Çaya Koyduğunuzda Onu Daha Lezzetli Hale Getiren 9 Sıra Dışı Malzeme

Favorilerime
Ekle

Dünyada çay çok farklı olarak içiliyor olabilir ama bizim gözümüzde taze demlenmiş, tavşan kanı bir çayı ince belli bardakta içmenin yerini hiçbir şey dolduramıyor, farkındayız.

Ama çayı bu kadar çok severken onu farklı şekillerde tüketmeden, denemeden de olmaz. Zira çayın içine ekleyebileceğiniz öyle malzemeler var ki sizi son tahlilde şaşırtabilir, daha önce neden denemedim dedirtebilir.

Denemekten zarar gelmez. Bilmeli, içmeli bunları...

Kahvede oluyorsa çayda neden olmasın?: Tarçın

livestrong

Tam da içinde bulunduğumuz kış aylarını güzelleştirecek olan bir yöntem çaya eklenen tarçın. Kahveye eklediğinizde zincir kahve dükkanlarında kuyruklar oluşturan tarçın, çayda da farklı aromalar yaratıyor. Tarçın çayının tarçın tozundan ve kabuklarından yapılabildiğini de ekleyelim.

Karıştırdığınızda çayın içinde kaybolan tarçın özellikle bitki çaylarına çok yakışıyor.

İpeksi bir tat için: Bal ve hanımeli

theviewfromgreatisland

Ballı çay çoğu kişinin daha önce tattığı bir lezzet olabilir ama balın o lezzetini daha da baskın hale getirmek için içine bir damla limon ya da hanımeli çiçeği ekleyebileceğinizi bilmiyordunuz muhtemelen. Üstelik faydası da çok. Zira hanımeli çayı idrar yolları enfeksiyonları için de birebir.

Zira böylelikle çayı daha ipeksi ve yumuşak bir tada kavuşturabilirsiniz. Daha fazla bal ekledikçe içeceğin daha yoğun olacağını ve limonla bunu dengeleyebileceğinizi de ekleyelim.

Ay resmen şifa: Zencefil

Zencefilli Kış Çayı Tarifi

Eğer üzerinizde hafif bir kırıklık varsa, kendinizi grip oluyormuş gibi hissediyorsanız hemen geç olmadan kendinize zencefilli bir çay hazırlamanızda fayda var. Baharatlı tadının enfesliğinden bahsetmeye gerek yok sanırız :)

Sadece pancake üzerine dökülmez: Akçaağaç şurubu

dajiassupersnacks

Bağışıklık sisteminden kalbe, prostattan yaşlanmayı durdurmaya kadar birçok sağlık problemine iyi gelen akçaağaç şurubu, çaya da o kadar yakışıyor ve onu öyle faydalı hale getiriyor ki. Akçaağaç şurubunu bulduğunuzda çayınıza birkaç damla damlatmayı unutmayın.

Çok daha hafif: Badem sütü ya da Hindistan cevizi sütü

loveandoliveoil

Çayı sütle içmek pek bizim kültürümüzde olmasa da badem sütü veya Hindistan cevizi sütü eklenmiş çay normal süt eklenmiş çaylardan daha fazla tercih ediliyor son zamanlarda.

Zira her ikisi de onu daha hafif yaparken içimini de daha kolay hale getiriyor. Bir ara denemekte fayda var.

Yazın favorisi bu olsun: Dondurma ya da sorbe

coffeeandquinoa

Bu sefer soğuk çay sevenlere bir önerimiz var. Çaya dondurma ya da sorbe ekleme fikri başta biraz garip gelse de çayın içinde eriyen limon ya da çilek sorbesi veyahut vanilyalı dondurmanın tadına baktıktan sonra bir bardak daha içmek isteyeceksiniz.

Tabii içindeki şeker oranıyla çok fazla sağlıklı olduğunu söyleyemesek de aşırı lezzetli olduğundan çok eminiz. Özellikle yeşil çayla deneyiniz.

Bahar gibi taptaze tatlar için: Çilek, böğürtlen, yaban mersini

7-themes

Meyve çaylarını severek içiyoruz da çayın içine kendilerini olduğu gibi neden eklemiyoruz ki? Mesela çilek, yaban mersini, böğürtlen gibi küçük meyveler çayı daha da doyurucu yaparken şekerli çay sevenlerin de yeni favorisi olacak. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında taze bir içim fırsatı sunacak bu meyvelerin gücünü yabana atmamak lazım.

Limondan çok daha farklı: Limon kekiği

andreabeaman

Çaya limon sıkıp içmek çok bilinmedik bir yöntem değil. Ancak çayınıza limon suyu yerine limon kekiği eklemek onu daha aromalı ve lezzetli hale getiriyor. Üstelik bir ya da iki yaprak yeterli.

Bunlar hep C vitamini: Turunçgiller

7-themes

Son olarak konu limondan açılmışken onun akrabaları diğer turunçgilleri de çayımıza katabileceğimiz gerçeğinden bahsetmemek olmaz. Örneğin greyfurt ya da portakalı ister dilimleyerek isterseniz suyunu fincana sıkarak çayınıza ekleyebilir ve farklı aromaların tadını çıkarabilirsiniz.

Afiyetler olsun.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

Çiğdem Yalçın18 Kasım 2020 21:13
Karanfilli çay da şahane oluyor. Çayın içine demlenme sırasında bir kaç tane karanfil atmanız yeterli.
Yanıtla
aslayorulma31 Aralık 2016 10:26
Sayın yetkili sevgililer günü için mekan keşfedin .iyi günler
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?