itu-one-cikan

İTÜ'de Okumanın Bir Ayrıcalık Olduğunun Kanıtı 10 Öğrenci Mekanı

Favorilerime
Ekle

Üniversite öğrencilerinin dersten çok gittikleri mekanları anlatmaya başladığımız "Gitmeyeni mezun etmiyorlar" serimizde bu kez, yoğun istek alan İstanbul Teknik Üniversitesi mekanları var.

Dünyanın en eski teknik üniversitelerinden olan İstanbul Teknik Üniversitesi, Ayazağa, Gümüşsuyu, Maçka, Taşkışla ve Tuzla yerleşkeleri ile şehrin en güzel yerlerini, hayatının en güzel çağlarında olan gençlerle buluşturmuş, İTÜ'lü olmanın bir ayrıcalık olduğunu en başından beri göstermiş.

Hal böyle olunca biz de İstanbul'un en güzel yerlerinde eğitim veren üniversitenin içinde bulunan mekanlardan bahsedelim dedik. Mezunları anılardan anılara sürükleyecek, hala öğrenci olanlara çok tanıdık gelecek, üniversiteye yeni başlayacakları ise aydınlatacak İstanbul Teknik Üniversitesi mekanları, en az dört yılını burada geçiren herkesin mutlaka tadını bildiği yerlerden.

Küçük bir not: Biz, İstanbul Teknik Üniversitesi'nin Ayazağa kampüsündeki mekanlardan bahsettik ama siz "Şu mekan da mutlaka olmalıydı listede." derseniz bize yorum olarak mutlaka yazın, listemizi birlikte güncel tutalım.

Engelsiz İTÜ: Fanfan Cafe

Hem geniş kapalı alanı hem de açık alandaki renkli dekorasyonuyla gençlere ferah ferah ve uzun zamanlar boyunca oturma şansı tanıyan Fanfan Cafe, Engelsiz İTÜ projesi kapsamında açılan bir down cafe. Down sendromlu öğrencilerin profesyonel çalışma hayatının bir parçası oldukları bu güzel mekanda, yemeklerin ve sunumların bir harika olduğunu da söylemeden geçmek olmaz.

Kendini evinde hissedersin: Selfiş Sütiş

Selfiş Sütiş, anne yemeklerine özlem duyanların sulu yemekler, çok aç olmayıp öğün geçiştirmek isteyenlerin nefis çorbalar, vizeleri finalleri atlatıp şöyle bir ziyafet çekmek istenlerin ızgara yemekler bulabilecekleri kampüs içindeki mekanlardan biri. Ders çalışmalık hatta grup ödevleri için toplaşıp uzun uzun oturmalık büyük masaları da İTÜ'lü gençlerin anılarında uzun süre yer edecek türden.

Yeniler bilmez: Kampüs Cafe

Eskiden öğrencilerin dinlenmek için en çok tercih ettiği mekanlardan olan Kampüs Cafe, şimdilerde özlemle anılanlarından. Artık kapanmış olan bu güzelim kafede, eskiden ne masa kapmaca oynanırdı, ne ders çalışılır, ne dinlenilirdi...

İkinci bir yurt gibi: İTÜ Gölet Kafe

İTÜ’nün Gölet yurtlarının tam karşısında bulunan uygun fiyatlı İTÜ Gölet Kafe, özellikle yurtta kalan öğrenciler için bulunmaz nimet. Uygun fiyatları ve yemek çeşitliliğini, sakin ortamıyla tamamlayan mekan, öğrencilerin huzurlu vakit geçirdiği, buluşmalar için de sıkça tercih ettiği yerlerin başında geliyor.

Çok çevreci: Jr. Bee

İnşaat Fakültesinin önünde yer alan Jr. Bee, "yeşil kampüsün doğa dostu kafesi" unvanına sahip. Ahşaptan olması yetmezmiş gibi bir de ağaçlara göre inşa edilmiş olan mekan, geri dönüşüm çalışmalarıyla da takdir topluyor üstelik. Doğa sever tavrıyla gençlere rahatlayabilecekleri bir ortam sunan Jr. Bee’de çalan müzikler de öğrencileri cezbeden en önemli özelliklerinden desek yalan olmaz.

Spor destekçisi: Dolunay Cafe

İTÜ Spor Merkezi’nin hemen girişinde misafirlerine ev sahipliği yapan Dolunay Cafe, uzun yıllardır hizmet veriyor. Geçtiğimiz yıllarda bir süreliğine kapatılan Dolunay Cafe, öğrencilerin ısrarları sonucu tekrar açıldı ve hala öğrencilere spor öncesinde ve sonrasında hizmet vermeye devam ediyor.

Tüm bildiklerimizden farklı: Aslı Börek İTÜ

Türkiye’nin en büyük Aslı Börek şubesi olan Aslı Börek İTÜ, Ayazağa yerleşkesinde hizmet vermeye başladığı günden beri öğrencilerin akınına uğrayan mekanlardan. Gerek kahvaltı için gerek ders aralarında karın açlığını bastırmak için İTÜ’deki en ideal yerlerden olan Aslı Börek, börekleriyle mide gurultularına çare olurken tasarımıyla da göz dolduruyor.

Simitin İTÜ'deki adresi: Simmit

İTÜ’lüler için, öğrencilik hayatının vazgeçilmezlerinden biri olan simit demek, Simmit demek. Her daim dolu olan bu sıcacık mekanda yenilen çıtır çıtır sıcak simitler ve içilen demli çaylar eşliğinde edilen sohbetler şimdiden birçok gencin en güzel anıları arasına girdi bile.

Dersten çok gidilen yerlerde başı çeker: Vadi Cafe

Uzun yıllar gençlere hizmet veren Vadi Cafe, geçtiğimiz yıllarda geçirdiği tadilatla yeni bir yüze kavuşmuş. Öyle ki eski mezunlardan biri gelse tanıyamaz. Yeni tasarımıyla öğrencilerin daha çok dinlenebilecekleri bir yer yapmayı amaçlayan işletmecilerin başarılı olduğunu söylemeden de geçmek olmaz.

Geri gelse keşke dedirtir: İTÜ AVM Sosyal Tesisi

foursquare

foursquare

İçinde bol bol yemek yenecek mekan ve çay kahve içmelik yer bulunan küçük bir alışveriş merkezi gibi hizmet veren İTÜ AVM Sosyal Tesisi, ne yazık ki artık yok. Bugüne kadar pek çok öğrencinin karnını doyurduğu, ders çalıştığı, grup ödevlerini yaptığı bu şahane merkez, artık İTÜ Arı Mola olarak hizmet veriyor. Ancak ne yazık ki İTÜ'lü gençlerin aynı tadı bulamadığı bir gerçek.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?