Izaka Restaurants

Izaka Restaurant: Boğaza Karşı Dört Farklı Konsept, Tek Adres

Favorilerime
Ekle

Tarihi Yarımada’dan başlayıp Boğaziçi Köprüsü’ne kadar uzanan etkileyici bir manzara, martıların seyirlik dansı eşliğinde yüzünüze vuran hafif bir esinti. Alabildiğine uzayıp giden teras katında aynı çatı altında hizmet veren dört farklı mutfak.

Osmanlı mutfağından Akdeniz lezzetlerine uzanan geniş bir yelpazede misafirlerine benzersiz bir deneyim sunan Izaka Restaurant’a Yemek.com olarak konuk olduk. Dört farklı menüden seçtiğimiz Izaka Restaurant tariflerini, saray mutfağında hizmet veren Yusuf Ağa’dan aldığı bayrağı altı kuşaktır başarıyla taşıyan bir aileye mensup İsmail Tomurcukgül’den püf noktalarıyla birlikte not aldık.

Izaka Restaurants

Fotoğraf: Özgür Bakır / Izaka Restaurants Oturma Grupları

İstanbul’un en büyük terasına sahip Izaka Restaurant. Hal böyle olunca işin içine tek marka altında hizmet veren dört ayrı restoran dahil oluyor. Hayli iddialı bir isim Izaka. Osmanlıca “lezzet ve zevk tattırma, hissettirme” anlamına geliyor. Beğeniler çeşitli olduğundan farklı mutfak kültürlerinden besleniyor menü.

The Midd, Doğu ve Batı’nın otantik tatlarını harmanlayan aynı potada eriten bir bakış açısına sahip. Bir tarafta çiğ köfte, tabule, humus, abagannuş, enginar, yaprak sarma gibi meze&zeytinyağlılar. Diğer yanda soğuk başlangıçlar, çorbalar, falafel, Makanek (Lübnan sosisi), haşlama veya kızartma içli köfte, kuru patlıcan dolması gibi iç ısıtmalık sıcak başlangıçlar.

Izaka Restaurants The Midd

Fotoğraf: Özgür Bakır / Izaka Restaurants The Midd

Seyir terasında tadından mahrum kalınmayacak taş fırından çıkan lahmacun ve pide çeşitlerinin yanı sıra makarna ve tarifini de aldığımız mürekkepli risotto gibi risotto çeşitleri, salatalar.

Terasta yer alan ocakbaşında sıcağı sıcağına hazırlanan Anadolu’nun geleneksel kebap çeşitleri şöyle dursun saraylara layık perdeli çayır pilavı, Mahmudiye, kuzu tajin, saraylara layık tatlı tahinli akıtma ve diğerleri...

The Midd yeteri kadar ağız sulandırmadıysa sizi Akdeniz esintili Mezze Mare’ye alalım. Farklı medeniyetlerin katkısıyla oluşmuş özgün balık kültürü ve Osmanlı, Rum, Ermeni mutfağının en özel mezelerinin tadına varın. Olmadı Hitode Sushibar’da zengin tatlarla harmanlanan şık sushi çeşitlerini farklı sunumlarla deneyimleyin.

Mezze Mare

Fotoğraf: Özgür Bakır / Izaka Restaurants Mezze Mare

Gündüz saatleri, boğaz manzarasına havuzu da katıp lounge bölümünde klasik caz tınıları eşliğinde kahvenizi yudumlayın. Evet restoranlar arasında kalan hayli büyük bir havuz göreceksiniz, bu sizi şaşırtmasın. Otelin teras katında restaronlar açılmadan önce hizmet veren havuz artık süs havuzu olarak kullanılıyor.

Izaka Lounge

Fotoğraf: Özgür Bakır / Izaka Lounge

Olmadı akşam ve gecenin ilerleyen saatlerinde eğlencenin ritmine bırakın kendinizi. Moleküler gastronominin örneklerinin de yer aldığı lounge&bar bölümüne bir göz atın.

Izaka Masa Düzeni

Fotoğraf: Özgür Bakır / Izaka Masa Düzeni

Unutmadan: Yansıttığı mutfaklar ışığında farklı dekorasyon anlayışıyla döşenmiş alanları ayrı olsa da arzu ettiğiniz masada oturup dört ayrı menüden de sipariş verebilir, iş ya da özel yemekleriniz için Izaka’da seyre dalmayı tercih edebilirsiniz.

Izaka Restaurant Şefi İsmail Tomurcukgül

Fotoğraf: Özgür Bakır / Izaka Restaurant Şefi İsmail Tomurcukgül

Şefi Tanıyalım: 27 yıllık bir mutfak kariyerine sahip Bolu’lu 41 yaşındaki şef İsmail Tomurcukgül, dede mesleği olarak komilikten başlayıp bu noktaya getirdiği aşçılık kariyerine Park Bosphorus Hotel Izaka Restaurants’da Chef De Cuisine olarak devam ediyor.

Pek çok hotelin yanı sıra Cumhurbaşkanlığı köşklerinde de görev alan Tomurcukgül aynı zamanda Avrasya Aşçılar Derneği ikinci başkanı.

Adres: CVK Park Bosphorus Hotel Gümüşsuyu Mah. İnönü Cad. No:8 Taksim

Izaka Restaurants, CVK Park Bosphorus Hotel Taksim’e nasıl gidilir?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?