İstanbul’un Oturduğunuz Yerden Dünyayı Keşfetme Etkili 8 Etnik Restoranı

Favorilerime
Ekle

Özellikle son yıllarda daha bir artan yeme-içme merakı, artık birçok kişinin de yeni mutfaklar keşfetme konusunda daha meraklı ve istekli olmasını beraberinde getirdi. Konu 'date' olduğunda da farklı mutfaklara ilgi duymanın artı puan getirdiğini artık bilmeyen yok. Sushi için Japonya’ya, Thai yemekleri için Tayland’a gitmenize gerçekten hiç gerek yok. Aynı restoranlara rezervasyon yaptırmaktan sıkıldıysanız ve yeni tatlar arayışındaysanız, İstanbul’un etnik mutfaklarına bir göz atın.

Yolculuk Sultanahmet'e: Karakol / Osmanlı Mutfağı

Osmanlı zamanında Topkapı Sarayı’nın birinci avlusunda Aya İrini ile Suri Sultani arasında bulunan ve gerçekten de sarayın dış karakol binası olarak kullanılan Karakol Restaurant, tam bir "turist arkadaşı götürme" restoranı. Osmanlı mutfağından hem lezzetli hem de farklı tatlar bulabileceğiniz Karakol, bir de sarayı gezme programıyla birleştirince hem etnik bir tercih hem de turistik bir destinasyon olabilir. Topkapı Sarayı’nda Osmanlı mutfağından yemekler yerken zamanda yolculuk yapma şansınız yüksek.

Karakol Restaurant adres: Sultanahmet Mh., Topkapı Sarayı 1. Avlu, Fatih

Yaktın beni Asuman: Asuman / İran Mutfağı

Çıktıktan sonra "Ah Asuman, yaktın beni!" diyeceğiniz Asuman, İran mutfağının sihirli dünyasına girebileceğiniz bir geçit görevi görüyor. Aksaray’da cadde üzerinde bulunan son derece esnaf lokantası görünümlü bu mekanda, İranlı çalışanlar misafirperverlikleriyle size kendinizi iyi hissettirecek. İran mutfağının safran gibi meşhur lezzetleriyle tanışmanın yanı sıra, hemen Asuman’ın yanında bulunan marketinden alışveriş de yapabilirsiniz. Sodalı ayran tavsiye edilir.

Asuman adres: Atatürk Bulvarı Ceylan Palas No:154 D:4, Aksaray.

Adı kadar çok: ÇokÇok Thai / Thai Mutfağı

Singapurlu mimar Kay Ngee Tan tarafından tasarlanan ÇokÇok Thai, bir Thai restoranı. Thai mutfağının sağlıklı ve özgün lezzetlerinden oluşan mekanın menüsünde çorbalardan aperatiflere, salatalardan körilere, ana yemeklerden tatlılara kadar birçok seçenek mevcut. Uzakdoğu’ya özgü servisi ve müzik kalitesiyle gözlerinizi kaparsanız kendinizi Tayland’da hissedebilirsiniz.

ÇokÇok Thai adres: Asmalı Mescit Mahallesi, Meşrutiyet Cd. 51/A, Beyoğlu.

Etnik Karaköy: Pim Karaköy / Lübnan Mutfağı

Lübnan mutfağından lezzetler bulabileceğiniz Pim Karaköy, hem mutfağı hem de pastanesiyle hizmet veriyor. Bir aile işletmesi olan Pim Karaköy, tüm aile bireylerinin değişik ülkelerde, bölgelerde tattığı ve bundan aldığı hazzı kendi ülkesinde paylaşma amacıyla kurulmuş bir restoran. Lübnan ve Antakya mutfağı ağırlıklı menüsü ve fırından yeni çıkmış pastalarıyla hem etnik hem de modern alternatifler bulmanız mümkün. Eski bir torna dükkanından bozma olan mekanın menüsündeki en iddialı lezzet pita. Tahta servisler üzerinde sunulan pita, patates kızartması ve özel soslarıyla ikram ediliyor. MSA çıkışlı aşçılara emanet olan mutfakta, hem etnik lezzetler hem de makaron gibi alternatif tatlar bulmak mümkün.

Pim Karaköy adres: Murakıp sokak 1A-13 Kemankeş Karamustafa Paşa, Karaköy.

Mantısını yemeden dönmeyin: Fıccın / Çerkez Mutfağı

Çerkez mutfağını merak ediyorsanız Fıccın’a kesin gidin. Özellikle meşhur Çerkez mantısını yemeden dönmeyin. Kıymalı ve patatesli seçenekleri olduğu için vejetaryenlere de uygun olan mantı gerçekten çok iyi. Hem sadece yemek için hem de rakı-meze ikilisi için gidebileceğiniz Fıccın, Çerkez mutfağının da tadına bakmadım demeyin diye gitmeniz gereken bir yer.

Fıccın adres: Kallavi Sok. No:1 Galata.

Baharat sevenler eklesin: Dubb Indian Restaurant / Hint Mutfağı

Tam bir turist lokasyonu olan Sultanahmet’te Yerebatan Sarnıcı'nın yanındaki sokakta bulunan Dubb Indian, menüsünde sadece Hint yemekleri değil Türk mutfağından kebap gibi lezzetler de arındırıyor. Özellikle baharatlı yemek severler için iyi bir tercih olan Hint yemeklerinde bolca karabiber, kişniş, kimyon, gram masala, anason, Hint cevizi, kakule, karanfil, tarçın ve zencefil gibi baharatlar kullanılıyor. Köriye ve lassi adı verilen ayran benzeri içeceklerine müptela olmaktan çekinmeyin. Tatlı olarak Kulfi Matkewali (hint dondurması) şiddetle tavsiye edilir.

Dubb Indian adres: İncili Çavuş Sokak 10, Sultanahmet.

Boğaza karşı etnik: Banyan Restaurant/ Uzakdoğu Füzyon Mutfağı

Feng Shui yasasına göre dekore edilen Banyan, yemek yerken pozitif enerjiyle dolup taşacağınız bir yer. Asya füzyon mutfağının İstanbul’daki en iyi adreslerinden biri olan Banyan, yemekleri kadar kokteylleriyle de övgüyü hak ediyor. Anjelique ve House Cafe arasında bulunan Banyan Boğaz’a karşı manzarasıyla hem etnik hem de romantik. Asya mutfağıyla yakından tanışmak için Singapur usulü etli erişte ve tavuklu Tom Kha Kai çorbasını deneyin.

Banyan Restaurant adres: Muallim Naci Cad. Salhane Sok No:3 Ortaköy.

Londra, Hong Kong ve İstanbul: Zuma / Japon Mutfağı

istanbul.com

istanbul.com

Londra ve Hong Kong dışında bir de İstanbul’da şubesi bulunan Zuma, şehirde Japon mutfağını temsil eden en iyi mekanlardan biri. Fiyatları dolayısıyla çok eleştirilse de, önemli günler ve iş toplantıları için Zuma sizi mahcup etmeyecek bir tercih olacaktır. Geleneksel "Izakaya" tarzına farklı bir bakış açısı getiren Zuma, Japon lezzetlerini keşfetmek istiyorsanız size en tepeden başlama imkanı sunacaktır. Muhtemelen daha önce hiç yemediğiniz sushi çeşitlerini deneyimleyebileceğiniz restoranın üst katında bar ve bar lounge alanı da yer alıyor.

Zuma adres: Salhane Sok. No:7, Ortaköy.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?