kahve dükkanın yıkıldığı sahnede isimlerinin kullanılmamasını rica etmekle yetinmiş.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Barış Tütüncü16 Aralık 2016 18:21
Bizde de 2. Charles'ın bir benzerini 4. Murat içkiyle ilgili yapmıştı.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?