su-icmenin-onemi

Günde En Az İki Litre Su İçmediğimizde Vücudumuza Neler Olur?

Favorilerime
Ekle

Büyük bir çoğunluğumuz gün içerisinde yeteri kadar su içmiyoruz hatta aramızda su içmeyi sevmeyenler bile var farkındayız. Ancak yetişkin bir insan vücudunun yüzde 60'ına yakın bir bölümünün sudan oluştuğunu düşündüğümüzde bunun bile başlı başına su içme sebebi olduğunu anlıyoruz. Ve hal böyle olunca durum öyle bir noktaya geldi ki, akıllı telefonlara sırf gün içerisinde su içmenizi hatırlatan uygulama ve programlar yapıldı.

Uzmanlar kelimenin tam anlamıyla bas bas bağırıyor ya hani günde en az 2-2.5 litre su için diye, haklılar efendim. Çünkü susuz kalan vücut birçok hastalığın davetiyesini kendi elleriyle çıkarıyor.

Susuzluk neler mi yapıyor?

Aniden gelen baş ağrısının sorumlusudur

Gün içinde birçoğumuz baş ağrısı yaşıyoruz. Bunun sebebi olarak stres, yorgunluk, uykusuzluk veya hastalık gibi nedenleri görüyoruz ve hemen ilaçlara sarılıyoruz. Eğer gün içerisinde sıklıkla baş ağrısı çekiyorsanız bunun en temel nedeni yeterli miktarda su içmemenizdir.

Küçücük bir not: Eğer su içmek ile ilgili sıkıntılarınız varsa suyun içine limon, salatalık, çilek gibi tat verici meyve ve sebzeler koyabilirsiniz.

Kabızlık problemi yaşamanıza sebebiyet verir

Bağırsakların işlevinin yavaşlamasının birçok nedeni vardır. Bu nedenlerin arasında yeterli miktarda besin tüketmemek, hareketsiz yaşam, stres, posası yüksek besinlerin tüketilmemesi ve en önemlisi su içmemek yer alır. Yeterli miktarda su içilmediğinde de kabızlık meydana gelir.

İdrar yapmakta zorlanma ve koyu renk idrarın habercisidir

Sağlıklı bir insanın idrar renginin saydam veya açık renk olması gerekir. Eğer koyu sarı renkte idrarınız varsa bu durum, gerektiği kadar su içmediğinizi gösterir. Bu olay sonrasında da idrar yapmakta zorlanma ve yanmaya kadar gidebilir. Su içmeye başladığınızdan çok kısa bir zaman sonra idrarınızın normal rengine döndüğünü göreceksiniz.

Ani hareketlerde baş dönmesi yapar

Gün içerisinde hiçbir rahatsızlığı bulunmayan insanların bile sıklıkla şikayetçi olduğu, otururken veya kalkarken ani şekilde baş dönmelerinin ilk sebebi de yeteri kadar su içmemektir. Bu şikayetlere sahipseniz -ve belirli bir hastalığınız yoksa- gün içinde içtiğiniz su miktarını arttırmalısınız.

Yorgunluk ve halsizlik yapar

Hepimizin bildiği gibi su için vücudun temel sıvısıdır derler ve en büyük enerjiyi de aslında içtiğimiz sudan alır. Eğer yeterli miktarda su içmiyorsanız vücudunuzda enerji kaybı meydana gelecektir. Bu durumda gün içerisinde sürekli yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz.

Önemli bir not: Her sıvı su değildir

deviantart

deviantart

Meyve suları, gazlı içecekler, alkol, çay, kahve gibi sıvılar vücudun su ihtiyacını karşılamaz. Tam tersine vücudun daha fazla suya ihtiyaç duymasına yol açarlar. Susuzluğu giderdikleri için su tüketim alışkanlığını olumsuz etkilerler. Bu yüzden bilinçli su tüketimi oldukça önemlidir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?