https://yemek.com/tarif/tart-hamuru/ | Tart Hamuru Tarifi

Her Tarife Etkisi Birbirinden Çok Farklı: Hamur İşlerinde Sirke Neden Kullanılır?

Favorilerime
Ekle

Hamur işlerini hepimiz yemeye bayılıyoruz! Her ne kadar kalorilerinden ötürü yemekten uzak durmaya çalışsak da, onların yerken bize verdiği mutluluk hissi çok başka. Puf puf kabarmış nefis poğaça tarifleri, yumuşacık ve mis gibi kokan kekler, ağızda dağılan kıvamlarıyla kendilerine hayran bırakan kurabiye tarifleri, özellikle meyvelerle hazırlananlarına hayran olduğumuz tart ve turtalar... Hepsinin hamuruna girip lezzetlerine boyut atlatan bir malzemeden bahsedeceğiz. Söz konusu malzeme: Sirke.

Çok sevdiğimiz bu hamur işlerine çoğu zaman sirke konuyor. Peki ama içerisine sirke koymaktaki amaç aslında ne? Biz sadece kıyır kıyır bir doku verdiği ya da dayanma süresini uzattığını düşünüyor olabiliriz. Ancak sirke birçok hamur işinde kullanılsa da hepsinde aynı sonuçları vermiyor. Başka başka etkileri olabiliyor. Hazırsanız sirkenin meziyetlerine en yakından tanık olalım ve hamur işlerinin içerisinde onu hiç eksik etmeyelim.

Poğaça hamurunda sirke kullanmak ne işe yarar?

Söz konusu puf puf kabarsın istediğiniz poğaçalar ya da pastanelerde ağzınıza attığınız gibi dağılan o kıyır kıyır poğaçalar olduğunda elinizin gideceği en önemli malzemelerden biri kesinlikle sirke olmalı. Yaş ya da kuru mayalı, ılık sütlü az yağlı poğaça hamurlarına katıldığında, sirke bu poğaçaların çok daha uzun süre dayanmasına yardımcı oluyor. Bol yağlı, kabartma tozlu poğaçaların içerisinde ise ağızda dağılan bir hamur yapmanıza yardımcı oluyor. Hamurlardan hamurlara bu şekilde farklılıklar gösteriyor.

Kurabiye hamurunda sirke kullanmak ne işe yarar?

Sirkeli Tuzlu Kurabiye Tarifi

Sirkeli Tuzlu Kurabiye Tarifi

Özellikle kavanozlarda çok uzun süre saklamak istediğiniz tuzlu kurabiye tariflerinizin içerisine mutlaka sirke koyuyorsunuz değil mi? Çünkü sirke, kurabiyelerinizin kavanozlarda çok uzun süre tazeliğini koruyarak lezzetli olmalarını sağlıyor. Ayrıca kurabiyedeki malzemelerin lezzetini ön plana çıkarıyor ve ağızda dağılan bir kıvamda olmalarını sağlıyor. Pastanelerden aldığınız kurabiyelerin kıvamlarını çok seviyor ve benzer bir tat yakalamak istiyorsanız mutlaka hamurların içerisine sirke ilave edin.

Börek hamurunda sirke kullanmak ne işe yarar?

Özellikle kızartma börek ya da pişi yapmak istediğinizde en büyük sorunların başında o tarifin çok fazla yağ çekiyor oluşu geliyor değil mi? Çibörek gibi tariflerinizin hamurlarının içerisine sirke ilave ederek bu sorunu ortadan kaldırmanız mümkün. Hamura sirke ilave edin sonra da klasik börek adımlarını uygulayın. Kızartma aşamasında böreğinizin çok az yağ çektiğini gözlemeyeceksiniz. Sebebi sirke kullanmanızdan başkası değil. Ayrıca sirke, hamurunuzun puf puf kabarmasını sağlar ve çıtır çıtır bir kıvamda olmasına da yardımcı olur. Aklınızda bulunsun.

Tart ve turta hamurunda sirke kullanmak ne işe yarar?

Tart Hamuru Tarifi

Tart Hamuru Tarifi

Tart ve turta hamurlarında özellikle yabancı tariflerde sirke kullanılıyor. Bunun sebebi içerisindeki tereyağı ve unun birbirlerine güzel bir şekilde yedirilmesi. Bu şekilde kum gibi ağızda dağılan bir kıvamı oluyor ama pişerken de bütünlük sağlıyor. Bu nedenle tart ya da turta hamurlarının içerisinde mutlaka sirke kullanılıyor. Sirkenin rolü oldukça büyük.

Sirkenin bu süper gücünü öğrendiğimize göre şimdi gelsin nefis hamur işleri!Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Erkan5125 Aralık 2018 1:37
Sirkenin bir ölçüsü varmı kullanılan ne sirkesi elma üzüm ??????
Yanıtla
Cemre Özgüzel 26 Aralık 2018 8:06
Yanıtla
Hamurun ölçüsüne göre farklılık gösterecektir ama çoğu hamur için 1 yemek kaşığı yeterli oluyor. Dilediğiniz sirkeyi kullanabilirsiniz balsamik hariç.

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?