zeytinyaginin-faydalari-8-yeni

Duyunca Bolca İçmek ve Kullanmak İsteyeceğiniz Zeytinyağının 11 Faydası

Favorilerime
Ekle

En çok Akdeniz mutfağında kendine yer etmiş olsa da hepimizin baş tacı olan, mümkün olduğunca kullanmaya çalıştığımız nefis mi nefis bir yağ zeytinyağı. Zeytinin tadını, kokusunu, özünü tüm yemeklere taşımaya adeta yemin etmiş bu leziz yağ, öyle değerli ki ona "altın yağı" diyen de var "ölümsüzlük yağı" diyen de. Peki, neden değerli? Çünkü zeytinyağının faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok. Tadının güzelliğini hiç söylemiyoruz bile.

Küçük bir not: Siz yaparsınız ama biz yine de söyleyelim, önemli bir rahatsızlığınız varsa zeytinyağını gelişigüzel tüketmeden önce mutlaka doktorunuza başvurun, doktorunuzun önerileri doğrultusunda tüketmeniz gereken zeytinyağı miktarına göre hareket edin. Unutmayın, her şeyin fazlası zarar.

 • Zeytinyağının faydaları nelerdir?

kizartma-yaparken-zeytinyagi-kullanilir-mi-shutter-2

Zeytinyağı, kolesterolün dengelenmesini sağlar ve bu konuda birçok fayda sunar. Özellikle büyüme çağındaki çocukların kemik gelişimini desteklerken sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kabızlığı önler ve sinir sisteminin sağlığını korumaya yardımcı olur. Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltırken, antioksidan özelliği sayesinde cildin yaşlanmasını yavaşlatır. Karaciğeri toksinlerin verdiği zararlardan korur ve hastalıklara karşı vücudun korunmasını sağlar. Ayrıca ülsere karşı koruyucu ve iyileştirici etkiler gösterir. Saçların yapısını koruyarak sağlıklı bir şekilde uzamalarını sağlar ve göğüs kanserine yakalanma riskini azaltır.

 • Zeytinyağı içmek neye iyi gelir?

zeytinyaginin-faydalari-18

Zeytinyağı içmenin faydalarını tek tek öğrenmekle yetinmiyor, zeytinyağının vücuda olan etkilerini detaylarıyla inceliyoruz şimdi. Buyursunlar...

 • Zeytinyağı kolesterolün dengelenmesini sağlar

zeytinyaginin-saca-faydalari-shutter-1

Zeytinyağının içinde tekli doymamış yağ denilen yağlar bulunuyor ve bu yağlar, diğer sıvı ya da katı yağlar gibi kötü kolesterolü tetiklemiyor, hatta aksine kolesterol seviyesinin dengelenmesini sağlıyor.

 • Büyüme çağındaki çocukların kemik gelişimini destekler

zeytinyagi-fayda-2

Zeytinyağı, içindeki A, D, E ve K vitaminleriyle kemik gelişiminde başrolü oynayan kalsiyumun vücuttan atılmasını engelliyor, bu sayede kemikler gelişmek için bol bol kalsiyum ve vitamin bulabiliyor. Büyüme çağındaki çocuklar bu sayede misler gibi zeytinyağlı yemeklerini yerken kemiklerinin de güzel güzel gelişmesinin tadını çıkarıyor.

 • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur, kabızlığı önler

zeytinyagi-fayda-3

İnanması zor olsa da zeytinyağının içinde de bol miktarda lif bulunuyor ve diğer lifli gıdalarda da olduğu gibi zeytinyağı da sindirim sistemimize ilaç gibi geliyor. Bu sayede biz de kabızlık gibi bağırsak problemleri yaşamıyor, misler gibi çalışan sindirim sistemimiz sayesinde gönlümüzce yemeye devam edebiliyoruz.

 • Zeytinyağı, sinir sisteminin sağlığını korumaya yardımcı olur

zeytinyagi

zeytinyagi

Zeytinyağının içinde fenolik bileşikler bulunuyor ve bu fenolik bileşikler dediğimiz maddeler merkezi sinir sistemimizdeki dokuların normal yapısının bozulmasının önüne geçiyor ve dejenerasyona uğramalarına engel oluyor. Bu da uzun yıllar sinir sistemimizin sağlıklı sıhhatli bir şekilde işlemeye devam etmesini sağlıyor.

 • Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır

zeytinyagi-fayda-5

Zeytinyağı içindeki bu fenolik bileşikler sayesinde sadece sinir sistemimize değil kalp ve damar sağlığımıza da olumlu etkilerde bulunuyor. Bu bileşikler, damarlarda oluşan basıncı düşürüyor, yani tansiyonun düşmesini sağlıyor. Bu da damarların sağlıklı kalmasını, dolayısıyla damar tıkanıklığı, yüksek tansiyon gibi nedenler sonucu olaşabilecek kalp rahatsızlıklarının da önüne geçiyor.

 • Cildin yaşlanmasını yavaşlatır, sağlıklı bir cilde sahip olmamızı sağlar

zeytinyagi-fayda-4

Antioksidanlar, vücutta zehir etkisi gösterebilecek zararlı maddeleri dışarı atıp hücrelerin sağlığını korumayı görev edinen misler gibi maddeler. Bu maddeler sayesinde de zeytinyağı, cildimize zarar verebilecek her şeye karşı oldukça etkili. İsterseniz düzenli olarak tüketerek isterseniz de cildinize harici olarak uygulayarak zeytinyağının cildinize olan faydalarından yararlanabilirsiniz.

 • Karaciğeri toksinlerin verdiği zararlardan korur

zeytinyagi-fayda-7

Karaciğer toksinlerle baş etme konusunda vücudumuzda en çok görev alan, doğal olarak en çok zarar gören ve yorulan organlarımızdan. Haliyle antioksidan özelliğe sahip gıdalar ona çok iyi geliyor, zeytinyağı da o gıdaların başında geliyor. Toksinlerin karaciğere zarar vermesine engel olan zeytinyağı, sağlıklı bir karaciğer için oldukça büyük bir önem taşıyor.

 • Zeytinyağı, hastalıklara karşı vücudun korunmasını sağlar

zeytinyagi-salata-zeytinyagli-salata

Hem içindeki vitaminler hem antioksidan özelliği hem de fenolik bileşikler sayesinde zeytinyağı vücuda giren mikroorganizları etkisiz hale getiriyor. Bu sayede grip, nezle gibi rahatsızlıklara karşı vücudunuzun direnci ve bağışıklığı artıyor.

 • Ülsere karşı koruyucu ve iyileştirici etkiler gösterir

zeytinyaginin-faydalari-8-yeni

Zeytinyağı midee tarafından en kolay sindirilen yani hazmı en kolay olan yağ olduğundan gaz sorununun önüne geçiyor. Bununla da kalmayan zeytinyağı, midenin iç zarını koruyarak ülsere yakalanma riskini azaltıyor. Ülser rahatsızlığı olanlarda ise rahatlatıcı etkiler gösteriyor.

 • Saçların yapısını koruyarak sağlıklı bir şekilde uzamalarını sağlar

yesillikleri-zeytinyagiyla-dondurmak-aralik-2020

E vitamini bildiğiniz gibi saç sağlığı açısından oldukça önemli. Öyle ki kapsüller halinde satılan saç uzatma kürlerinin içinde bile bol miktarda E vitamini olduğu söyleniyor. İşte o E vitaminini bulabileceğiniz önemli gıdalardan biri de zeytinyağı. Saçlarınızda zeytinyağının bu etkisini hızlı bir şekilde görmek için zeytinyağını tüketmek yerine saçlarınıza maske olarak sürebilir, bunu haftada 1 ya da 15 günde 1 tekrar edebilirsiniz.

 • Zeytinyağı, göğüs kanserine yakalanma riskini azaltır

zeytinyagi-gercek-mi

İddialı bir tespit olsa da şuradan ulaşabileceğiniz araştırmaya göre düzenli şekilde saf zeytinyağı tüketimi göğüs kanserine yakalanma riskini azaltıyor.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?