İçtiğinizde Ecza Dolabının Yerini Unutturacak Doğal Antibiyotik Etkili 9 İçecek

Favorilerime
Ekle

Havalar zaten yavaş yavaş soğumaya başlamıştı ki, kasım ayının gelmesiyle de kış kendini hissettirmeye başladı. Bunun için almamız gereken önlemli tedbirler arasında kışa uygun kıyafetler giyinmek, bağışıklık sistemimizi güçlendirecek yiyecek ve içecekler tüketmek gibi güzel çözümler bulunuyor.

Çünkü önümüz kara kış ama biz şimdiden hasta olmaya, öksürmeye, ateşlenmeye başladık. Yani "eyvah grip oldum" şikayetleri havalarda uçuşur oldu. Eee Yemek.com olarak da bu duruma dur demeyi kendimize bir borç bildik. Size harika bir liste hazırladık.

Bu içecekler sayesinde ecza dolaplarını, antibiyotikleri, ağrı kesici ve ateş düşürücüleri unutacaksınız.

Afiyet olsun.

Mercimeğin gücü adına güç onda artık: Zerdeçallı mercimek çorbası

Mikropların kökünü kurutan zerdeçal ile annelerimizin şifalı çorbası olan mercimek çorbasının gücünü düşünebiliyorsunuz değil mi? Bizde lezzetli bir tarifi bulunan mercimek çorbasını hazırlarken tuz ve karabiberi eklediğiniz sırada toz olarak tarife ek 1-2 çay kaşığı zerdeçal ekleyebilirsiniz. Gerisi ise aynı.

Bir çorba daha: Zencefilli havuç çorbası

Eğer üzerinizde biraz kırgınlık varsa ve yavaştan grip olacak gibi hissediyorsanız kendinizi zencefili çorba içinde kullanmaya ne dersiniz? Çok da lezzetli üstelik.

Zencefilli havuç çorbası tarifi için sizi böyle alalım.

Oldukça zahmetsiz: Ballı su

Sabah uyandığınızda bir bardak ılık suyun içine bir tatlı kaşığı bal ekleyerek içmek vücut direncinizi artırmaya yetecektir. Çünkü bal doğal bir enerji kaynağıdır. Tüm bunların yanı sıra bakterilerle savaşarak bağışıklık sisteminizi de güçlendirir.

Boğaz ağrısı da neymiş: Zencefil çayı

Zencefil Cayi

Zencefil Cayi

Taze veya kuru zencefil ile hazırlayabileceğiniz hoş kokulu bir çay olan zencefil çayı, göğüs tıkanıklığını açmak ve grip ile bağlantılı boğaz ağrılarını hafifletmek için etkilidir. Ayrıca zencefilin içinde bulunan bileşenler, vücudunuzun viral hücrelere karşı direncini artırarak grip ve soğuk algınlığından kurtulma sürecini hızlandıracaktır.

Antibiyotik niyetine: Zerdeçal

zerdecal

zerdeca

Mikroplarla savaşma özelliği bulunan zerdeçal, tüketildiği andan itibaren kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan şifalı ve hatta mucizevi diyebileceğimiz bir bitkidir. Bitki çaylarının geneli gibi sıcak su içerisinde 2-4 dakika demlemek yeterlidir. Ancak unutmamak gereken bir konu, zerdeçalın çay olarak günde 2-3 bardaktan fazla tüketilmemesi gerektiğidir.

Bal da ekleyin: Adaçayı

Adacayi

Adacayi

Antiviral olarak kabul edilen adaçayı aynı zamanda diş eti iltihaplarını iyileştirir, bademcik iltihaplarına iyi gelir, boğaz ağrısını hafifletir, ağız yaralarını iyileştirir. İçine ekleyeceğiniz bir çay kaşığı bal ise bağışıklık sisteminizi ekstra olarak güçlendirecektir.

Doğal antibiyotiktir: Yeşil çay

Yeşil çay yine karşımıza çıktı ama haklı, Northwestern Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre uzmanlar, yeşil çayın içerisinde bulunan bazı bileşiklerin antibiyotik özelliğe sahip olduğunu belirtti. Yeşil çay, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, enfeksiyonlara karşı vücudun savunma sistemini destekliyor.

Farklı şeyler de denemek lazım: Karahindiba çayı

ABD’de bir tür yabani ot olarak kabul edilen karahindiba, alternatif Çin tıbbında bir asırdır soğuk algınlığı tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca karahindiba bitkisinin ülsere, diş eti hastalıklarına, bronşite ve zatürreye iyi geldiği bilinmektedir.

Adaçayına bonus: Zencefilli adaçayı

thedailymeal

thedailymeal

Adaçayının yukarıda yazdığımız özelliklerini destekleyen ve yine yukarıdaki özelliklerin haricinde geçmek bilmeyen öksürüklere de etkisi büyüktür. Eğer böyle bir şikayetiniz varsa, adaçayını bir çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı toz zencefil ile birlikte demleyerek içebilirsiniz.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?