https://cooking.nytimes.com/guides/11-how-to-roast-chicken |cooking.nytimes.com

Püf Noktalarıyla: Fırında Tavuk ve Hindi Yaparken Nar Gibi Kızarması İçin Ne Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Kabul edelim, şöyle nar gibi kızarmış bütün tavuk ve hindileri hazırlamak sadece yeni yıl yaklaşırken aklımıza geliyor ya da şöyle bir kuş sütünün eksik olduğu kallavi sofralar kurmak istediğimizde. Daha minik parçalar halinde fırında tavuk ya da hindi pişirdiğimiz zamanlar da oluyor. Ancak bütün tavuk ve hindi pişirmek gözümüzde hep büyüdükçe büyüyor. Özellikle dışının çabucak kızarıp içinin kuru kalması yaşanılan en büyük sorunlardan biri.

Dış renginin nar gibi kızarması için fırında daha uzun süre pişirdikçe içi kuru ve lezzetsiz bir hale bürünüyor. Oysa tam kıvamında yumuşacık tavuk ve hindiler hazırlamak için uygulamanız gereken birkaç teknik ve dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktası var. Hadi bunları mutlaka not alın, kocaman tavuk ve hindiler pişirmeyi daha kolay hale getirin.

Fırında tavuk ve hindi yapmanın püf noktaları

Öncelikle hindi ya da tavuğunuz dolapta bekliyorsa çıkarıp oda sıcaklığına getirin. İşin en önemli kısmı güzelce marine etmekte saklı. Oda sıcaklığına geldikten sonra üzerlerinde nemli bir tabaka oluşacaktır. Bu nemi kağıt havlu yardımıyla alın ve kuru bir hale getirin. Gelelim marinasyon aşamasına. Farklı marinasyon sosları ve çeşitleri mevcut.

Fırında pişireceğiniz tavuk ya da hindinizi özellikle sarımsak, zeytinyağı, biberiye, zeytinyağı ya da tereyağı, yoğurt, toz kırmızı biber gibi malzemelerle marine ettiğiniz durumlarda hem renkleri tam istediğiniz gibi olacak hem de lezzetleri katlanarak artacaktır. Bunların yanında tam kıvamında pişmelerinin ve nar gibi kızarmalarının sırrı tereyağı kullanmakta saklı.

Bütün haldeki hindi ya da tavuğunuzun üzerine ovarak tereyağı sürmek bu işin sırlarından biri. Özellikle iç kısmına ve deri kısmına ovarak süreceğiniz tereyağı lezzetine lezzet katacaktır ve fırında nar gibi kızarmasına neden olacaktır. İçlerine yerleştireceğiniz limon, sarımsak, biberiye, tarhun gibi malzemelerde aromatik olmaları nedeniyle tavuk ya da hindinizin parmak yediren bir lezzete bürünmesine yardımcı olacak. Bu şekilde marine ettiğiniz tavuk ya da hindinizi streç filme sararak 1 gece dinlendirirseniz de marinesi iyice içerisine işleyeceği için pişerken lezzetini kaybetmeyecek ve kurumayacaktır. Dilerseniz aromatik tereyağı yapabilir, bu yağı da kullanabilirsiniz.

Portakal, limon ya da farklı sosların içerisinde pişirmek istediğiniz durumlarda da iç kısımlarına mutlaka bu malzemelerden yerleştirin ve bu meyvelerin sularını mutlaka pişirme kabınızın içerisine bir miktar koyun.

Tavuk ve hindi kaç derecede ne kadar pişirilmeli?

Fırınınızın öncesinde ısınmış olması oldukça önemli. Dinlenen ve marine olmuş hindi veya tavuğunuzu büyüklüklüklerine göre 200 ya da 225 derecede önceden ısıtılmış fırında yine ortalama 50 dakika - 1 saat 15 dakika aralığında pişirmeye özen gösterin. Bu sırada fırınınızın turbo ayarda olmamasına da özen gösterin.

Tavuk ve hindi fırında nasıl kurumadan kızarır?

pinterest.com.mx

pinterest.com.mx

Kurutmadan pişirmenin ve nar gibi kızarmış olmasının yolu pişirme torbası kullanmaktan ya da bolca tereyağı sürmekten geçiyor. Üzerine sık sık eritilmiş tereyağı sürerek pişirdiğiniz, doğru marine ettiğiniz takdirde tavuk ya da hindiniz kurumayacaktır. Pişirme torbası ile ortalama 40 dakika pişirdikten sonra pişirme torbasını çıkarıp üzeri açık bir şekilde pişirme işlemini tamamlarsanız da içi yumuşacık, nar gibi kızarmış lezzetler elde edersiniz.

Şimdiden ellerinize sağlık!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Serkan Çavdar12 Nisan 2020 18:24
teşekkürler emeğinize sağlık
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?