dublin-one-cikan

Avrupa'nın En Yaşanılası Şehirlerinden Dublin'e Gitmişken Uğramanız Gereken 12 Mekan

Favorilerime
Ekle

Taş duvarları, yemyeşil parkları, bahçeleri, tarihi binaları, sanat müzeleri, edebiyat etkinlikleri, müziğe ve eğlenceye düşkün neşeli insanları, İrlanda’nın gözbebeği Dublin’in karakteristik unsurları. İngiliz kraliyetine karşı verdikleri özgürlük mücadelesinin anısını, başta kalpleri olmak üzere hayatlarının her alanında gururla taşıyorlar.

İrlandalıların ülkelerinin tarihine ve geleneklerine sıkı sıkıya bağlı oluşları, elbette mutfaklarını da etkiliyor. Dublin’in en lüks restoranlarından köşe başındaki küçük büfelerine kadar tüm yerli işletmelerinin, yemeklerinde %100 İrlanda üretimi malzemeleri tercih ettiklerini özellikle belirtmesi boşuna değil. Yerel tarımı, hayvancılığı ve ticareti destekleyen bu tavır, cafe’lerden fast food mekanlara kadar pek çok yerde kendini hissettiriyor.

Şehrin tarihi karakterini bozmadan hatta ona uygun olarak döşenen, tasarlanan mekanlar, Dublin’in turistik açıdan da hala yoğun ilgi görmesinin nedenlerinden biri. Yüzyıllardır turist ağırlamakta olan şehir, bu konuda iyice uzmanlaşmış görünüyor. Hem doğasını, hem tarihini hem de geleneklerini korumayı başarmış, mutlu mesut yaşayıp giden insanların kenti Dublin’i görmek isterseniz, nerelerde neler yiyebilirsiniz, derlemek istedik.

İrlanda ruhunu hisset: The Old Storehouse Temple Bar & Restaurant

Mutfağıyla, eğlence tarzıyla, müziğiyle ve dekoruyla, yani her şeyiyle tam bir İrlanda bar ve restoranı The Old Storehouse. Öğle vakti açılıyor ve haftanın çoğu günü yemeğinizi canlı İrlanda müziği eşliğinde yiyorsunuz. Rezervasyon almıyorlar fakat çok uzun kuyruklar da oluşmadığından yer bulabiliyorsunuz. Menüsü Sezar salatasından tavuk ızgaraya, fish & chips’ten bifteğe çeşitli seçenekler sunuyor. Klasik İrlanda tabağı kuzu eti, patates, sebze yahnisini deneyebilir ya da spesiyalleri İrlanda biftekli burgerini tadabilirsiniz. Fiyatlar gayet hesaplı.

Adres: 3 Crown Alley, Temple Bar, Dublin 2.

Eskiye özlem duyanlara: Vintage Kitchen

1970’lerden kalma plak çalarlarında sürekli plakların döndüğü, küçük ve şipşirin bir yer Vintage Kitchen. Dilerseniz kendi plağınızı getirip yemeğinizi yerken dinlemeniz de mümkün. Yalnızca yerel üreticilerden mevsime göre alışveriş ettiklerinden menü mevsimsel olarak değişiyor. Başlangıç olarak limon jöleli ördek ciğerini, ana yemekte müessesenin kendi tarzıyla yaptığı parmesanlı balık turtasını tadabilirsiniz.

Adres: No 7 Poolbeg Street

Menüsünde yok yok: Gallaher & Co Bistro & Coffee House

1891’de Gallaher Tütün Şirketi için inşa edilen bina, bugün aynı isimle bir restoran, bistro ve cafe olarak hizmet veriyor. Haftanın 7 günü sabah 10’dan akşam 10’a kadar açık. Yani hem kahvaltı bulabileceğiniz hem de pazartesileri de açık olan mekanlardan. Vejetaryen dahil olmak üzere kahvaltı seçenekleri çok. Deniz mahsullerinden kırmızı ete ana menü çok çeşitli fakat burasının özellikle bifteği meşhur. Ayrıca belirli günlerde klasik İngiliz çayı servisi de yapılıyor; fix menü ücreti (18-25 Euro arası) karşılığında bu keyfi de tadabiliyorsunuz.

Adres: 16a DO’lier Street

Muhteşem ikili: The Winding Stair Bookshop & Café

Şair William Butler Yeats’in bir şiirinden adını alan restoran, 1970’lerde bir sahaf cafe olarak açılmış, edebiyat ve sanat çevrelerinin gözdesi olmuş ve 2005’e kadar hizmet vermiş eski bir mekan. Kapatıldığında ciddi bir boşluk oluşmuş ve ertesi yıl, yeni sahibi tarafından geçmişine sadık kalınarak kitapçı ve restoran olarak yeniden açılmış. Oldukça mütevazı bir menüsü var. Mutfağı daha çok yerel ev yapımı yemeklere dayanıyor. Kendi usulleriyle servis ettikleri yemek, tütsülenmiş balık ve tütsülenmiş Knockanore peynirini içeren Winding Stair Smokies tabağı. Üstüne kahve ve Liffey Nehri ve Ha’penny Bridge manzarası eşliğinde çikolatalı vişneli brownie iyi gider. Fiyatlar uygun.

Adres: 40 Lower Ormond Quay, Dublin 1

Etkinlikleri kaçırma: Trocadero Restaurant

1957’den beri Dublin’de hizmet veren Trocadero, kendisini bir tiyatro-restoran olarak tanımlıyor ve Ulusal Tiyatro Akademisi’nin de katkı sağladığı etkinlikler düzenliyor. Klasik İrlanda mutfağı ile Avrupa mutfağının ahenkli bir iletişimden doğan nefis yemeklere sahip.

Trocadero da diğer başarılı işletmeler gibi mutfağında kullandığı ürünleri yerel üreticilerden, özellikle de köklü aile işletmelerinden almakla gurur duyuyor. Öğle ve akşam yemekleri için olduğu kadar geç vakitte sona eren etkinliklerden dönenler için gece atıştırmalıkları menüsü bulunuyor. Tütsülenmiş somon ve tatlı olarak da toffee pudding önerilenler arasında.

Adres: No 4, St. Andrew’s Street Dublin 2

Nesiller boyu: F.X. Buckley Steakhouse

Buckley ailesinin işlettiği restoran, tam 6 nesildir kaliteli ve lezzetli etleriyle meşhur. İlk işletmelerini 1930’da kasap dükkânı olarak açmışlar ve yeni nesiller geleneği sürdürmüş; et uzmanı olmaları bu yüzden. Atalarının kasap dükkânlarından yazar James Joyce’un Ulysses’inde bile bahsi geçmesinden gururlular.

Restorandaki eğitimli şefler, müşterilere et seçimi konusunda bilgi sağlıyor. Etin hangi kısmı nasıl pişirilirse beğenirsiniz, önce buna karar verip sonra siparişinizi verebiliyorsunuz. Eti pişirme yöntemleri de bilinenden farklı; çiğ ete tuz ve biber ekleyip daha sonra pişiriyorlar. Tavsiyemiz, buraya gittiğinizde et türü, gramajı ve içecek kombinasyonu konusunda doğrudan şeflere danışmanız.

Adres: 2 Crow St, Dublin 2

Her tabağı bir sanat: Chapter One

Yaklaşık 20 yıldır Dublin’de hizmet veren Chapter One’ın mutfağı İrlanda ve Fransız melezi bir mutfak. Şeflerinin, İrlanda’nın uçsuz bucaksız ve sisli manzaralarından, toprağından, tarımından ve sanatçılarından ilham alarak tarifler ürettiğini söylüyorlar.

2009’da yenilenen dekorasyonuyla tümüyle modern bir görünüme kavuşmuş olan restoranda, tabaklar gerçekten de ressamların tablolarını andırıyor. Baş aşçı Ross Lewis, yakın tarihte şehrin en iyi şefleri yarışmasında finale kalmış bir usta. Mozarella ve domatesle sunulan bufalo steak tadılabilir. Fiyatlar ucuz değil fakat özel bir yemek yiyecekseniz burası ideal.

Adres: 18-19 Parnell Square North, Dublin 1

Deniz ürünleri tutkunlarına: Cavistons

Dublin’deki en iyi deniz ürünleri restoranı olduğunda neredeyse herkesin mutabık olduğu Cavistons, bir aile işletmesi ve ailenin 1940’lardan beri yaptığı iş balıkçılık. Balık tabakları buranın kralı; kırmızı et veya vejetaryen seçenekleri bulunmuyor. Elbette balıklar mevsime göre değiştiğinden gittiğinizde şeflerden tavsiye alarak balık seçmeniz en iyisi. Sardunya ve mezgiti, özellikle meşhur. Spesiyalimiz dedikleri ise meşe odununun ateşinde tütsüledikleri somon.

Adres: 58 Glasthule Rd, Glenageary, Sandycove, Co. Dublin

Her şey mevsiminde güzel: Mulberry Garden

1911’de inşa edilen taştan bir kulübede konuşlanmış Mulberry Garden, 2011’de açılmış, yeni ve Dublin’in son dönemde parlayan yıldızlarından olan bir restoran. Masa örtülerinden, duvarlarındaki tablolara, kullandıkları deniz tuzundan yağa, tuvaletlerdeki el sabunlarından losyonlara kadar her şeylerinin has İrlandalı olması, geleneği korumakla olduğu kadar geleneksel atmosferi bozmamak çabasıyla da ilgili.

Diğer İrlanda restoranlarının çoğu gibi Mulberry Garden da yine yerel üreticilerden alışveriş yapıyor ve şef, mevsim sebzelerine, etlerine göre her hafta yeni bir menü oluşturuyor. Yemekler, tabldot olarak sunuluyor ve fiyatlar pek ucuz sayılmaz.

Adres: Mulberry Ln, Dublin

Mükemmel bir kahve için: Kaph

Herkesin kendi özgün zevkine uygun mükemmel kahvesini yapabilmek gibi insan üstü bir idealle kurulmuş, modern ve sıcak bir kahveci Kaph. Şehirdeki onlarca kahveciden onu ayıran ve hala rağbet görmesini sağlayan şeylerin başında bu geliyor. Diğeri elbette bu ideali gerçekleştirmekte hevesli baristalar ve bulunduğu lokasyon itibariyle etrafın sürekli sanatçılarla dolu olması. Üst katlarını zaman zaman sanatçılara işlerini sergilemeleri için kiralıyorlar.

Cafe’nin kurucusunun buradaki favori kahvesi The Flat White. Kendi harmanınızı yaptırabileceğiniz gibi White’ı veya diğer seçenekleri de deneyebilirsiniz. Kekler, muffin’ler de cabası.

Adres: 31 Drury Street Dublin 2

Şehrin yeni yüzlerinden: Crackbird

Şehrin yeni ve trendy cafe-restoranlarından. Gerek dekorasyonu gerek menüsü ve çalışanlarıyla farklılığını hissettiriyor. Salata ve sandviç çeşitlerinin de bulunduğu menünün yıldızı tavuk. Değişik biçimlerde pişirip değişik soslarla sunuyorlar. Ev yapımı limonata ve kızarmış soslu tavukta iddialılar.

Adres: 60 Dame Street Dublin 2

Ferah ferah oturmalık: The Fumbally

thefumbally

thefumbally

Şehrin yeni ve trendy cafe’lerinden, gençlerin rağbetine mazhar olan, modern bir cafe-restoran The Fumbally. Yüksek tavanı ve beyaz tonlardaki dekoru insanda ferah bir izlenim bırakıyor. Tamamı taze ürünlerden, sağlıklı ve kendilerinin güvenli yiyebilmesini ölçü alarak yemekler yapıyorlar. Mevsim sebze ve meyvelerine göre menü sürekli değişiyor. Buranın sahipleri de malzemelerini yerel üreticilerden almayı tercih ediyor ve dahası, organik ve sürdürülebilir ürünler alıyorlar.

Kahvaltı ve öğle yemekleri için harika bir seçenek burası. 15 farklı spesiyalleri var ve menüde rastlamanız yine mevsime bağlı. Hint Thali tabağı, otlu bufalo ricotta ve fırınlanmış tatlı patates revaçta. Kahvelerin tümü double shot ve yalnızca organik tam yağlı süt kullanıyorlar. Köpekleri de kabul ediyorlar. Pazar ve pazartesi günleri kapalı.

Adres: Fumbally Lane, Dublin 8


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?