leke-cikarmada-kullanilan-yontemler-one-cikan

Leke Çıkarmada Etkili Olduğunu Hiç Bilmediğiniz 10 Kahraman Malzeme

Favorilerime
Ekle

Leke bu, terden de olur, yediğiniz bir şeyi üzerinize döktüğünüz için de, yere düştüğünüzde de... Buraya kadar bir itirazımız yok elbette. "Leke bu, olur" der geçeriz.

Ama işin içine o lekelerin inat edip de çıkmaması, güzelim kıyafetlerimizi bir daha giyilemeyecek hale getirmesi girince mutsuz olmamak elde değil.

Ya sen altı üstü bir lekesin, neden bu kadar inat ediyorsun ki?

Özellikle bazı lekeler var ki kaç kez yıkanırsa yıkansın, çamaşır makinesinden sanki tatile göndermişiz gibi mutlu mesut çıkıyor, oluştuğu andaki gibi öylece giysilerimizin üzerinde duruyor.

İşte bu yüzden bize de bu sinir bozucu lekelerle baş etmek için şu mutfak malzemelerinden destek almayı mutlaka aklımızın bir köşesinde bulundurmak düşüyor.

İçlerinde öyle ilginç olanlar var ki, görünce şaşırmamak elde değil.

Sadece acil ve önemli durumlarda kullanmalı: Süt

Sütü afiyetle içmek yerine temizlik için kullanmak elbette her zaman tercih edilecek bir yöntem değil. Ama olur da çok sevdiğiniz, bir an önce lekesinden arındırmanız gereken bir kıyafetiniz varsa böyle bir yönteme başvurabileceğiniz aklınızda bulunsun. Özellikle çikolata ve mürekkep lekelerinde etkili olan sütle leke çıkarmak için giysinizi sütün içine batırın ve 1 gece boyunca bu şekilde bekletin. Bir sonraki gün, çamaşır makinesine atın ve her zamanki gibi yıkama işleminizi tamamlayın. Lekelerin yok olduğunu göreceksiniz.

Çok fazla sütü temizlikte ziyan etmemek için, giysinizin sadece lekeli kısmını az bir miktar süte batırmanızsa kesinlikle çok daha tasarruflu ve doğru bir yöntem olacaktır, bizden söylemesi.

Yağ lekelerinin düşmanı: Yapay tatlandırıcı

Çayını, kahvesini tatlandırmak isteyenlerin şeker yerine tercih ettiği yapar tatlandırıcıların içeceklere dahil edilip edilmemesi gerektiğiyle ilgili tartışmalar süredursun, biz bugün onunla şöyle güzel bir temizlik yapalım diyoruz. Tüketildiğinde insan sağlığı için faydalı mı yoksa zararlı mı olduğuna dair hala çok konuşulan malzemelerden olan yapar tatlandırıcılar, özellikle yağ lekeleriyle mücadelede yanımızda.

Yağ lekesi oluşur oluşmaz üzerine toz halindeki yapay tatlandırıcıdan dökün ve tüm lekeli bölgeye güzelce yaydırın. Kısa bir süre lekeyi bu şekilde bekletip ardından hemen çamaşır makinesine atın. Tatlandırıcının ve deterjanın etkisi bir araya geldiğinde yağ lekesinden eser kalmadığını göreceksiniz.

İşe yaramadığı leke, kullanılmadığı alan yok: Tuz

Tuz, temizlikte de çok sık kullanılan, hemen her işe koşan bir malzeme, zaten biliyorsunuz. Kendisi giysilerdeki lekeler konusunda da oldukça uzman üstelik. Eğer yağ lekesi gibi kumaşın hızlıca içine çekebileceği lekeler söz konusuysa, leke oluşur oluşmaz üzerine tuz dökebilir ve lekenin yayılmasını engelleyebilirsiniz mesela.

Aynı zamanda kan ve ter lekesi gibi zorlu lekeler için de tuzu kullanabilirsiniz. Soğuk suyun içine bolca tuz ekleyip karıştırın. Ardından lekeli kıyafetlerinizi bu suyun içinde en az 2 saat bekletin ve çamaşır makinesinde yıkayın. İşte bu kadar!

Çay-kahve lekelerinin korkulu rüyası olur: Soda

Evet, bildiğiniz sodadan söz ediyoruz. Onun sadece bir içecek olmadığını, temizleyici olarak da kullanılabileceğini söylüyoruz. Özellikle çay ve kahve lekeleri konusunda etkili olduğu bilinen sodayla leke çıkarmak için, lekenin üzerine bol miktarda soda dökün ve bir süre bu şekilde bekletin. Ardından temiz bir beze de bir miktar soda döküp lekeli bölgeyi ovalayın. Lekenin gitgide silikleştiğini göreceksiniz.

Her eve lazım: Beyaz sirke

Beyaz sirke, mutlaka duyduğunuz hatta denediğiniz malzemelerdendir, eminiz. Zira kendisi temizlik denince akla ilk gelenlerden. Kıyafetlerin üzerindeki lekeleri beyaz sirkeyle çıkarmak için yapmanız gerekense 1 ölçü oda sıcaklığında suya !/4 ölçü beyaz sirke koymak ve lekeli bölgeyi bu karışımda en az 30 dakika boyunca bekletmek. Lekeden arda kalan iz azaldığında ise çamaşır makinesine atmak.

Unutmadan, eğer lekeli bir giysiyi lekeden kurtarmaya çalışıyorsanız asla ilk olarak sıcak su kullanmayın, mutlaka oda sıcaklığında ya da soğuk su tercih edin. Çünkü sıcak su, lekenin kalıcılığını artırabilir, aklınızda bulunsun.

Kullanırken dikkati elden bırakmamalı: Hindistan cevizi yağı ve karbonat

1 ölçek Hindistan cevizi yağı ile 1 ölçek karbonatı karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı lekeli bölgenin üzerine uygulayıp sadece 2-3 dakika bekletin ve ardından hemen silin. Ancak bu karışım var olan lekeyi çıkarırken kıyafetler üzerinde yağ lekesi oluşmasına nededen olabilir, bu nedenle kullanırken tedbiri elden bırakmayın. Mümkünse bu leke çıkarma yöntemini kıyafetlerde değil sadece mobilya ve mutfaktaki araç gereçleriniz üzerinde deneyin.

Diş fırçası da desteğe gelsin: Mısır nişastası

Özellikle ipek gibi hassas kumaşlardan yapılan giysilerini nasıl temizleyeceğinizi bilemiyorsanız yaklaşın böyle. Hassas kumaşlı giysilerinizde leke oluşur oluşmaz üzerine bolca mısır nişastası dökün ve bu şekilde yaklaşık 20 dakika bekletin. Ardından temiz bir bez ve ya da diş fırçasıyla hafifçe ovarak mısır nişastasının kumaşa iyice etki etmesini sağlayın. Mısır nişastasını temizleyip kumaşınızı hassaslığına uygun programı seçerek çamaşır makinesinde yıkayın. Çıktığında lekelerin kalmadığını göreceksiniz.

Özellikle orman meyvesi lekelerine aman vermez: Taze sıkılmış limon suyu

Limon da tıpkı tuz ve beyaz sirke gibi temizlikte sıklıkla başvurulan malzemelerden aslında. Bu nedenle lekeler konusunda da kendisine danışmak gerekiyor. Özellikle orman meyveleri nedeniyle oluşan lekelere taze sıkılmış limon suyunu dökmek ve bir süre beklettikten sonra lekeli giysiyi yıkamak, lekenin çıkmasını oldukça kolaylaştırıyor. Dilerseniz bir limonun yarısını doğrudan lekeli bölgeye sürüp yavaş yavaş ovarak da lekeyi çıkarabiliyorsunuz.

Deriden yapılmış eşyalarınız ilk günkü gibi olsun: Su buharı

Deriden yapılmış eşyalarınızda su lekeleri oluştuysa bu yüzeysel lekeleri gtemizlemek için lekeli bölgeleri su buharına tutabilirsiniz. Ancak su buharına çok yakın değil, en az 20 santimetre uzaktan tutmaya özen göstermeli, buhara tuttuktan sonra kurumasını beklemeli ve kuruyan derinizi hemen cilalamalısınız.

Sıra dışı yöntem bonusu: Beyaz şarap

wikihow

wikihow

Böyle bir deneme yapmak ister misiniz, beyaz şarap kullanarak leke çıkarır mısınız, bilemiyoruz ama yine de söylemeden geçmeyelim diyoruz. Eğer bir kırmızı şarap lekesinden muzdaripseniz, bu lekeye hemen bir miktar beyaz şarap damlatın. Lekenin hemen yok olmaya başladığını göreceksiniz. Ardından lekeli giysinizi her zamanki gibi yıkamayı da unutmayın tabii.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?