facebook

İstanbul'un Menüsünde Glutensiz Seçenekler Bulunan 9 Düşünceli Mekanı

Favorilerime
Ekle

Gluten, glutenin ve gliadin adlı iki proteinin suyla birleşiminden oluşan bir madde. Kendisi, esnek ve kıvamlı olduğu için hamur işlerinden çorbalara birçok yemeğin içinde yerini alıyor hemen.

"Ne güzel işte kıvam veriyormuş neden glutensiz seçeneklere ihtiyacımız olsun ki?" demeyin. Zira gluten, pek de sandığınız gibi masum değil. Özellikle son zamanlarda adını çok sık duyar olduğumuz çölyak hastalığından muzdarip olanlar ya da gluten intoleransına sahip kişiler için gluten, oldukça zararlı bir madde. Çünkü bağırsağı tahrip etme gücü oldukça yüksek.

Glutenden herkesten fazla etkilenen bir vücudunuz, çölyak gibi bir rahatsızlığınız ya da sadece bağırsaklarınızı yormak istememe gibi bir düşünceniz varsa glutensiz yiyeceklere başvurarak daha kaliteli bir yaşama kavuşabilirsiniz. Ama bu yiyecekler de ne yazık ki pek öyle her yerde bulunmuyor hala. O yüzden istedik ki sizin için İstanbul'daki düşünceli mekanları sıralayalım, menüsünde glutensiz seçenekler de sundukları için kendilerine buradan bir "İyi ki varsınız!" diyelim.

Küçük bir not: Evinizde glutensiz yemekler yapmakta zorlanıyorsanız glutensiz tariflerimize bakabilir, glutensiz bir hayat hakkında daha detaylı bilgiler edinmek istiyorsanız bu yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yemeğin bir zevk olduğunu bilenlere: Hardal Cafe

Yemek yemenin sadece bir zorunluluk değil bir zevk olduğunu düşünen herkesin gitmesi gereken yerlerden olan Hardal Cafe, günün çorbasından leziz makarnalarına her biri ayrı nefis lezzetleriyle çok iddialı. Glutensiz beslenenler, mekanda özellikle keçi peynirli sebzeli spagettiyi mutlaka denemeli.

Adres: Harbiye Mahallesi, Teşvikiye Caddesi, Atiye Sokak, No 7, Şişli, İstanbul

Her şey glutensiz: Glutensiz A'da 216

Adından da anlayabileceğiniz gibi Glutensiz A'da 216, tüm menüsüyle destek veriyor glutensiz beslenenlere. Sadece glutensiz yiyecekler üreten işletme, maya, laktoz ve şeker gibi çeşitli maddelere karşı alerjisi olanları da unutmuyor üstelik. Önden sipraiş verilmesi durumunda onlara özel nefis yiyecekler de hazırlıyor.

Adres: Yalı Mahallesi, Turgut Özal Bulvarı, No 195/A, Süreyya Plajı, Maltepe, İstanbul

Menüyü geliştirmeyi de ihmal etmiyorlar: Kirpi Cafe

Çölyak hastaları ve gluten intoleransı olanlar için İstanbul'daki en güzel seçeneklerden biri de Kirpi Cafe. Mekan, hem ambiyansı hem leziz yemekleri hem de güler yüzlü çalışanlarıyla içinden hiç çıkmak istemeyeceğiniz, uzun uzun oturmalık yerlerden.

Adres: Koşuyolu Mahallesi, Mehmet Akman Sokak, No 31, Kadıköy, İstanbul

Sağlıklı lezzetlerin adresi: Glutensiz fırın

Glutensiz fırın da glutensiz beslenenlere tüm ürünleriyle destek veren şahane mekanlardan. Üstelik mekan, sadece yaptığı birbirinden leziz yemeklerle hitap etmiyor glutensiz bir yaşam sürenlere. Aynı zamanda düzenlediği atölyelerle evde yapabilecekleri tarifler de sunuyor konuklarına.

Adres: Kocayol Caddesi, Kozyatağı Sokak, No:11/C, Şenesenevler, Bostancı, İstanbul

Herkesi düşünür o: Cafe Peanut

Hem glutensiz hem de gluten içeren seçenekleri bir arada sunan Cafe Peanut, her konuğunu mutlu edebilecek güçte bir menüye sahip anlayacağınız. Aynı zamanda sanat kafe konseptiyle yola çıkan mekan, mutlaka gidilmesi hem sanata hem de yemeğe doyulması gereken yerlerden.

Adres: Katip Mustafa Çelebi Mahallesi, Büyük Parmakkapı Sokak, No 1, Beyoğlu, İstanbul

Çok şık, çok düşünceli: Tribeca

2010 yılında Yeniköy şubesiyle hizmet vermeye başlayan Tribeca, zaman içinde başka şubeler de açtı, bizim kalbimizi de Nişantaşı şubesiyle çaldı. Kahvaltıdan akşam yemeğine insanı her öğün mutlu edebilecek yemekler sunan menüsünde elbette glutensiz seçeneklere de yer vermesi onu ayrı bir sevmemizi sağladı.

Adres: Teşvikiye Mahallesi, Şakayık Sokak, No 69/B, Şişli, İstanbul

Lokmalık lezzetleri bir harika: Glutensiz Ürünler Atölyesi

Çölyak hastalığıyla mücadeleyi sağlıklı bir yaşam biçimi olarak gören ve herkesi bu sağlıklı yaşam biçimiyle tanıştırmaya kararlı olan Glutensiz Ürünler Atölyesi, özellikle hazırladığı lokmalık lezzetlerle herkesin çantasında yerini alması gereken tatlara imza atıyor.

Adres: Bozkurt Mahallesi, Şahin Sokak, No:51/A Kurtuluş, Şişli, İstanbul

Bir çorbayla doyurur: Shorba

Her gün hem Türk hem de dünya mutfağından sunduğu 24 çeşidi bulan zengin çorba menüsüyle dikkatleri üzerine çeken Shorba, isteğe göre hazırladığı glutensiz lezzetleriyle de sizi mutlu edecek. Gitmeden önce mekanı arayıp bildirmeniz de yarar olduğunu da hatırlatalım.

Adres: Atatürk Mahallesi, Ataşehir Bulvarı, Ata 3/5, Arkadlı Çarşı, No 3, Ataşehir, İstanbul

Glutensiz Karadeniz lezzetleri: Nalia Karadeniz Mutfağı

nalia

nalia

Karadeniz mutfağının birbirinden enfes lezzetlerini bir arada ve layığıyla bulabileceğiniz yerlerden Nalia, glutensiz mısır unuyla hazırladığı yemeklerle de sizi mutlu edecek. Özellikle Nalia mısır tatlısını denemeden mekandan ayrılmayın deriz biz.

Adres: İçerenköy Mahallesi, Prof. Dr. Ali Nihat Tarlan Caddesi, No 103, Ataşehir, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?