Düğün Çorbası Tarifi

Kışın Kol Gezen Mikroplara Kalkan Olacak 10 Hastalıksavar Çorba

Favorilerime
Ekle

Kışın etkisinden kurtulmak için aklı başında olanlar daha hasta olmadan önlemlerini almaya başladılar. Gerek içtiği bitki çayları, gerekse de yediği vitamin deposu yiyeceklerle.

Yukarıdaki cümlemizde bahsetmediğimiz bir kahraman var ki, annelerin en vazgeçilmezi, alternatif tıbbın gülü çorbalar!

Lafı çok da uzatma niyetinde değiliz lakin çorbaların gücünü, hastalıklardan nasıl koruduğu, hasta olduğunuzda nasıl iyileştirdiğini hepiniz çok iyi biliyorsunuz artık.

Küçük ama çoook önemli bir not: Meğer annelerimiz ne kadar da haklıymış!

"Ben tariflerin yapılışlarını izlemek istiyorum" diyenlere özel video bonusuyla başlayalım: Kış Mevsimi Boyunca Antibiyotik Niyetine İçilecek 8 Kış Çorbası

Zencefilli havuç çorbası, körili karnabahar çorbası, balık çorbası, pancar çorbası, yeşil çorba, şifalı doyurucu sebze çorbası, soğan çorbası ve pirinçli tavuk çorbasının her biri kış boyunca içinizi ısıtacak, sizi hastalıklardan koruyacak ve lezzetiyle aklınızı başınızdan alacak.

Yazılı tariflere ulaşmak için YouTube kanalımıza göz atmanız yeterli.

Başlı başına güç: Soğan çorbası

Bileşiminde C, A ve B vitaminleri bulunan soğan; fosfor, iyot, kükürt, kalsiyum, magnezyum, potasyum mineralleri yönünden zengin, doğal bir antibiyotiktir. Tüm bunların bir arada olduğu ender yiyeceklerden biri olan soğanı kışın masanızdan eksik etmeyin.

Ekmeği hazır edin: Soğan çorbası tarifi

Kase kase içilir: Köfteli çorba

Soğuk havalarla baş etmenin en sağlıklı ve en besleyici çözümlerinden birisi de lıkır lıkır içilen çorbalardır. Köfteli çorba da yapım itibarıyla un çorbasını andırır ama içerisine mini mini köfteler eklenir.

Köfteler yuvarlansın: Köfteli çorba tarifi

Temel Reis'in sırrı: Ispanaklı buğday çorbası

Ispanaklı buğday çorbası için başlı başına şifa deposu desek abartmış olmayız. İçinde yok yok. Buğday, ıspanak ve yoğurdun oluşturduğu bir çorba siz deyin 10 biz diyelim 20 kaplan gücünde.

Doyurur da hem: Ispanaklı buğday çorbası tarifi

Onunla büyüdük: Domatesli şehriye çorbası

Tarifimizde de bahsettiğimiz gibi havalar tam hastalık havası. Yediklerimize dikkat etmeli, mineral ve vitamin yönünden zengin beslenmeli, taze sebze-meyve, dumanı üzerinde tüten tavuk suyuna çorbaları eksik etmemeliyiz soframızdan. Domatesli şehriye çorbası tarifi de kışa kışt diyen çorba tariflerinden bir tanesi, ev yapımı çorbaların belki de en kolaylarından biri. Rendelenmiş domateslerin, zeytinyağında domates salçasıyla birlikte kavrulup tel şehriyelerle birleşmesinden oluşan bir kış iksiri o.

Rendelensin domatesler: Domatesli şehriye çorbası tarifi

Çinliler yanılıyor olamaz: Pirinç çorbası

Yapımı kolay olan bu çorbanın faydalarını az sanmayın sakın pirincin, domateslerin, soğanın ve diğer tüm malzemelerin harmanlanmasıyla oluşan bu çorbayı kış ayında hastalık savar olarak görebilirsiniz.

Bir dilim de ekmek lütfen: Pirinç çorbası tarifi

Ev yapımı antibiyotik: Sakala çarpan çorbası

Hikayesi de faydaları kadar efsane olan bu çorba Afyon yöresi başta olmak üzere Anadolu’nun pek çok yöresinde dul avrat çorbası, kesme çorbası, bacaklı çorba gibi adlarla anılır. Kışın geldiğini bu çorbanın pişmesinden anlarız hatta.

Tavuk suyunu hazırlayın:
Sakala çarpan çorbası tarifi

İçiniz ısınsın: Düğün çorbası

Soğuk günler geldi çattı, bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmek için bundan daha güzeli var mı yahu? Yok! Kuzu etinin, limonun ve yumurtanın sarısının girdiği bir çorbadan bahsediyoruz. Saygı duymak lazım.

Tüm zahmete değer: Düğün çorbası tarifi

Mis gibi ev tarhanası: Tarhana çorbası

Çorbasının şifa deposu olduğu doğrudur efendim. Sıcak sıcak içilir, hafif yanar o boğaz. Mis gibi de kokar ama tüm ev. Kışın haftada en az 1 kere diyoruz.

İlk önce tarhana yapalım: Tarhana tarifi

Sonra mis gibi çorbasını:
Tarhana çorbası tarifi

Bol limonlu sağlık deposu: Kırmızı mercimek çorbası

Soğuk kış günlerinin olmazsa olmazı kırmızı mercimek çorbası havuç, kuru soğan ve sarımsakla besleyici değeri artıyor. Sıcak sıcak servis yapın bol limonla taçlandırın.

Kase kase için: Kırmızı mercimek çorbası tarifi

Bildiğiniz şehriyeli çorbaları unutun: Tavuklu, arpa şehriyeli çorba

Şehriye Çorbası Tarifi

Şehriye Çorbası Tarifi

Kış aylarında bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve hastalandığımızda gücümüzü toparlayabilmek için en büyük destekçimizdir bu çorba. Aynı zamanda tek başına bir öğün olarak tüketebileceğiniz, besleyici, lezzetli ve vitamin değeri çok yüksektir.

Soğutmadan için: Tavuklu, arpa şehriyeli çorba tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Seda U.17 Aralık 2015 17:29
Yeşil mercimekli, erişteli çorba da olmalıydı :)
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?