http://www.gradivahotels.com/ | gradivahotels

Sıcak Günlerde Efil Efil Keyif Estirecek 9 Bahçeli Teraslı Mekan

Favorilerime
Ekle

Artık sıkışmak yok öyle dört beton arasına. Gördüysek güneşi, giydiysek tişörtleri, bahçeye ya da balkona atma vakti de gelmiştir kendimizi.

Yakında tatil krizlerimiz de tutar! İşte tam o sırada sizi azıcık yatıştıracak, bu krize derman olacak mekanları seçtik. En havadar, en yeşilli, en güzel manzaralı bu mekanlar sizi tatildeymişçesine huzurlu hissettirecek.

Anlayacağınız hafta sonunda 6-8 saatlik uzun yollara çıkmaya gerek yok, şu listeye bir göz atsanız yeter.

Alman ferahlığı: Mitte

Adını Berlin’in Mitte bölgesinden alıyor. İsminin hakkını veren pek az yer var ama Mitte bu azınlığın içinde. Moda’nın arka sokaklarında sessiz sakin, naif bir yer. Bahçesinde yapılan keyif ise bir o kadar şahane. Pazar günleri al kitabını götür yayıl koltuğuna saatlerce oku. Huzurlu pazar değil eğlenceli pazar istiyorsanız yanınızda da sevdikleriniz olacaksa, vuracaksınız sohbetin dibine burada. Mitte’yi nedense daha çok pazarları seviyorum ama hafta içi iş sonrası buradaki atmosfer tüm stresinizi alacaktır.

Ev yapımı limonatası, sandviçleri ve en sağlıklısından kahvaltıları oraya gitme sebeplerinizden.

Sadece bir kafe değil, bir atölye, bir vintage shop. Hala gitmediyseniz şimdi tam sırası!

Mitte adres: Kadıköy Merkez Mahallesi, İhlas Sokak, No 4/A, Kadıköy, İstanbul

Alaçatı gibi: Zelda Zonk

Karaköy’ün enerji dolu çocuğudur o. Gece başlar hayata. 11’den önce ufak bir kıpırtı duyamazsınız. Gece 3-4 gibi anca başlarsınız kaynaşmaya açılmaya. Alkolün büyük payını da göz ardı edemem tabii.

Bankalar Caddesi’ndeki Gradiva Otel’in en üst katındadır. Burada, yazın püfür püfür esen rüzgarla çılgınlar gibi dans etmek paha biçilemez! Sanırsınız Alaçatı’da bir beach'tesiniz, bir o yana bir bu yana sallandıktan sonra atacaksınız kendini o denize. Elinizde de mojito ya da cin tonic var tabii. Bu atmosferi bozan tek şey mekanın çok küçük olması. Kontrollü, birine çarpmadan dans etmek zorundasınız.

Zelda Zonk adres: Gradiva Hotel, Müeyyedzade Mahallesi, Bankalar Caddesi, No 2/1, Beyoğlu, İstanbul

Ferah mı ferah: İstanbul Modern Cafe

Buraya gitmek için cillop gibi bahaneleriniz var: biri her seferinde gündem yaratan sergileri diğeri de leb-i derya balkonunda keyif yapabileceğiniz kafesi. Sadece sanatseverleri değil Boğaz’da yemek yeme tutkunlarını da ağırlıyor.

Pizza ve ev yapımı makarnaları menüdeki seçeneklerden. Fiyatların cep yaktığını da söylemeden geçemeyeceğim. Amaç kavurucu sıcaklarda serinlemekse buranın rüzgarının üstüne rüzgar tanımıyoruz. Bir de bir dikişte bitirmelik limonatasından söylediniz mi sizden serini yok!

İstanbul Modern Café adres: Kılıçali Paşa Mahallesi, Meclis-i Mebusan Caddesi, Liman İşletmeleri Sahası, No 4, Beyoğlu, İstanbul

Mezeler, mezeler: Duble Meze Bar

Çarpık kentleşmeyi, Haliç’in çamurumsu rengini bize sevdiren mekan. Kendisi bir Boğaz manzarasına sahip olsaydı kim bilir ne olacaktı?

Bu listeye girmesinin en büyük nedeni Palazzo Donizetti Hotel’in terasında yer alması ve lezzetine doyamayacağınız mezelere sahip olması. İsminden de anlamışsınızdır zaten; soğuk ve sıcak olmak üzere yaklaşık 40’a yakın meze var. Pastırma turşusu, hardallı levrek, tahinli patlıcan, mantarlı humus, etli pazı sarma, keçi paçanga, bonfile torpido, kokoreç bruschetta üzerine tik attıklarım. Mezeler yanına mutlaka şarap içmelisiniz. Çünkü mekanın pek zengin bir şarap kavı var.

Yaz, kış demeden egzotik manzarasıyla özel günlerinizin mekanı olabilir.

Duble Meze Bar adres: Meşrutiyet Caddesi No:85 Palazzo Donizetti Kat:7 Pera, İstanbul

Büyükada'nın "en"i: Bahçede Sinek

Ada mekanları yazımızın baş tacıydı o. Bahçe, yeşil, yaz deyince aklımıza düşüveriyor hemen.

Güzelim Büyükada’nın gereksiz mekanlarının içinde bir güneş gibi doğdu adeta. Fazla dramatikleştirdiğimin farkındayım ama adanın gidişi gidiş değil.

Bu tatlı yazın keyfini sürebileceğiniz mekana en kolay bisiklet ile gidebilirsiniz. Meydandan bir hayli uzak.

Başta söyleyelim buraya gitme bahaneniz epey çok: Akşam yapılacak şarap keyfinin haddi hesabı yok, pazar kahvaltısı ayrı bir wow, bir de kavurucu sıcakların ilacı somsoğuk ev yapımı limonata!

Kasarsanız ucundan deniz de görebilirsiniz ama bizce size o bahçe, o yeşillik yetecek.

Bahçede Sinek adres: Maden Mah., Yılmaztürk Cad. No:106, Büyükada, İstanbul

Tabii ki Fransız: Le Fumoir

Galata’da bir Fransız esintisi. Georges Hotel’in güzel mi güzel, manzaralı mı manzaralı terasında yer almasıyla bu listeye de girmeye hak kazandı.

Ter dökeceğiniz sıcaklarda bile hala romantik bir gece geçirmek istiyorsanız buraya gelin. Buranın terası romantizminize leke sürmeyecek derecede serin. Seçeceğiniz çeşit çeşit Fransız şarabının yanına bir peynir tabağı, et tartar tabağı ya da en iyisi bir salata (bu mevsimde dikkat etmekte fayda var tabii) söyleyin. Bol dedikodulu sabah kahvaltılarınız için de burayı tercih edebilirsiniz. Kruvasan ve kahve başrolü kapanlar.

Le Fumoir adres: Serdar-ı Ekrem Sk. Georges Hotel Galata No:24 Galata, İstanbul

Caz ve ocakbaşı: Peymane

İçinden caz geçen bir ocakbaşındayız şimdi. Hem de en ağaçlı en yeşillisinden.

Galatasaray Lisesi’nden Tophane’ye doğru kendimizi salıverdiğimizde sağımızda kalıyor hemen. Girşinde buranın bahçeli bir mekan olduğunu anlamazsınız ama sonrasında gözünüz gönlünüz epey açılır. Diğer ocakbaşılar gibi tıklım tıkış da değil hem, rahat rahat keyif sürmelik yayılmalık bir bahçesi var.

Peki Osmanlıca’da kadeh anlamına gelen Peymane’de ne yenir: Öncelikle havuçlu kabaklı, közde patlıcan, peynir ezmesi, muhammara, zahter, tahinli meze masayı donatmalık mezelerden. Sonrasında da söylensin çöp şiş, madalyon, kaburga, terbiyeli dana şiş.

Peymane adres: Tomtom Mahallesi, Boğazkesen Caddesi, No: 65/1 Beyoğlu, İstanbul

İtalyansız olmaz: Noi İstanbul

Backyard’ın kardeş işletmesi Noi’de yeşilden bol başka bir şey yok. Sağın solun önün arkan yeşil. Bu sebeple buranın keyfini çıkarmak için bir hafta sonu kahvaltıya gelmeli. Çeşme’den tuzlu lor, Erzurum tulum peyniri, Çanakkale keçi peyniri, marine yerel zeytinler, süzme bal, Noi reçelleri, salkım domatesten bol bol yemeli. Unsuz pancake, Eggs Florentine’yi de aklınızın bir köşesine yazmalı.

İtalyanca’da biz anlamına gelen Noi’nin yemekleriyle, sunumlarıyla gastronomik bir deneyim yaşamak, bahçesinde Ege’deymiş gibi hissetmek istiyorsanız buraya vakit ayırın.

Noi adres: Otlukbeli Cad. Bebeköy Sok. No:4 Etiler, İstanbul

Biraz yemek, biraz dans: Nu Teras

theplaces

theplaces

Zelda Zonk’u almışlar Tepebaşı’na koymuşlar. Orası gibi minik, orası gibi kalabalık.

Yemek değil de bir şey içip hafiften dans etmek istiyorsanız ayakta durmak sizi yormasa gerek. Çünkü kalabalıktan bir yer bulup oturmak o denli zor. Mayıs’ın ilk haftası itibariyle açtıkları terasta dj partileri ve etkinliklerle bol bol eğleneceğinize eminim o yüzden bu sezon bu terasın keyfini sürmesi sizden hatırlatması benden!

Rezervasyonsuz girmeniz çok zor, gitmeden bir alo demek şart.

Nu Teras adres: Asmalımescit Mahallesi, Meşrutiyet Caddesi, No 67, Kat 6, Tepebaşı, Beyoğlu, İstanbul

Çeşitli bonuslar: Paragraflarca tekrar tekrar anlatmayayım istiyorum ama hatırlatmakta da fayda görüyorum: Cafe Cuma’nın hatırı sayılır bahçesi, Sunset’in bahçe/deniz/gökyüzü üçlemesi, Ferahfeza’nın pek havalı terası, Cihangir’deki White Mill’in pancake'inden sonra ün salan bahçesi yine bu havalarda vazgeçilmeziniz olsun!Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?